Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

Sport łączy młodych Polaków

Przyjechali z Litwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Rumunii i Irlandii. W sumie jest ich ponad 550 i wszyscy to Polacy. W Łomży w niedzielę rozpoczęły się 18. Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły. To jedyna sportowa polonijna impreza dzieci i młodzieży w kraju i jedna z największych i najważniejszych imprez organizowanych rokrocznie przez Stowarzyszenia Wspólnota Polska podkreślał Krzysztof Łachmański, wiceprezes „Wspólnoty Polskiej”, który wraz z Hanką Gałązką, szefową Stowarzyszenia w Łomży, uroczyście otworzył Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły. - Bawcie się sportem i przyjeżdżajcie tutaj do Łomży i do Polski jak najczęściej – zapraszał Łachmański.

Inauguracja polonijnych igrzysk odbyła się w hali sportowej II Liceum Ogólnokształcącego. Na parkiet wyszły delegacje wszystkich krajów, które wysłały do Łomży swe polonijne reprezentacje. Witali ich przede wszystkim organizatorzy ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Łomży i kraju. Niestety zabrakło prezydenta miasta czy choćby jego zastępcy, a z władz pojawiło się tylko kilkoro radnych...   
Młodzi sportowcy w Łomży rywalizować będą w 10 konkurencjach także z rówieśnikami z Polski. Przez cztery w łomżyńskich salach gimnastycznych i na boiskach zmagać się będzie około 1000 młodych sportowców. 
- Wczoraj rozmawialiśmy o tym z opiekunami z Irlandii, to są nasze marzenia, że to zaowocuje w przyszłości, że doczekamy takich chwili, że na bazie tej sportowej zabawy, jaką są nasze rozgrywki, doczekamy kiedyś olimpijczyków polskiego pochodzenia, polonijnych olimpijczyków – mówiła Hanka Gałązka, która po śmierci senatora Jana Stypuły (1931 - 2001) niestrudzenie kontynuuje jego zbożne dzieło wspierania Polaków szczególnie w państwach byłego ZSRR. 
W tym roku polonijne igrzyska w Łomży odbywają się po raz 18. Poza rywalizacją sportową uczestnicy młodzi Polacy wyjeżdżają na przygotowane przez organizatorów wycieczki poznając kraj przodków, ale przede wszystkim zapoznają się i zawiązują przyjaźnie. Krzysztof Łachmański, wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” publicznie dziękował Hance Gałązce, że „tak pięknie wpisała to wydarzenia w najważniejsze wydarzenia”. 
- Wokół sportu możemy zintegrować polską młodzież, możemy dbać o tą polskość – podkreślał Łachmański.
W trakcie uroczystego otwarcia Igrzysk wystąpili m.in. utytułowani tancerze z grupy BKStep Marka Kisiela oraz Wołyńskie Słowiki, które pięknie zaśpiewały „Kwiaty Polskie”. Apel Igrzysk odczytali wspólnie przepiękną polszczyzną młodzi sportowcy z Litwy i Irlandii. Mówili o niedawnym 600-leciu nadania praw miejskich Łomży i przyszłym jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  Uczestników Igrzysk zachęcali do szukania w sporcie piękna, życzliwości i radosnej zabawy, ale też podkreślali, że start w barwach narodowych jest najważniejszym wyróżnieniem dla każdego zawodnika.
- Serdecznie dziękuję, że odbyliście trud tej podróży. Serdecznie dziękuje, że Wasi wychowawcy, opiekunowie zorganizowali ten wyjazd. Serdecznie dziękuję Waszym rodzicom, bo przecież bez kosztów finansowych to się nie obędzie. I serdecznie dziękuje, że będziecie upiększać nasze miasto przez ten tydzień, bo Wasze spacery po Łomży świadczą o tym jak pamiętacie o ojczyźnie swoich przodków – mówiła do młodych olimpijczyków Hanka Gałązka życząc radosnej zabawy, ale i jak najlepszych wyników sportowych.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę