Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 czerwca 2023 napisz DONOS@

X Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły w Łomży otwarte

Około pół tysiąca dzieci i młodzieży z polskich rodzin z Białorusi, Estonii, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy bierze udział w X Polonijnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły, które w niedzielne popołudnie rozpoczęły się w Łomży. Igrzyska organizuje łomżyński oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, a uroczystego otwarcia imprezy dokonał Longin Komołowski prezes krajowej „Wspólnoty Polskiej”. - Uczcie się języka polskiego. Mówcie po Polsku, bo to jest jedyny wasz łącznik z Ojczyzną – mówił Komołowski do młodych polonusów zebranych w hali przy SP nr 9 w Łomży.

Do pierwszego lipca młodzi sportowcy będą rywalizować w 10 dyscyplinach sportowych. Nim rozpoczęły się zawody sportowe młodzi sportowcy i zaproszeni goście spotkali się na mszy świętej w kościele pw. Krzyża Świętego, po czym w paradzie, prowadzeni przez orkiestrę dętą z Wyszkowa, wszyscy przeszli do Szkoły Podstawowej nr 9.  Tu na boisku najpierw rozegrano sztafetę biegową o puchar Longina Komołowskiego Prezesa Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”, po czym w hali odbyła się uroczystość otwarcia Igrzysk.
Hanka Gałązka szefowa łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” podkreślała, że w tym roku przypadają jubileuszowe 10 Igrzyska i jednocześnie jubileusz 20-lecia Wspólnoty Polskiej. Wspominała śp. senatora Jana Stypułę, który był założycielem łomżyńskiego oddziału Wspólnoty i inicjatorem organizacji Igrzysk skupiających młodzież polonijną z państw byłego Związku Radzieckiego.
- Życzę aby to były dni radości, dni pokoju, dni młodych europejczyków. Korzystając z tej radości nie zapominajcie o swoich korzeniach – mówiła do młodych sportowców Hanka Gałązka.
Do oficjalnego otwarcia Igrzysk zostali poproszeni Longin Komołowski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Wojciech Dzierzgowski, wicewojewoda podlaski, Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego i Krzysztof Kozicki starosta łomżyński. Ten pierwszy podkreślał, że jest po raz pierwszy na Igrzyska i, że jest podbudowany tym co zobaczył w Łomży.
- Dziękuję pani Hance Gałązce, za organizację Igrzysk – mówił Komołowski.
Zwracając się do kilkuset młodych sportowców Komołowski podkreślał, że te Igrzyska są organizowane po to aby polska młodzież ze wschodu mogła przyjechać do Ojczyzny.
- Uczcie się języka polskiego. Mówcie po Polsku, bo to jest jedyny wasz łącznik z Ojczyzną – mówił Komołowski, nim oficjalnie otworzył  X Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły w Łomży.

Foto:
Foto:
Foto: Hanka Gałązka
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę