Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Zerwali murawę... będzie nowa

Niespełna dwa lata użytkowana była w Łomży „holenderska branka”. Tym mianem określono w ratuszu murawę na stadionie miejskim przy ulicy Zjazd, która powstała z trawy sprowadzonej z Holandii. Wczoraj wieczorem na stadionie ponownie pojawiły się ekipy remontowe i ją zerwały. - To standardowy zabieg, który musi być przeprowadzany co trzy lata – uspokaja Marek Olbryś, zastępca dyrektora Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które także administruje stadionem. - Za 8 tygodni murawa będzie jak nowa – podkreśla.

Jak zapewnia Marek Olbryś, zabieg który w tej chwili wykonywany na stadionie nie jest czymś nadzwyczajnym. Choć wygląda tak jakby zerwano wszystko, to tylko „frezowanie”, które sprawia, ze system korzeniowy zostaje. Teraz na tym wszystkim zostanie wsiana nowa trawa, a przy okazji przeprowadzone zabiegi związane z odgrzybianiem i nawożeniem murawy. 
- Za dwa miesiące murawa ma być luks – mówi Marek Olbryś.

Zabieg odnowienia murawy stadionu będzie kosztował około 30 tys zł.
- W tej cenie ma być także dosiana i odgrzybiona trawa na boisku bocznym – dodaje Olbryś.

Przypomnijmy nowa płyta boiska była głównym elementem wykonanego w 2006 i 2007 roku tzw. pierwszego etapu modernizacji stadionu. Ten etap kosztował nas niemal równe 3 mln zł. Niestety  „holenderska branka” już wtedy sprawiała problemy. Podczas odbioru stadionu (31 maja 2007 roku) przedstawiciele ratusza mieli zgłosili kilka zastrzeżeń dotyczących niewłaściwie wykonanej murawy. „Na murawie boiska widoczne są skutki ułożenia darni w okresie późnojesiennym o różnej jakości. Po okresie zimowym wystąpiły duże i liczne place wygniłej trawy. Mimo wymiany części pasów, fragmenty darni są dalej złej jakości (niedostateczny stopień zadarnienia). Stwierdzono również różne kolory trawy co wskazuje na braki nawozowe lub słabą witalność trawy.(...)” Wykonawca – Zielona Architektura  - został zobowiązany by jeszcze w lipcu 2007 poprawić to poprzez dokonanie: „skaryfikacji nawierzchni czyli usunięcia filcu – napowietrzenie nawierzchni, wgłębny dosiew trawy oraz opracowanie planu nawozowego na rok 2007.”
I udało się... We wrześniu 2007 roku na oficjalnej internetowej stronie miasta oznajmiono „Holenderska "branka" powstała!

zobacz też:

 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę