Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Czy chcesz spędzić kilka dni W CISZY I CIENIU KLASZTORU ?

ZAPRASZAMY NA INDYWIDUALNE REKOLEKCJE DO PUSTELNI ( w sezonie letnim) naszego Opactwa Mniszek Benedyktynek, ul. Dworna 32, Łomża.

Zgłoszenia na e-mail adres:benedyktynki@4lomza.pl lub na tel.: (086) 216 49 63.

PUSTYNIA W MIEŚCIE

"...Kto chciałby posmakować samotności w prawdziwej bliskości Boga powinien wyruszyć na Stokową Górę do Łomży."

Pustelnia- cela - p/w św. Brunona z Kwerfurtu
Pustelnia- cela - p/w św. Brunona z Kwerfurtu

*****

PUSTYNIA W MIEŚCIE

„Uradowałem się gdy mi powiedziano: pójdziemy do domu Pańskiego; Już stoją nasze nogi w twych bramach, o Jeruzalem”.     [Ps 122(121),1]

Pustynia w środku miasta to rzecz zadziwiająca. Z dala słychać jeszcze miejski gwar ale gdy kroki zmierzają w kierunku Opactwa Przenajświętszej Trójcy w Łomży, inny świat opada na człowieka jak obłok milczenia w powiewie łagodnego wiatru. Pustelnia w Opactwie otwiera swe gościnne progi dla świeckich wędrowców, którzy pragną zaczerpnąć z hojności Sióstr Mniszek Benedyktynek. Pustelnia to kilka pokoi – samotni, każdy pod patronatem innego świętego. Doskonałe miejsce do przedłużonej, skupionej modlitwy oraz spokojnej lektury. Prosty wystrój miejsca wprowadza w benedyktyńskie ubóstwo. Pustelnia oddaje człowiekowi nastrój nasycenia modlitwą i uwielbieniem, które w łomżyńskim Opactwie wznoszą umysły i serca do Boga od XVII wieku. Wystarczy przestąpić próg, a wszystko wyśpiewuje tam hymny na cześć Boga Stwórcy.

Dyskretna obecność Sióstr, towarzysząca gościom przebywającym w Pustelni, buduje podczas pobytu poczucie bezpieczeństwa. Wspaniała gościnność i krzepiące ciało (i ducha) posiłki dają poczucia komfortowego wypoczynku. Przeżycie choćby dwóch dni w Pustelni może naładować „duchowe akumulatory” na wiele tygodni. Tego „doładowania” doświadczam na własnej skórze, bo od mego pobytu w Celi św. Brunona  minął już miesiąc.

Jednego mi tylko brakowało podczas pobytu w pustelni – swobodnego dostępu do kościoła poza czasem Mszy Św., by móc pobyć bliżej Pana Jezusa w Tabernakulum. Niestety ogranicza nas klauzura, a kościół w ciągu dnia jest zamknięty.

Pustelnia Sióstr Mniszek Benedyktynek w Łomży to doprawdy miejsce niezwykłe. Kto chciałby posmakować samotności w prawdziwej bliskości Boga powinien wyruszyć na Stokową Górę do Łomży.

„Budowla Jego jest na świętych górach; Pan miłuje bramy Syjonu”. [Ps 87(86), 1].

(Elżbieta Połomska)

*****

Z NASZEJ DUCHOWOŚCI ...

Gościnność czyli przyjmowanie gości jest bardzo ważną czynnością duchową. Św. Benedykt nas uczy w każdym przychodzącym człowieku widzieć Chrystusa:

„ Wszystkich przychodzących do klasztoru gości należy przyjmować jak Chrystusa, gdyż On sam powie: 'Gościem byłem i przyjęliście mnie' – Mt 25, 35." (RB 53,1)

*****

„Duch benedyktyński sprzeciwia się wszelkiemu programowi zniszczenia. Jest to duch odzyskiwania i odnowy, zrodzony z głębokiej świadomości istnienia Bożego planu zbawienia”

(Jan Paweł II).

 

==================================================================================

 S. Stefania OSB
nie, 14 czerwca 2009 10:39
Data ostatniej edycji: wt, 31 października 2017 15:28:59

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę