czwartek, 24 października 2019 napisz DONOS@

Królewskie potyczki w błyskawicznym tempie

Siergiej Hamicki z Mińska na Białorusi został zwycięzcą II Otwartych Mistrzostw Województwa Podlaskiego w Szachach Błyskawicznych. Zawody przez pięć godzin odbywały się w Niedzielę Palmową w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży i zgromadziły 66 zawodników, w tym 25 juniorów (do lat 18). Każdy rozgrywał po 22 partie (11 czarnymi pionami i 11 białymi) z partnerem, którego losowo ustalał komputer, tzw. systemem szwajcarskim kontrolowanym. Tempo było dosłownie błyskawiczne, bo na pojedynek szachista miał zaledwie pięć minut. Przyciski na zegarach aż furczały po każdym ruchu!

Od lewej: Andrzej Zalewski (sędzia rundowy), Sergei Khamitskiy (zwycięzca turnieju), Robert Michalak (prezes klubu Maraton), Sławomir Sobociński (sędzia główny), Hubert Bargielski (zycięzca w kat. do lat 10)
Od lewej: Andrzej Zalewski (sędzia rundowy), Sergei Khamitskiy (zwycięzca turnieju), Robert Michalak (prezes klubu Maraton), Sławomir Sobociński (sędzia główny), Hubert Bargielski (zycięzca w kat. do lat 10)
Najmłodsi zawodnicy turnieju
Najmłodsi zawodnicy turnieju
Sławomir Sobociński (sędzia główny)
Sławomir Sobociński (sędzia główny)
Martyna Filipkowska
Martyna Filipkowska
Sergei Khamitskiy i Borys Alijew
Sergei Khamitskiy i Borys Alijew
Robert Krupiński
Robert Krupiński
Sergei Khamitskiy i Wojciech Walewski (ubiegłoroczny triumfator)
Sergei Khamitskiy i Wojciech Walewski (ubiegłoroczny triumfator)
Ania Żebrowska i Oliwia Kiołbasa
Ania Żebrowska i Oliwia Kiołbasa

Zwycięzca ma 27 lat, jest z wykształcenia księgowym, a z talentu i osiągnięć szachowym mistrzem międzynarodowym oraz trenerem w mińskiej szkole szachowej. Gra w szachy od 15 lat i uważa, że... zaczął za późno. Uczestniczył w około tysiącu turniejach, z których jakąś setkę wygrał.
- To mój pierwszy turniej w Łomży, dlatego cieszę się, że odniosłem zwycięstwo – powiedział Siergiej Hamicki, który w nagrodę otrzymał puchar i 400 zł w gotówce. - Niestety, poziom zawodów nie był najwyższy...
Mistrz w swojej opinii o nie najwyższym poziomie tegorocznych zawodów nie jest odosobniony, chociaż zawodnicy i organizatorzy oceniali go jako wyższy niż rok temu.
- Cieszymy się, że w tym roku w mistrzostwach wzięło udział więcej szachistów i więcej młodzieży – mówi sędzia główny zawodów Sławomir Sobociński, sędzia klasy pierwszej. - Niestety, termin był nie najlepszy, bo w tym samym czasie w Białymstoku odbywał się turniej nauczycieli, a w Suwałkach mistrzostwa przedszkolaków i dzieci do lat ośmiu.
Drugie miejsce na mistrzostwach w Łomży zajął Borys Alijew z Augustowa, a kolejne białostoczanie: Łukasz Wiński (który był także najlepszy w grupie do lat 18), Krzysztof Łapiński i Rafał Roszkowski. Łomżyniak Wojciech Walewski (rocznik 1981), który rok temu zdobył mistrzostwo województwa podlaskiego w szachach błyskawicznych, teraz zajął zaledwie szóste miejsce, wygrywając jednak raz z samym Hamickim.
Z kolei inny utalentowany łomżyniak Bartosz Kotarski (kat. do lat 10) miał do końca turnieju popsuty humor, bo pierwszą turniejową rundę rozgrywał właśnie z Hamickim i... Niestety, przegrał. Tymczasem wielką radość przeżywał kolega Bartka Hubert Bargielski, który został zwycięzcą w tej kategorii.
W kategorii do lat 12 triumfował Wojtek Włodkowski, do lat 14 – Patryk Szwajkowski, a do lat 16 – Piotr Urbański.
Najlepszą wśród kobiet okazała się Agnieszka Raszkiewicz z Suwałk, zaś wśród dziewcząt do lat 18 – Olga Filipkowska. Joanna Filipkowska święciła triumfy w kat. do lat 14, Kamila Szwajkowska – do lat 12, a Oliwia Kiołbasa z Augustowa – do lat 10. Oliwia była najmłodszą uczestniczką mistrzostw, tak jak 9-letni Michał Gryglik z Łomży – najmłodszym uczestnikiem. Chłopiec zajął wprawdzie przedostatnie miejsce, ale zdobywając całkiem sporo (4, 5) punktów z czasem kilkakrotnie starszymi rywalami. Najstarszym uczestnikiem mistrzostw był 72-letni Jerzy Kamień z Ostrołęki.
Mimo że na dziesiątkach szachownic trwała zacięta walka, mistrzostwa przebiegały sprawnie w sympatycznej, wręcz familiarnej atmosferze. Znaczna w tym zasługa organizatorów z łomżyńskiego Klubu Szachowego Maraton, który działa pod własnym szyldem od 1988 r. Wcześniej klub korzystał z gościny i pomocy, m.in., ŁSM, ŁKS-u i Cechu Rzemiosł Różnych. Obecnie szachiści spotykają się we wtorki i czwartki od godz. 17.15 do godz. 20 w Klubie Seniora przy ul. Marii Skłodowskiej Curie 2 w Łomży. Przyjść może każdy, aby spróbować sił w królewskiej grze, której arcymistrzami są wychowankowie Maratonu i absolwenci I LO: absolwent SGH Krzysztof Jakubowski i reprezentantka Polski Marta Przeździecka, należąca do pierwszej szóstki najznakomitszych szachistek w kraju.

Mirosław R. Derewońko

191007110809.png

 
180410021817.gif
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę