Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

Zmarł działacz „Solidarności” Ireneusz Mieczkowski (+ 76)

Główne zdjęcie
Ireneusz Mieczkowski (+ 76)

Szanowany wiceprzewodniczący Oddziału w Łomży „Solidarności ” Regionu Mazowsze w latach 80. zmarł w piątek, 3. stycznia 2024 r, w Szpitalu Ogólnym w Kolnie. - Powinien być sztandar na tym pogrzebie i wieniec od łomżyńskiej „Solidarności”. Ja zamówię mszę świętą w Katedrze – mówi o śp. Ireneuszu Mieczkowskim ówczesny przewodniczący „Solidarności” Marian Chojnowski (lat 83). - Irek był uczciwym człowiekiem, skromnym działaczem. Nigdy nie szukał dla siebie pochwał i zaszczytów. Nie popisywał się odwagą, ale po internowaniu w stanie wojennym angażował się w przywożenie prasy podziemnej z Warszawy i druk ulotek.

- Na mogile Irka powinna być tablica z informacją, że działał odważnie w „Solidarności” z lat 80. - zauważa Marian Chojnowski, zastrzegając, że ta decyzja leży w gestii rodziny. Ireneusz Mieczkowski (1948-2024) - w opinii współtwórców „Solidarności” w Łomży 44 lata temu – dał się poznać jako dobry działacz. - Bardzo dobry i uczciwy człowiek, który zaangażował się w pracę związkową i społeczną całym sercem – wspomina czas pierwszej „Solidarności” (gdy dawna siedziba mieściła się w szpitalu wojskowym przy ul. Polowej) Teresa Steckiewicz (lat 87), pielęgniarka jeszcze w starym szpitalu blisko Alei Legionów. - Zawsze bardzo pomocny.

Ostatnie pożegnanie Ireneusza Mieczkowskiego odbędzie się na mszy świętej pogrzebowej 8. stycznia 2024 r. o godz. 12. w kościele św. Anny w Kolnie.

Dał się dobrze poznać w latach drugiej „Solidarności”
- Ireneusz był barwną postacią, człowiekiem energicznym i pełnym pomysłów – wspomina Go historyk Sławomir Zgrzywa (lat 62), ostatni po reformie administracyjnej kraju wojewoda łomżyński i pierwszy marszałek podlaski. - Ireneusz za moich czasów był ostatnim lekarzem wojewódzkim weterynarii w Łomży i pierwszym lekarzem wojewódzkim w Białymstoku. Dał się poznać z równie dobrej strony także w moich czasach za drugiej „Solidarności” po 1989 r. Z inicjatywy Irka powstało Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii, w Kolnie, a on sam jeździł w mundurze rekonstruktora konno. Należał do Związku Oficerów Rezerwy imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zainicjował budowę pomnika w Janowie w Gminie Kolno dla upamiętnienia 110. Zapasowego Pułku Ułanów, „Hubala” i „Łupaszki”. Od wielu lat uczestniczył i pomagał w organizacji świąt patriotycznych, m.in.: Wojska Polskiego, Konstytucji 3 Maja, Niepodległości w: Mieście Kolno, Gminie Kolno i Powiecie Kolneńskim.

Organizował, kolportował, strajkował w PRL
Ireneusz Mieczkowski, który urodził się 14. lutego1948 r. w Kolnie, to absolwent Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, Wydział Medycyny Weterynaryjnej (1975). Szczegółową biografię opracowywał Marcin Zwolski z IPN w Białymstoku, opublikowaną w Encyklopedii Solidarności, stąd te dane. Od 1975 r. należał do Zrzeszenia Lekarzy i Techników Weterynarii - specjalizował się w chorobach zakaźnych u zwierząt, opublikował artykuły w czasopismach weterynaryjnych. W latach 1975-1976 był ordynatorem w Państwowym Zakładzie Lecznicy Zwierząt w Kolnie, 1976-1979 kierownikiem Lecznicy w Klukowie, 1979-1988 ponownie ordynatorem w PZLZ w Kolnie. Zetknął się od 1976 roku z wydawnictwami opozycyjnymi w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Otrzymywał niezależne książki i pisma KOR – „Robotnika” i „Biuletyn Informacyjny” - i do 1980 r. udostępniał je rolnikom z regionu. Od października 1980 r. w „S”: wiceprzewodniczący Tymczasowego Komitetu Założycielskiego „S” przy Wojewódzkim Zakładzie Weterynarii, wiceprzewodniczący KZ, od listopada 1980 r. przewodniczący KZ i także wiceprzewodniczący Oddziału w Łomży „S” Regionu Mazowsze; wiceprzewodniczący Komisji Pracowników Rolnictwa Regionu; członek KK Pracowników Weterynarii. Współpracował z NSZZ Rolników Indywidualnych „S”, łącznik z robotniczą „S” w regionie. Przez cały okres legalnej działalności „S” kolportował wśród rolników pisma Oddziału Łomżyńskiego „S” „Sens”. Wiosną 1981 uczestniczył w strajkach w Łomżyńskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego Narew i PKS w Łomży. 

Przeszukiwany, zatrzymywany, przesłuchiwany
Ireneusz Mieczkowski w czasie wprowadzenia stanu wojennego 13. grudnia 1981 r. został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Białymstoku. Od 5. stycznia do 26. lutego 1982 r. był internowany w Suwałkach. Po wyjściu znowu zaangażował się w działalność opozycyjną w nieformalnej grupie działaczy „S”: sprowadzanie pism i ulotek z Warszawy, Białegostoku, Ostrołęki, Przasnysza (niektóre ulotki drukowano w PZLZ w Kolnie); druk własnych ulotek i malowanie napisów na murach; zbiórka składek na działalność związkową, pomoc materialną represjonowanym i rodzinom; kolportaż wydawnictw i ulotek wśród rolników; organizowane cyklicznie manifestacje na cmentarzu w Kolnie, odbywające się do 1988 każdego 11 XI i 15 VIII. Współorganizował msze za Ojczyznę w kolneńskim kościele św. Anny i kościele św. Michała Archanioła w Łomży. Uczestniczył od 1983 r. w: działaniach Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii św. Anny w Kolnie i Komitetu Pomocy Aresztowanym i nieudanej próbie uruchomienia opozycyjnego nadajnika radiowego w Kolnie. Przeszukiwany w mieszkaniu i miejscu pracy i wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany. 

W 1988 emigrował do USA, w 1991 wrócił do kraju. Od 1991 do 1998 r. był lekarzem chorób zakaźnych zwierząt w Rejonowym Zakładzie Weterynarii w Kolnie i należał do „S”, przewodnicząc KZ przy RZW. W 1993 kandydował w wyborach do parlamentu z listy „S”. Od 1997  do 2001 r. prezesował Klubowi Sportowemu Orzeł Kolno. Po latach 1999-2001 na stanowisku wojewódzkiego lekarza weterynarii w Białymstoku, od 2001 był inspektorem od chorób zakaźnych w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Kolnie. Od 2010 na emeryturze. Został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (2012) i Złotym Krzyżem Zasługi (1999). Badacz Marcin Zwolski z IPN podaje w Encyklopedii Solidarności: w latach 1983 – 6 I 1988 działacz był rozpracowywany przez Wydział IV/Wydział VI KW MO/WUSW w Łomży w ramach KE/SOS/SOR krypt. Znachor; 3 II – 5 VII 1988 przez Wydz. VI WUSW/p. VI RUSW w Kolnie w ramach KE Lotnik. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę