Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 25 lipca 2025 napisz DONOS@

Nadszedł czas na 41. Pieszą Pielgrzymkę Łomżyńską

Główne zdjęcie
Wyjście 40. ŁPP na Jasną Górę

1. sierpnia z Katedry w Łomży i Fary w Ostrołęce wyruszą wędrowcy w 430-kilometrową drogę na Jasną Górę jako 41. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska. Obie grupy w sobotę, 2. sierpnia, połączą się w Ostrowi Mazowieckiej. W ubiegłym roku grupa katedralna liczyła około 200 osób, farna ok. 100. Pielgrzymką do Częstochowy pokieruje ks. Wiesław Ołowski, poprowadzi ks. Łukasz Gołaszewski. Zachęcają zapisać się i wędrować pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei - 100 lat Diecezji Łomżyńskiej”.

1. sierpnia 1984 r. szła z Łomży na Jasną Górę pielgrzymka, którą kierował ks. Hieronim Mojżuk.  W czterech grupach wędrowało około 1 700 pielgrzymów. W latach 80. zainteresowanie było duże, tak że pielgrzymka liczyła po około 2 500 / 3 000 uczestników. Pątnicy przez 2 tygodnie z modlitwą i pieśnią pokonują codziennie kilkadziesiąt km, zmagając się ze słońcem i deszczem, zmęczeniem i słabością ciał, obolałymi stopami i nogami. Jednak interesuje ich wyprawa religijna w lepszy świat, życzliwy i pełen dobroci. Umocnią relacje z Bogiem i ludźmi. Zaczną mówić:  „siostro” i „bracie”.

Czas na uporządkowanie pryncypiów i wartości 

Pisaliśmy w Portalu 4lomza.pl o pielgrzymkach wiele razy. W grupie idzie się raźniej, bo obecność setek rozmodlonych piechurów, religijny zapał i dobra energia udzielają się im wzajemnie na trasie, postojach i noclegach. Pielgrzymowanie ma charakter błagalno-pokutny. Wierni pragną zaczerpnąć łaski Bożej i umocnić się w wierze. Wędrują z modlitwą i intencjami: o uzdrowienie ciała z chorób i uzależnień, naprawienie relacji w rodzinach, powodzenie w pracy, nauce i miłości. Dziękują Panu Bogu, Jezusowi, Matce Bożej za życie, ocalenie w tarapatach, wysłuchane prośby. Nawiązują nowe znajomości parafialne, towarzyskie, zawodowe. Zaprzyjaźnią się czasami na dalsze życie. Zdarzają się i piękne miłości od pierwszego wejrzenia, uwieńczone narzeczeństwem i małżeństwem. Zdarza się, że powracają na pielgrzymi szlak po kilku latach ze swoimi dziećmi. Dostają czasem gościnę i noclegi w domach i stodołach, ale zabierają własne namioty (nie ma koedukacji; wyjątek stanowią małżeństwa). Traktują czas wędrowania jako okazję do wewnętrznego wyciszenia, przemyślenia ważnych spraw na nowo, uporządkowania pryncypiów i świata wartości, rozeznania powołania. To także czas spowiedzi, ale bez konfesjonału, w marszu, na ławce, na trawie. Wiele razy pisaliśmy, że pielgrzymka to sprawdzian wytrzymałości człowieka pod każdym względem. Przynosi umocnienie, w wierze i wzmocnienie psychicznie, gdy pątnik daje sobie radę, pokonuje słabości i przeciwności, co dodaje mu odwagi przez całe dorosłe życie. Ludzie doznają nawróceń i rezygnują z uzależnień.

Pielgrzymka sztafetowa w okresie pandemii 2020 r. 

Od 1984 r. Pielgrzymka Łomżyńska raz nie wystartowała: gdy Diecezja Łomżyńska zorganizowała spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II 4. i 5. czerwca 1991 r. w Łomży. Idea pielgrzymki pokutnej to przemiana w sercu i przyznanie się do Chrystusa przed światem, dlatego oczywiste jest odmówić sobie picia piwa i innych alkoholi, palenia papierosów, jedzenia lodów czy słodyczy, tym bardziej, że uzależnienia i obciążenia substancjami psychoaktywnymi nie pomogą w wyczerpującym marszu.  Wiele rodaczek i rodaków zauważyło, że Jasna Góra to dom rodzinny Polaków, gdzie w spojrzeniu Marii z cudownego obrazu jest twarz kochającej Matki, która wysłucha, przytuli, pocieszy. Broniła nas w historii przed wrogami i jednoczyła jako naród, czego pamiętnym symbolem jest bohaterska obrona Jasnej Góry przed Potopem Szwedów w połowie XVII w. Pielgrzymka z powodu pandemii  koronawirusa miała w 2020 r. inną formę niż wcześniej: uczestnicy z różnych dekanatów Diecezji zostali podzieleni na kilkuosobowe sztafety, z których każda pokonała jednego dnia odcinek trasy. 

 

Zapisy pielgrzymkowe online i na trasie 

- Pan Bóg  działa przez Słowo Boże, poznawane podczas lektury i rozważania Biblii. Działa przez wydarzenia i sytuacje, jakie człowiek napotyka na drodze. Oddziałuje przez drugiego człowieka, a Pielgrzymka jest czasem spotkania z ludźmi w drodze od rana do wieczora – tłumaczył rok temu ks. Łukasz Brzostowski, który pierwszy raz od sześciu lat nie będzie przewodnikiem Pielgrzymki, gdyż zajęty jest administrowaniem w parafii pw. Bożego Ciała. Wędrowanie z modlitwą i śpiewem daje poczucie szczęścia i wolność. Zapisy odbywają się online przez formularz. Wpisowe wynosi 300 zł.

https://www.pielgrzymkalomzynska.org/zapisz

 

Czas wakacji i urlopu to możliwość wędrówki przez 2 tygodnie albo kilka dni. Sekretariat mobilny PPŁ będzie zapisywać chętnych pielgrzymów na krótszy dystans (o lokalizacji wędrowców danego dnia ma informować profil PPŁ na facebooku). Na stronie pielgrzymki jest regulamin, zawierający porady praktyczne, ułatwiające wędrowanie. W kościołach parafii Diecezji Łomżyńskiej na Apelu Jasnogórskim o godzinie 21. spotykać się będzie Grupa Biała – tych, którzy chcieliby wędrować, a nie mogą. Pielgrzymi będą prowadzeni w tym roku przez ks. Łukasza Gołaszewskiego, który był w kilku poprzednich pielgrzymkach ojcem duchownym, dbającym o wsparcie pielgrzymów w sferze religijnej i duchowej. Ojcem duchownym został ks. Grzegorz Pędzich z parafii Krzyża Św. Pątnicy będą słuchać konferencji w drodze i rozważać główne hasło 41. PPŁ w Roku Jubileuszowym 2025, z uwzględnieniem jubileuszu Diecezji Łomżyńskiej. - Wszyscy będziemy duchowo blisko z Matką Bożą Pięknej Miłości z łomżyńskiej Katedry – podsumowuje Jan Książek, szef służby medialnej PPŁ. - Zachęcamy zainteresowanych do odwiedzenia naszych profilów na: facebooku i instagramie.     

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę