Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@

Kantata dla Maryi na początek festiwalu

cz pon, 07 września 2015 08:18

Uroczysty koncert w łomżyńskiej katedrze rozpoczął XI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Zespół muzyki sakralnej Lumen, z gościnnym udziałem wybitnego wokalisty jazzowego Janusza Szroma oraz z towarzyszeniem Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego, wykonał kantatę dla Najświętszej Maryi Panny „Przy sercu Twoim”. – Kontakt z muzyką sakralną, z nutami ubranymi w słowa skierowane tam do góry, to dla mnie nie pierwszyzna – mówi Janusz Szrom. – Gospelu nigdy nie zaśpiewam, od tego jest w Polsce Ewa Uryga, ale te swoje trzy grosze, zawsze gdzie jestem w stanie dźwignąć muzycznie sytuację, staram się zostawić, stąd udział w tego typu przedsięwzięciach!

Trzy głosy na tak dla Łomży w „Mam talent!”

mm nie, 06 września 2015 12:36

Czarny teatr Maskarnia oczarował jurorów i widzów pierwszego odcinka 7. edycji programu „Mam talent!”. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Bernatowicza w Łomży wykonali premierową autorską miniaturę „Czarodziej”, zdobywając głosy całej trójki jurorów, 80% głosów na tak w głosowaniu z aplikacji „Mam talent!” i kwalifikując się do dalszego udziału w programie.

Kolory i emocje życia Jolanty Caban

mm nie, 06 września 2015 12:30

Jolanta Caban, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz stypendystka rządu francuskiego, zaprezentowała w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży retrospektywną wystawę swego malarstwa. Na pierwszą ekspozycję w Łomży wybrała obrazy najbardziej charakterystyczne dla swego stylu, głównie urzekające oryginalną kolorystyką martwe natury. – To wystawa przekrojowa i obrazy z różnych epok – mówi Jolanta Caban. – Dobór był pod takim kątem, żebym pokazała się tu ze swej najlepszej strony, są więc takie bardziej przestrzenne prace i bardziej przedstawiające – taki misz-masz martwych natur i tematów kobiecych.

Narodowe Czytanie „Lalki” w Łomży

mm so, 05 września 2015 19:16

Łomża, jak co roku, wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Głównym punktem programu było czytanie „Lalki” Bolesława Prusa, w czym chętnie udział wzięły zarówno osoby znane, jak i zwykli miłośnicy literatury. – Celem głównym tej akcji jest popularyzacja czytelnictwa, promocja narodowej tożsamości, poprzez kontakt z największymi dziełami literatury! – podkreśla Krystyna Sobocińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Przed budynkiem biblioteki nie brakowało też innych atrakcji dla młodszych i starszych czytelników – tych obecnych, przyszłych, a nawet takich, dla których kontakt z polską literaturą zakończył się na zmaganiach z lekturami w szkole.

Jak w Łomży Franc cudem wyrwał się śmierci

cz pt, 04 września 2015 14:17

Marcin Świątkowski (19 lat), absolwent II LO w Łomży, nie nudził się w wakacje. Nie próżnował: napisał scenariusz krótkiej sztuki „Cud”. Znalazł aktorów, z którymi spotykał się ponad miesiąc po kilka godzin dziennie. W ten sposób w przeciągu dwóch lat powstała piąta sztuka w reżyserii Marcina, w tym druga autorska. Na premierę do Teatru Lalki i Aktora w Łomży, którego sala mieści ponad 120 widzów, trudno było się wcisnąć.

Integracja i sztuka na łomżyńskim festiwalu

cz cz, 03 września 2015 16:44

Pokazy filmowe, teatralne i występy artystyczne zainaugurowały trzecią edycję Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich „Łomża JA i TY”. Potrwa on do końca tygodnia, a jego program wypełnią kolejne wydarzenia artystyczne oraz projekcje filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Będą wśród nich: pokazywany ponownie, mający oficjalną premierę podczas otwarcia festiwalu, krótki metraż „Bracia” Szymona Sinoffa o niepełnosprawnym łomżyńskim poecie i jego opiekunie oraz dokument„Sybiracy” Artura Szczubełka o losach mieszkańców Łomży zesłanych na Sybir w czasie II wojny światowej. – „Łomża JA i TY” to festiwal dla wszystkich! – podkreśla Katarzyna Kuklińska, organizatorka imprezy i prezes „JA i TY” Stowarzyszenia Ludzi Aktywnie Naznaczonych. – To impreza, która ma na celu łączyć ludzi, prezentować umiejętność bycia ze sobą, wspólnej zabawy, wspólnego podziwiania sztuki, wspólnej rekreacji. Dlatego trzeba tu być i pokazać, że tak naprawdę więcej nas łączy niż dzieli!

Teatr z „Bernatowicza” w „Mam talent!”

cz cz, 03 września 2015 13:48

Czarny teatr Maskarnia uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Bernatowicza w Łomży zakwalifikował się do programu „Mam talent!” stacji TVN. W najbliższą sobotę zaprezentują na antenie swój najnowszy spektakl „Czarodziej”, walcząc o przychylność jurorów: Agnieszki Chylińskiej, Małgorzaty Foremniak i Agustina Egurroli oraz wejście do półfinału. – Próbowaliśmy sobie obliczyć, ilu ludzi i zespołów pretendowało do udziału w programie – mówi Magdalena Szyszko, polonistka i opiekunka teatru . – Wyszło nam, że ponad 7,5 tysiąca, więc już fakt, że trafiliśmy do finałowej 160., która może być w półfinałach, uważamy za ogromy sukces!

To festiwal dla wszystkich

cz wt, 01 września 2015 07:52

To „przekaz pełen nadziei”, to „opowieści o sile człowieka” - tak prof. dr hab. Mikołaj Jazdon filmoznawca z Katedry Filmu, Telewizji i Nowych Mediów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza opisuje filmy zgłaszane na organizowany od 2003 roku w Koszalinie Europejski Festiwal Filmowy INTEGRACJA TY i JA. Od trzech lat, za sprawą Katarzyny Kuklińskiej i Stowarzyszenia Ludzi Aktywnie Naznaczonych JA i TY z Łomży, filmy można oglądać także w naszym mieście. Ich prezentacje są elementem „Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich - Łomża JA i TY”, który formalnie ruszy w najbliższy czwartek, ale towarzyszące mu imprezy zaczynają się już dziś. - To festiwal dla wszystkich – podkreślają zgodnie Katarzyna Kuklińska i dr Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży zachęcając wszystkich mieszkańców Łomży do skorzystania z możliwości i poznania życia i postrzegania świata widzianego oczami choćby osoby jeżdżącej na wózku inwalidzkim.

Koncert Po Godzinach w zaprzyjaźnionej Łomży

cz wt, 01 września 2015 07:49

Przed laty w Łomży splotły się im drogi życiowe i artystyczne. Teraz koleje losu sprawiły, że zespół Po Godzinach mógł spotkać się w nieco mniejszym składzie, ponieważ nie może już w nim zagrać poeta, malarz i harmonijkarz Dariusz Gałczyk (+ 44). Tymczasem śpiewający gitarzyści: Mariusz Brzostowski, Jarosław Dąbkowski i Sławomir Korsan znowu zagrali wraz dla kochającej bluesa, folk i poezję śpiewaną publiczności. Nikt nie żałował braw i zachwytu.

Nocny Kochanek Kapitana Bomby

mm so, 29 sierpnia 2015 12:37

Nocny Kochanek, żartobliwe wcielenie zespołu Night Mistress, rozpoczął w Łomży trasę koncertową. Ceniona przez fanów i znawców gatunku grupa hard 'n' heavy zdobyła ogólnopolską popularność po rozpoczęciu współpracy z twórcami kultowej kreskówki „Kapitan Bomba”, do której nagrywa lżejsze, bardziej przebojowe piosenki z prześmiewczymi polskimi tekstami. – Słynny już „Minerał...” i wystąpienie w „Zemście Faraona” dało nam dużego kopa, zapoczątkowało Nocnego Kochanka i bez tego sukcesu, tego zespołu pewnie by dzisiaj nie było – mówi wokalista Krzysztof Sokołowski. – Ale jak zobaczyliśmy liczbę wyświetleń na youtubie i to, co dzieje się na koncertach, stwierdziliśmy, że warto pociągnąć ten temat dalej. I do grudnia mamy zaplanowanych 27 koncertów, a w połowie września ukaże się płyta z tym materiałem!

Ostatnia droga Marka Żemka

cz pt, 28 sierpnia 2015 20:06

Szare łany żałobników wypełniły po brzegi alejkę łomżyńskiego cmentarza przy ul. Przykoszarowej. Nad wolno kroczącym tłumem połyskiwały gdzieniegdzie czółka kurpiowskich panien. Zadumana masa, poruszana rytmem modlitwy, powoli zbliżała się do celu. Zamyślone twarze nie zdradzały jednak żadnych oznak obecności w miejscu, w którym byli ich właściciele. Wyglądali jak oddział, który odprowadza dowódcę w jego ostatniej drodze. Świadomi, że za chwilę będzie trzeba się rozproszyć. Ktoś szepnął: „Kto teraz nam powie, że nie umiemy śpiewać…? Kto nas nauczy?” Dobiegał końca ostatni spacer z Markiem Żemkiem, pedagogiem, muzykiem, aranżerem, akustykiem.

Łomża może uratować milion ministerialnej dotacji

cz cz, 27 sierpnia 2015 08:34

Łomża nie musi stracić miliona złotych dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z tym, że nie rozpocznie w tym roku drugiego etapu remontu budynku Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego na który pieniądze zostały przyznane. – Ten milion jest do uratowania! Wystarczy tylko w roku bieżącym przewidzieć jakiś niewielki zakup czy przeprowadzić drobne roboty budowlane, by sprawę zacząć i w przyszłym roku to dokończyć, co wcale nie musi być początkiem drugiego etapu przebudowy naszej siedziby – mówi dyrektor filharmonii Jan Miłosz Zarzycki, który wraz z wiceprezydentem Łomży Andrzejem Garlickim, był w tej sprawie w ministerstwie kultury.

Pianista i skrzypek Marek Żemek nie żyje

cz wt, 25 sierpnia 2015 15:50

Wybitny akustyk, muzyk, pedagog, człowiek, który serce oddał muzyce i dzieciom – Marek Żemek zmarł nagle we wtorkowe południe w Łomży. Miał 59 lat. Do końca pracował. Jeszcze rano jako organista grał podczas mszy świętej w kościele Krzyża Świętego w Łomży. Zmarłego wspominają: dyr. ROK Jarosław Cholewicki, choreograf ZPiT Łomża Kazimierz Pawczyński, muzyk Jan Suchodoła i wychowanka Mezzoforte Żaklina Olchowik.

Duch miejsca, inne duchy i duszki w Supraślu

cz wt, 25 sierpnia 2015 13:06

– Lubię wędrować i poznawać świat, ale nie z perspektywy turysty, biernego obserwatora, lecz w centrum wydarzeń – mówi Katsiaryna Sumarava, 36-letnia malarka z Mińska na Białorusi, uczestniczka 12. Międzynarodowego Pleneru Plastycznego, jaki przez tydzień odbywa się w Supraślu z udziałem 16 artystów z Polski, Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi. Spotkanie organizuje Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze Stopka z Łomży, kuratorem jest profesor Andrzej Strumiłło (lat 88). W sobotę poznamy plenerowe owoce pracy twórczej.

Klasycznie i na ludowo

cz pon, 24 sierpnia 2015 08:19

– Postanowiłam pokazać młodzieży, która jeździ na wakacje do Egiptu, na Cypr i nie wiadomo gdzie, jak piękna jest Polska i nasz folklor i to mi się udało! – mówi Dorota Sroczyńska, inicjatorka i dyrektor artystyczny Ogólnopolskich Warsztatów Muzycznych, które od czterech lat odbywają się w Łomży. Tydzień bardzo intensywnych zajęć zakończył niedzielny koncert finałowy z udziałem blisko 60. młodych muzyków z Polski i zza granicy. Przeważał repertuar klasyczny i współczesny, ale furorę zrobił pokaz pieśni i tańców łowickich, efekt warsztatów z zespołem Ksinzoki. – Jest świetna atmosfera, mili ludzie, tańczymy, śpiewamy, poznajemy folklor, w ogóle Łomża to wspaniałe miasto! – ocenia 16-letni kontrabasista Tomasz Szymański. – Było bardzo fajnie, tak samo jak rok temu! – dodaje 8-letni skrzypek Szymon Kot. – Wszystko było ciekawe, nie ma na tych warsztatach rzeczy, która nie byłaby fajna!

Człowiek renesansu z gitarą

cz pon, 24 sierpnia 2015 08:10

- Mam osiem sióstr i trzech braci: najstarsze dziecko ma lat 37, a najmłodsze 12, urodziłem się w roku ‘90 w wolnej Polsce i wolnym świecie – mówi Tomasz Traczyk, 25-letni wokalista i gitarzysta z Nagoszewa koło Ostrowi Mazowieckiej, który po raz pierwszy wystąpił z bardzo dobrze przyjętym przez publiczność mini recitalem w Łomży. – Jestem samoukiem, zacząłem grać na gitarze w piątej klasie podstawówki, a mój pierwszy utwór to nieśmiertelny evergreen „Dla Elizy” Beethovena. Potem przyszła fascynacja muzyką gitarową, której owocem jest recital oparty na kompozycjach Krzysztofa Klenczona i Seweryna Krajewskiego.

Wersalinka zagrała bez Łomżyńskiej Orkiestry Dętej

cz pon, 17 sierpnia 2015 13:42

10-lecie projektu muzycznego Wersalinka, czyli międzynarodowej młodzieżowej orkiestry dętej z Estonii pod batutą Reina Vendla (70) z Pärnu Sure-Jaam, miało miejsce również w Łomży, gdzie młodzi muzycy Wersalinki zagrali w sobotę na mszy św. w Katedrze i scenie na Starym Rynku oraz w niedzielę w Skate Parku przy ul. Księcia Janusza. 20-tce muzyków z Estonii towarzyszyła skromna ósemka dęciaków i ośmioosobowa grupa mażoretek z Łomży.

Warsztat Łomża

cz pon, 17 sierpnia 2015 08:06

Zajęcia folklorystyczne ze słynnym zespołem śpiewaczym Ksinzoki z Łowicza oraz jego wieczorny koncert zainaugurowały X Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne. Przez najbliższy tydzień niemal 60. młodych muzyków z Polski i zza granicy będzie wytrwale ćwiczyć pod kierunkiem świetnych pedagogów. – Rok temu było ciekawie, dlatego tutaj wróciłam – mówi altowiolistka Weronika Sobich. – Przyciąga tu nas dobra kadra jeżeli chodzi o pedagogów, poza tym na pewno dobrze jest mieć wiedzę o kulturze ludowej i jest to też takie „liźnięcie” muzyki ludowej. – Są tu bardzo fajni profesorowie i dobrze pracują z młodzieżą – dodaje Marcin Studniarz, kolega Weroniki z ZPSM nr 4 w Warszawie. – Jest tu świetna atmosfera, można dużo ćwiczyć i nikomu to nie przeszkadza – to dobry start przed rozpoczęciem roku szkolnego!

Jarmarkowa niedziela na św. Rocha

cz pon, 17 sierpnia 2015 08:00

Niedziela św. Rocha jak co roku przyciągnęła do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie tłumy zwiedzających i kupujących. O artystyczną część imprezy, odbywającej się w Roku założyciela i patrona skansenu Adama Chętnika, zadbały Kapela Kurpiowska z Nowogrodu oraz Kapela Ryszarda Maniurskiego z Kadzidła, z którą zaśpiewała jedna z najwybitniejszych polskich artystek ludowych, uwielbiana przez publiczność, 71-letnia Apolonia Nowak. – Jako twórczyni ludowa byłam już kilka razy w Nowogrodzie, ale jako kapela jesteśmy tu dzisiaj pierwszy raz – mówi Apolonia Nowak. – Przy Roku Adama Chętnika lepszej okazji nie mogliśmy sobie wymarzyć, ale jest bardzo gorąco, do tego troszeczkę kurzu, więc ciężko się śpiewa – ale po oklaskach wnioskuję, że było dobrze!

Patriotyczna Forteca na Święto Wojska Polskiego

cz nie, 16 sierpnia 2015 12:05

95 rocznicę Cudu nad Wisłą w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz obchodzone dla jego upamiętnienia 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego, uczczono w Łomży specjalnym koncertem. Na Starym Rynku dla kilkuset słuchaczy zagrali: duet łomżyńskich muzyków Cezary Borusiewicz i Przemysław Kamiński oraz Forteca – zespół dzięki takim utworom jak: „Ochotnik” czy „Obrońcy spod Wizny” często określany mianem polskiego Sabatonu. – Jesteśmy od tego, żeby grać, nie tylko w rocznice, ale wszędzie, gdzie jest taka potrzeba, ale występ przy takiej okazji, to dla nas coś szczególnego! – mówi Maksymilian Migo, wokalista Fortecy.

« · «« · 110 · 111 · 112 · 113 · 114 · 115 · 116 · 117 · 118 · 119 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę