Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 maja 2024 napisz DONOS@

Początek teatralnych emocji w Walizce

cz śr, 10 czerwca 2015 12:10

Przedstawienie „A niech to gęś kopnie” poznańskiego Teatru Animacji rozpoczęło tegoroczną edycję XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Pierwszy z konkursowych spektakli poprzedziło efektowne otwarcie przygotowane przez zespół gospodarzy – Teatr Lalki i Aktora w Łomży, a znaczenie i rozmach „Walizki”, jednego z najbardziej prestiżowych festiwali teatru lalkowego nie tylko w Polsce, zgodnie podkreślali oficjele i zaproszeni goście. – Przez cztery dni, nasze piękne miasto stanie się stolicą teatrów lalkowych – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, dodając, że to wspaniałe dni dla Łomży i jej mieszkańców.

Światowy teatr bez granic w Łomży

cz pon, 08 czerwca 2015 07:58

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” rozpocznie się w najbliższą środę w Łomży. Tegoroczne święto teatru potrwa cztery dni. W części konkursowej o Grand Prix rywalizować będzie 15 teatrów: pięć polskich i 10 zagranicznych, w tym z Argentyny, Jordanii i Singapuru. – Tegoroczna „Walizka” zapowiada się szalenie interesująco i jest niezwykle bogata w wydarzenia teatralne! – mówi dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk. – Program festiwalu jest przygotowywany przede wszystkim z myślą o mieszkańcach naszego miasta, stąd dużo imprez plenerowych. W tym roku na Starym Rynku swe najnowsze spektakle zaprezentują, znane na całym świecie, Teatr Biuro Podróży z Poznania i Teatr Akt z Warszawy. Nie zabraknie też wielu innych atrakcji, w tym show, jedynego w swoim rodzaju freaka i hipstera, Kazia Sponge na ul. Farnej.

Jak w niebie wesoło z pieśnią i modlitwą

cz pon, 08 czerwca 2015 07:53

Studio Wokalne eMDeK Magdy Sinoff przypomniało wizytę papieża Jana Pawła II w Łomży okolicznościowym koncertem. Tegoroczny koncert z cyklu „Jak w niebie wesoło...” był jednak szczególny, bo wykonawcy zadedykowali go również zmarłym niedawno łomżyńskim duchownym: biskupowi Tadeuszowi Zawistowskiemu (+ 85) i kapucynowi, ojcu Zbigniewowi Konopce (+ 90). – Ten koncert, tak jak zawsze, był planowany jako papieski, ze względu na kolejną rocznicę przyjazdu Ojca Świętego do Łomży 4 i 5 czerwca 1991 r. – mówi Magda Sinoff. – Jednak nie mogliśmy nie wspomnieć księdza biskupa Tadeusza Zawistowskiego i ojca Zbigniewa Konopki, który często bywał na naszych koncertach w kościele kapucynów!

Muzyczny karnawał dla dużych i małych

cz pt, 29 maja 2015 08:23

– To taki koncert, na którym publiczność może się dobrze bawić – podkreśla dyrygent Szymon Kawalla. – Dlatego też została włączona w działania orkiestry, brała udział w wykonywaniu tych utworów! Okazji do zabawy dla słuchaczy w każdym wieku na czwartkowym familijnym koncercie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego nie brakowało. Najbardziej uprzywilejowane były dzieci, bo Dzień Dziecka tuż, tuż, ale powody do zadowolenia mieli też dorośli słuchacze. – Wspaniale, że pomimo różnego wielu mogliśmy się spotkać na takim koncercie: od tych malutkich dzieci, które tu biegają i edukują się, poprzez młodzież, aż do tych babć, które wychodzą i robią korowód! – ocenia pani Teresa, zachwycona tym, że orkiestra zagrała kompozycje Saint-Saënsa, Haydna i rodziny Straussów.

Dwie nagrody dla „Kominiarczyka”

cz pon, 25 maja 2015 10:19

Zespół Teatru Lalki i Aktora powrócił z serbskiej Suboticy, gdzie w konkursie 22 Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci wystawiony przez niego spektakl „Kominiarczyk” w reżyserii Jarosława Antoniuka zdobył dwie nagrody. Marek Janik otrzymał nagrodę aktorską, zaś Bogdan Szczepański – nagrodę za najlepszą muzykę oryginalną do spektaklu. - To ogromny sukces znaleźć się w gronie laureatów biorąc pod uwagę fakt, że w tej edycji serbskiego festiwalu w konkursie zaprezentowało się 18 teatrów z 15 krajów wybranych spośród 201 zgłoszeń z całego świata – cieszy się Jarosław Antoniuk, dyrektor łomżyńskiego teatru.

Big Bit i wieczór z Michałem Grobelnym

mm so, 23 maja 2015 15:32

Katarzyna Głębocka, Agata Daniłowicz i Aleksandra Suproń triumfowały w ósmej edycji Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Big Bit”. Jury przyznało jeszcze 18 kolejnych nagród i wyróżnień dla młodych wokalistów z Łomży i regionu, podkreślając ich wysoki poziom. Tego samego dnia zwycięzcy konkursu mogli przekonać się jak śpiewa na żywo przewodniczący jury Michał Grobelny, jeden z najzdolniejszych młodych wokalistów w Polsce. Finalista „The Voice Of Poland” zaprezentował w MDK-DŚT swój recital, w którym towarzyszyli mu łomżyńscy muzycy Studio Band Pawła Lipskiego. Był to koncertowy debiut tego składu i zarazem spełnienie marzeń solisty – udało mu się bowiem stworzyć w Łomży wyjątkowy chór, w którym zaśpiewali nie tylko uczestnicy Big Bitu, ale też cała publiczność.

Wyjątkowe urodziny Henryka Gały

mm so, 23 maja 2015 14:40

Poeta z Drozdowa, Henryk Gała, obchodził w nietypowy sposób swe 77 urodziny. W piątkowe popołudnie spotkał się z młodzieżą i swymi przyjaciółmi w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Był tort i odśpiewane przez 50 osób gromkie „sto lat!”, nie zabrakło też najnowszych i klasycznych wierszy jubilata oraz muzycznych niespodzianek w wykonaniu uczniów łomżyńskiej szkoły muzycznej i bluesmana Roberta Wieczorka. – Były to niestereotypowe urodziny! – mówi Henryk Gała. – Impreza widać, że nie tylko „okolicznościowa na okoliczność” i bardzo się z tego cieszę. Cieszy też duża liczba publiczności, przecież to piątek, południe prawie – ogromnie mi miło i jestem wdzięczny za przypomnienie mi mojego wieku!

Niemenomania... po łomżyńsku

cz śr, 20 maja 2015 09:08

Malwina Cholewicka, gimnazjalistka i solistka Studia Wokalnego eMDeK z Łomży, wyśpiewała trzecią nagrodę w eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego NIEMENOMANIA.PL – konkursu na najlepszą interpretację piosenek wielkiego artysty Czesława Niemena.

Modlitwa dla papieża całym sercem wyśpiewana

cz wt, 19 maja 2015 08:15

– Gdyby Ojciec Święty żył obchodziłby 95 urodziny – mówiła Magda Sinoff. – Dlatego z tej okazji przygotowaliśmy refleksyjny, skłaniający do zadumy program „Przychodzimy do Ciebie” – myślę, że papież z uśmiechem spoglądał na nas z góry! Studio Wokalne eMDeK w dniu urodzin św. Jana Pawła II wykonało w łomżyńskiej katedrze pieśni religijne, psalmy i utwory gospel w hołdzie wielkiemu Polakowi. Koncert został entuzjastycznie przyjęty przez licznych słuchaczy, często modlących się wcześniej na mszy św. za Papieża Polaka. – Pozostałem po nabożeństwie, żeby też i pieśnią wspomnieć naszego świętego – mówi pan Piotr. – I z podziwu wyjść nie mogę, jaką to mamy zdolną i kochającą papieża młodzież!

Mistrz Olgierd Łukaszewicz pytał o Polskę w Łomży

cz pon, 18 maja 2015 11:51

Blisko 69-letni aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich ma w dorobku setki ról na ekranie i na scenie, w tym dziełach tak klasycznych i popularnych jak, m.in., „Dzieje grzechu” Borowczyka, „Seksmisja” Machulskiego, „ Brzezina” Wajdy czy „Dekalog II” Kieślowskiego. Na Noc Muzeów w Łomży zawitał do Teatru Lalki i Aktora i wystąpił z monodramem „A każ tyz ta Polska, a kaz ta”?, splecionym z urywków „Wesela” i „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego. Sala była pełna widzów, pełnych atencji dla Mistrza Mowy Polskiej i wychodzących z głowami pełnymi domysłów.

Noc w bibliotece pełna atrakcji

cz nie, 17 maja 2015 10:37

Quizy, zabawy, konkursy. Przedstawienia teatralne i koncert zespołu Microklimat. Kiermasz książek czy loteria z nagrodami – to tylko niektóre z atrakcji piątkowej „Nocy w Bibliotece” w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Impreza przyciągnęła ponad 200 osób w różnym wieku, ale przeważały zachwycone niecodzienną sytuacją dzieci. – „Noc w Bibliotece” jest bardzo fajna! – mówi 8-letnia Maja. – Przyszłam o 21. i będę do końca, bo bardzo podoba mi się to, że rozmawiam z takimi starszymi dziewczynami i bawimy się razem! – Mnie też się podoba! – dodaje 11-letni Amadeusz. – Jest fajnie, spotkałem kolegów i graliśmy razem w szachy, uczestniczyłem też z siostrą w różnych konkursach. Lubię przychodzić do biblioteki na co dzień, ale taka impreza to jest dodatkowa atrakcja!

Dramatyczny finał trasy Kabanosa

cz nie, 17 maja 2015 10:34

Kabanos, jedna z gwiazd polskiej sceny niezależnej, ponownie zagrał w Łomży. Był to ostatni etap „Dramatycznej trasy vol. 3” i zarazem jedna z rzadkich okazji do dwukrotnego zobaczenia w akcji na tym samym koncercie gitarzysty grupy Mirka Łopaty, grającego też w Absentii. – Dla mnie to też coś nowego dwa koncerty jeden po drugim – mówi Mirek Łopata. – Zdarzały się już wcześniej, ale rzadko bywa tak, że gram, schodzę i za chwilę znowu jestem na scenie. Ale jeśli jestem w miarę ogarnięty z jednym i drugim materiałem to takie przestawienie się nie jest dużym problemem – ciężej jest z wydolnością organizmu, bo w moim wieku to jest już pewien wyczyn grać 2,5 godziny!

Noc Muzeów łączy pokolenia

mm nie, 17 maja 2015 10:04

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się czwarta edycja „Nocy Muzeów” w Łomży. Tylko Muzeum Północno-Mazowieckie przez sześć godzin trwania imprezy zwiedziło ponad cztery tysiące osób, równie chętnie odwiedzano inne placówki i i miejsca. Zachętą do wyjścia z domu dla starszych i młodszych był nie tylko atrakcyjny program, ale też świadomość, że taka noc zdarza się tylko raz w roku i naprawdę nie warto spędzić jej w domu przed telewizorem czy komputerem. – Tylko cieszyć się, że mamy coś takiego jak „Nocy Muzeów”! – podkreśla 86-letnia Zofia Bieniek. – Jest co oglądać w naszej Łomży, nie ma po co jechać do Warszawy! – Nie przypuszczałem, że zwiedzanie wystaw o tak późnej porze może być tak emocjonujące – dodaje 15-letni Marcin. – Nie dziwię się, że jest tu tyle ludzi, bo pewnie w dzień nie miałoby to takiego klimatu!

Z Łomży na sceny Polski i świata

cz pt, 15 maja 2015 08:17

14. najbardziej utalentowanych uczniów szkół i uczelni muzycznych z Łomży, Zambrowa, Ostrołęki, Białegostoku, Poznania i Warszawy wzięło udział w dorocznym koncercie „Estrada młodych”. Grając z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego udowodnili, że nie bez przyczyny zdobywają nagrody na licznych krajowych i zagranicznych konkursach, a o kilkorgu z nich można powiedzieć, że stoją na progu muzycznej kariery. – Od razu widać, że jest to niezwykły talent, kiedy na scenę wchodzi taki mały chłopiec z trąbką i gra tak wspaniale, co wróży mu wspaniałą przyszłość! – ocenia dyrygent Wojciech Rodek, dodając, że podczas czwartkowego koncertu na scenie w Łomży wystąpiło wielu wspaniałych, zadziwiających umiejętnościami młodych ludzi.

Rockowy kaznodzieja

cz cz, 14 maja 2015 08:10

Międzynarodowy zespół No Longer Music zaprezentował w Łomży widowiskową rock operę opartą na ewangelii i wartościach chrześcijańskich. Artyści połączyli w niej religijne przesłanie z muzyką i choreografią, teatralnym performance, grą świateł oraz pokazami multimedialnymi. Koncert odbył się w ramach gigantycznej europejskiej trasy grupy, głoszącej Słowo Boże ze sceny już od 30 lat. – To wy zmieniacie obraz Boga – zwracał się do słuchaczy lider i wokalista grupy David Pierce. – Dla Polaków bardzo ważne jest aby wierzyć w Boga, aby mieć go przed oczami. Byłem dzisiaj w waszych pięknych kościołach i czuję jak tutaj jest pięknie!

Noc Muzeów atrakcyjna jak nigdy dotąd

cz wt, 12 maja 2015 14:12

– Na skalę łomżyńską jest to wydarzenie bez precedensu – podkreśla Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. – Warto więc poświęcić kilka godzin i zajrzeć do naszego muzeum i innych instytucji biorących udział w „Nocy Muzeów”, bo każda przygotowuje na tę wyjątkową noc coś specjalnego! Aż 23 miejscach: muzea, placówki kulturalne, instytucje publiczne i prywatne, zaprezentują się w tegorocznej „Nocy Muzeów” w Łomży i Drozdowie. Wszystkie przygotowały na najbliższą sobotnią noc wyjątkowo urozmaicony program. Będą wystawy prac m.in. Teresy Adamowskiej i Gabora Lörinczego, spotkaniami z pisarzami: Amosem Oskarem Ajchelem i Jackiem Hugo-Baderem oraz koncerty od klasyki, poprzez jazz aż do muzyki popularnej. Będą też spektakle teatralne, oraz wybitny aktor Olgierd Łukaszewicz z monodramem „A kaz tyz ta Polska, a kaz ta?”

B.K.STEP popisał się...

cz pon, 11 maja 2015 09:42

Tancerze Łomżyńskiego Studia Tańca B.K.STEP świetnie zaprezentowali się podczas VI Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca o Puchar Burmistrza Augustowa. Z imprezy wrócili z jedenastoma medalami, w tym aż trzema złotymi oraz dwoma pucharami.

Cudowne dziecko i jazzowy wieczór w MDK

cz nie, 10 maja 2015 23:23

Gitarowy wirtuoz Przemysław Strączek wystąpił w sobotę w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Wieczorny koncert jego międzynarodowego trio poprzedziły warsztaty dla gitarzystów, basistów i perkusistów, w których udział wzięli zarówno doświadczeni muzycy, jak też utalentowani debiutanci. Wyróżniał się wśród nich 9-letni basista Adam, którego umiejętności zachwyciły zarówno prowadzących warsztaty jak i innych grających z nim instrumentalistów. – Głównie lubię jazz i funky – mówi Adam, który zaczynał swoją przygodę z muzyką od gitary, myślał o perkusji, ale teraz uczy się grać w szkole muzycznej: od czterech lat na pianinie i od dwóch na gitarze basowej. – Warsztaty były bardzo fajne, to były w ogóle moje pierwsze warsztaty i chciałbym, żeby były kolejne!

Wiara czyni bluesa

mm so, 09 maja 2015 10:57

Robert Wieczorek i Jacek Perkowski przygotowali nie lada niespodziankę dla fanów klasycznego bluesa. W piątkowy wieczór muzycy łomżyńskiej Polityki w herbaciarni Pikoteria zaprezentowali akustyczny program „Wiara czyni bluesa”. Wykorzystali w nim przede wszystkim klasyczne amerykańskie bluesy z lat 20.- 50. ubiegłego wieku takich mistrzów jak: Robert Johnston, Jesse Fuller, Jimmy Cox czy Memphis Slim, ale sięgnęli też po kompozycje z nurtu brytyjskiego białego bluesa oraz naszego klasyka gatunku Tadeusza Nalepy, ukazując korzenie współczesnego bluesa. – Chcieliśmy się zmierzyć z taką bluesową materią – mówi Robert Wieczorek. – Wszyscy myślą, że jest to bardzo łatwe, trzy akordy, jakiś tekst, ale jak posłuchałem tych korzennych wykonawców bluesa Delty okazało się, że to nie jest takie proste!

Tajemniczy „Świat zmysłów”

cz cz, 07 maja 2015 08:18

– Zobaczyć to za mało! – opisuje wystawę„Świat zmysłów” jej organizator, dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Tę wystawę trzeba przeżyć i to przeżyć całym sobą, bo osoby, które na nią przychodzą są nie tylko jej użytkownikami, ale tak naprawdę jej współtwórcami! Interaktywną ekspozycję przybliżającą jak działają wzrok, słuch, węch i dotyk oraz wymagającą od widza aktywnego działania, otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. – Jest to wystawa dla dzieci w wieku od lat pięciu do 105. – podkreśla Maciej Kluza. – Jeżeli ktoś ma w sobie taką dziecięcą ciekawość świata, albo chce ją sobie przypomnieć, to wystawa „Świat zmysłów” jest do tego jak najbardziej właściwym miejscem!

« · «« · 113 · 114 · 115 · 116 · 117 · 118 · 119 · 120 · 121 · 122 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę