niedziela, 25 czerwca 2017 napisz DONOS@

Popołudnie poetów i tańce świata

so, 24 czerwca 2017 21:51

Joanna Pucis z Warszawy zdobyła główną nagrodę Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza, organizowanego od 18 lat przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Dwa kolejne miejsca zajęli Jadwiga Siwińska-Pacak z Warszawy i Adam Ladziński z Pułtuska, a wyróżniono 20-letnią Wiktorię Magdziak z Piątnicy. Nagrodę publiczności zdobyła Grażyna Kulesza-Szypulska z Łomży, która powtórzyła w ten sposób swe osiągnięcie sprzed ośmiu lat. Był też lokalny akcent muzyczny, świetny występ kwartetu BiOacoustic.


Łomżyńscy artyści na Farnej

cz, 22 czerwca 2017 08:57

Prace 24. łomżyńskich malarzy, fotografów i plastyków, od nestorów Mieczysława Mazura i Henryka Osickiego do utalentowanej młodzieży przyozdobiły ściany Restauracji Na Farnej. To pierwsza z cyklu zaplanowanych wystaw, mających na celu integrację łomżyńskich twórców i promowanie ich dokonań poza hermetycznym środowiskiem galerii sztuki.
– To było moje niespełnione marzenie, żeby coś takiego zorganizować – mówi inicjatorka wystawy Ivayla Żivkova. – W mojej galerii byli różni artyści, ale takiego licznego grona jak dzisiaj, nigdy!
– Kapitalna inicjatywa! – chwali witrażysta i malarz Mieczysław Mazur.


Wesoła pszczoła

pon, 19 czerwca 2017 14:31

Ponad setka dzieci ze szkół podstawowych Łomży i powiatu łomżyńskiego wzięła udział w konkursie poetycko-plastycznym „Wesoła pszczoła-malowane wiersze”. Jego celem była edukacja najmłodszych i uzmysłowienie im ogromnej roli pszczół w ekosystemie i w naszym życiu.
– Lubię malować i rysować – mówi Maja Gronostajska, uczennica klasy III B SP 9 w Łomży. – Dlatego chętnie wzięłam udział w tym konkursie, bo wiem, że pszczoły trzeba chronić!
– Rysowałam z wyobraźni, bo lubię przyrodę – dodaje jej koleżanka z klasy Natalia Trochimowicz. – Najpierw wymyśliłam, że pszczoła jest czerwona ze złości, stąd tytuł wiersza „Czerwona pszczoła”, a później już poszło!


Kurpiowskie pieśni i tańce w Nowogrodzie

so, 17 czerwca 2017 13:02

Barwny korowód artystów i twórców ludowych rozpoczął XXIV Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w nowogrodzkim skansenie. W konkursie wystąpi ponad 60. solistów i zespołów z całego regionu, odbędą się też tradycyjne pokazy ginących zawodów i jarmark artystycznego rękodzieła. Na scenie zaprezentują się też Skiela Kapela i Kapela Kurpiowska ROK, łącząc też po raz pierwszy swe siły w tradycyjnym, kurpiowskim repertuarze.
– Dbamy o autentyczny folklor, o naszą tożsamość i naszą kulturę ludową! – podkreśla Jarosław Cholewicki, organizator imprezy i dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.


Nagrody za „Portret Artysty”

praca Agnieszki Skrodzkiej
cz, 15 czerwca 2017 12:48

Dwie nagrody i dwa wyróżnienia zdobyli podopieczni Anny Bureś z Pracowni Plastycznej MDK-DŚT w konkursie plastycznym „Portret Artysty” zorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Bohaterem dziecięcych prac jest profesor Andrzej Strumiłło, którego rok oficjalnie obchodzony jest województwie podlaskim.


Łomżyńska „Gwiazdeczka wśród miast”

śr, 14 czerwca 2017 08:06

– (…) Łomża jest perłą wśród miast, najpiękniejszą gwiazdeczką wśród gwiazd! – śpiewała niezapomniana Hanka Bielicka. Fragment jej największego przeboju „My z Łomży” stał się też mottem dotyczącego Łomży konkursu plastycznego „Gwiazdeczka wśród miast”. Wzięło w nim udział ponad 250. dzieci z przedszkoli i szkół Łomży oraz Podgórza, z czego nagrodzono 19. i wyróżniono 27. uczestników w pięciu kategoriach: od czteroletnich przedszkolaków do gimnazjalistów. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się we wtorek podczas otwarcia wystawy pokonkursowej w holu Urzędu Miejskiego.


Dobre duszki

Wyróżniona praca Martyny Jankowskiej
wt, 13 czerwca 2017 08:06

Praca 13-letniej Martyny Jankowskiej została wyróżniona na II Międzynarodowym Biennale na Małą Formę Graficzną „Między czernią a bielą”. Tematem tegorocznej edycji były „Elfy, skrzaty i wróżki, czyli dobre duszki”, a na biennale wpłynęło 1393 prace z różnych stron świata: z Chin, Indii, Tajlandii, Rosji, Kazachstanu, Izraela, USA oraz Polski.


PopArt w bigbitowym wydaniu znowu zachwyca

pon, 12 czerwca 2017 07:58

Premierowy koncert „To właśnie my!” Studia Piosenki PopArt zakończył weekendową imprezę „Z kulturą proszę!!!” w MDK-DŚT. 13. młodych wokalistów porywająco zaśpiewało największe przeboje polskiej muzyki lat 60., sięgając też do światowej skarbnicy rock 'n' rolla.
– To długo oczekiwana premiera – mówi prowadzący zespół Bernard Karwowski. – Dopiero obserwując ich podczas koncertu uzmysłowiłem sobie, że oni mają zaledwie 8-9 lat, tak więc zrobienie z tak młodymi ludźmi pełnowymiarowego koncertu to było naprawdę wyzwanie!


MDK-DŚT z kulturą i talentami

so, 10 czerwca 2017 10:01

Wokaliści, aktorzy, plastycy i uczestnicy innych zajęć w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych podsumowują w ten weekend swe dokonania z minionego sezonu.
– Wpadliśmy na pomysł, żeby ten sezon artystyczny zakończyć taką kodą – mówi dyrektor Krzysztof Zemło. – Chcieliśmy też, żeby ten okres trzech dni był troszeczkę inny, żebyśmy byli nastawieni na młodych ludzi i żeby mieli oni trochę więcej do powiedzenia!
W cyklu imprez pod hasłem „Z kulturą proszę!” zaplanowano od piątku do niedzieli dwa spektakle Teatru Aktywnego, w tym premierowy „Jak zwykle wszystko winą jest Amora”, wystawę, pokaz animacji filmowych oraz cztery koncerty, w tym premierowy program Studia Piosenki PopArt.


Miejsce na wiersz w kraju i za granicą

Beata Możejko z Porzecza na Białorusi zwyciężyła w XIV konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”
pt, 09 czerwca 2017 15:57

Ósmoklasistka Beata Możejko z Porzecza na Białorusi zwyciężyła w XIV konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”. – Nie ma nic wspanialszego jak przyjechać do Polski i zarecytować wiersz który kochasz! – mówi, debiutująca w Łomży, Beata Możejko. Dalsze miejsca w konkursie popularyzującym polską poezję w kraju i wśród Polonii, zajęli: Kamila Anna Herman z Rudomina koło Wilna, Urszula Jagielska z Andrzejewa i Justyna Sakałauskaite z Rudomina. Wyróżniono też pięcioro innych recytatorów, w tym najmłodszego uczestnika konkursu, 10-letniego Jarosława Pokidowa z Lidy na Białorusi.


Funkasanki z płyty i na koncertach

śr, 07 czerwca 2017 08:33

Duet Funkasanki Anny Kaptór i Przemysława Starachowskiego wydał debiutancką płytę i promuje ją na koncertach. Dwukrotnie w ciągu tygodnia pojawił się też w rodzinnej Łomży, gdzie najpierw zagrał koncert klubowy, a w ostatni czwartek plener w ramach XXX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”, zachwycając festiwalowych gości z kraju i zza granicy. Na jesień artyści zapowiadają ogólnopolską trasę koncertową, ale wcześniej jeszcze dwukrotnie wystąpią w swym mieście: podczas Dni Łomży i festynu na Jana. Na każdy z tych koncertów przygotowują zupełnie inny zestaw utworów, bo mają do wyboru kilkadziesiąt piosenek.


Zagraniczne sukcesy Carmen Fidei

Michał Rajewski, twórca Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego w Łomży
wt, 06 czerwca 2017 07:58

Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego zdobył dwie nagrody na 45. Międzynarodowym Festiwalu Svatky Pisni w czeskim Ołomuńcu. Pełny skład chóru wyśpiewał brązowe pasmo, czyli trzecią nagrodę, a chór męski srebrne. W tym jednym z najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych rywalizowały 33 chóry z całego świata, a łomżyński był wśród nich jedynym reprezentantem Polski, a zarazem jednym z nielicznych składów amatorskich.
– To nasz pierwszy tak duży sukces za granicą! – mówi prowadzący chór Michał Rajewski. – Był to w dodatku nasz zagraniczny debiut, tym bardziej jesteśmy więc zaskoczeni i szczęśliwi!


„Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” w papieską rocznicę

wt, 06 czerwca 2017 07:51

26. rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w Łomży Studio Wokalne eMDeK Magdy Sinoff uczciło uroczystym koncertem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” w Łomżyńskiej Katedrze.
– Nie byłoby tego występu, gdyby nie pani Magda! – podkreślał ks. Marian Mieczkowski, dziękując instruktorce eMDeKu za wiele lat koncertów, duchowych przeżyć i artystycznych wzruszeń. Młode wokalistki w czasie koncertu wsparł Robert Cichowicz, dla którego był to pierwszy taki koncert w karierze, w katedrze wystąpili też Eryk Mroczko i Cezary Borusiewicz.


Chóralna pieśń dla Papieża Polaka

pon, 05 czerwca 2017 08:40

26. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Łomży oraz dokonanej przez niego wówczas koronacji wizerunku Matki Bożej Łomżyńskiej Pięknej Miłości w katedrze uczczono specjalnym koncertem „Cantate Deo”. Wzięło w nim udział pięć chórów z Łomży i Ostrołęki oraz orkiestra Filharmonii Kameralnej, dla której było to jednocześnie zakończenie sezonu artystycznego 2016/2017.
– Pokusiłem się, żeby specjalnie na ten koncert przygotować nowe melodie do tekstów świętego Jana Pawła II i dzisiaj było ich pierwsze wykonanie! – mówi Henryk Gadomski, dyrygent ostrołęckiego chóru „Cantilena”, który w 1991 roku śpiewał w Łomży przed papieżem, a teraz obchodzi 35-lecie.


Miasta nie stać na dokończenie remontu budynku filharmonii?

Tak miałaby wyglądać sala Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego po przebudowie. Wizualizacja, autor: Pracownia Projektowa Architektury i Akustyki Sound & Space Robert Lebioda. Ostatecznie sala widowiskowa ma mieć około 450 miejsc
pon, 05 czerwca 2017 08:13

Na ponad 9 milionów i blisko 11 milionów złotych wyceniły dwie białostockie firmy wartość robót związanych z dokończeniem remontu i wyposażeniem siedziby Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. To grubo ponad dwa razy drożej niż chciały przeznaczyć na to władze miasta.
Siedzibą ŁFK jest, zbudowana na początku lat 80-tych ubiegłego wieku, dawna sala widowiskowa Urzędu Wojewódzkiego w Łomży. Jej remont został sprowokowany kompromitującym zdjęciem „Toaleta dla aktorów w Filharmonii w mieście Ł...(...)” wykonanym w 2013 roku przez aktora Tomasza Karolaka.


Jubileuszowa „Walizka” pojechała do Rosji

pt, 02 czerwca 2017 21:51

Theatre Karlsson Haus zdobył Grand Prix 30. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Jury doceniło „Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy”, opartą na tradycyjnych rosyjskich baśniach. Jedyny aktor biorący udział w tym przedstawieniu otrzymał też jedną z trzech równorzędnych nagród aktorskich. – Jestem bardzo zaskoczony! – mówi Mikhail Shelomentsev. – To bardzo przyjemne dostać aż dwie nagrody na takim festiwalu!
Dwie nagrody, za reżyserię oraz scenografię, otrzymała też Zahra Sabri z irańskiego teatru Yase Tamam, a jubileuszowa edycja festiwalu była, w zgodnej opinii organizatorów, jurorów, artystów i widzów, niezwykle udana.


Muzyczne i teatralne atrakcje w „Walizce”

Ewolucja miłości, Michal Svironi Theater (Izrael), ul Farna
pt, 02 czerwca 2017 08:19

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” to nie tylko spektakle teatralne, ale również koncerty. W trzecim dniu festiwalu odbyły się aż dwa. Najpierw Filharmonia Kameralna z aktorami Teatru Lalki i Aktora przygotowała familijny koncert „Muzyczne baśnie z 1001 nocy”, gdzie polską premierę miały utwory libańskich kompozytorów, solistą był Kamil Radzimowski, jedyny Polak grający na duduku, a orkiestrę poprowadził Harout Fazlian z Libanu. Wieczorem na ulicy Farnej zagrał zaś łomżyński duet Funkasanki, wykonując najnowsze utwory z wydanej tydzień temu płyty, ale też nowoczesne opracowania utworów ludowych, które szczególnie spodobały się obcokrajowcom.


Mroczny kryminał, dyktatorzy i Czechow na „Walizce”

cz, 01 czerwca 2017 10:31

Ukraiński Teatr Voskresinnia powrócił na Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”. Artyści ze Lwowa zaprezentowali na Starym Rynku „Mewę” Antoniego Czechowa, przekładając sztukę o bezsensie życia pełnego sukcesów, ale pozbawionego miłości na wodewilowo-cyrkowy spektakl, łączący wątki komediowe z poważnymi. Wcześniej Michal Svironi z Izraela zachwyciła widzów pacyfistyczną i antytotalitarną „Matką dyktatora”, a hiszpański Cinema Sticado Collective przedstawił w „Strpts//Episode 1: Mirlo & Rula” mroczną opowieść z morderstwem w tle.


Roztańczeni Blues Brothers hitem „Walizki”

śr, 31 maja 2017 08:12

Pełen akrobatycznych i tanecznych popisów, żonglowania ogniem oraz świetnej muzyki plenerowy show „The Black Blues Brothers” włoskiego teatru Circo e Dintorni zakończył pierwszy dzień XXX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni! – mówi Mlevi Seif Mohamed. – Polacy są w porządku, pogoda jest OK, ludzie świetnie bawili się na naszym występie – warto było przyjechać pierwszy raz do Polski!
Polska premiera spektaklu na motywach kultowego filmu o braciach Blues nie była jedyną festiwalową atrakcją, bo był jeszcze lot balonem dla ośmiorga szczęśliwców, otwarcie wystawy scenografii Joanny Braun i pięć innych, bardzo różnorodnych spektakli.


Jubileuszowa „Walizka” rozpoczęta

Jarosław Antoniuk, dyrektor 30. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka"
wt, 30 maja 2017 12:20

Marek Janik, Tomasz Bogdan Rynkowski i Rafał Swaczyna, jako poszukiwacze zaginionej walizki z festiwalowym Pegazem, rozpoczęli 30. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali jego dyrektor Jarosław Antoniuk, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i wiceprezydent Agnieszka Muzyk, po czym aktorzy słowackiego Divadlo PIKI zaprezentowali przedstawienie „Pies tułacz”. Jeszcze dziś mieszkańcy Łomży mogą obejrzeć pięć kolejnych spektakli, w tym plenerowy „The Black Blues Brothers” na Starym Rynku. Kolejne dni też upłyną pod znakiem wielu spektakli dla dorosłych i dzieci oraz innych atrakcji.


« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0