Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Integracja i sztuka na łomżyńskim festiwalu

Pokazy filmowe, teatralne i występy artystyczne zainaugurowały trzecią edycję Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich „Łomża JA i TY”. Potrwa on do końca tygodnia, a jego program wypełnią kolejne wydarzenia artystyczne oraz projekcje filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Będą wśród nich: pokazywany ponownie, mający oficjalną premierę podczas otwarcia festiwalu, krótki metraż „Bracia” Szymona Sinoffa o niepełnosprawnym łomżyńskim poecie i jego opiekunie oraz dokument„Sybiracy” Artura Szczubełka o losach mieszkańców Łomży zesłanych na Sybir w czasie II wojny światowej. – „Łomża JA i TY” to festiwal dla wszystkich! – podkreśla Katarzyna Kuklińska, organizatorka imprezy i prezes „JA i TY” Stowarzyszenia Ludzi Aktywnie Naznaczonych. – To impreza, która ma na celu łączyć ludzi, prezentować umiejętność bycia ze sobą, wspólnej zabawy, wspólnego podziwiania sztuki, wspólnej rekreacji. Dlatego trzeba tu być i pokazać, że tak naprawdę więcej nas łączy niż dzieli!

Łomżyński festiwal odbywa się dzięki współpracy jego organizatorów z koszalińskim festiwalem „INTEGRACJA TY i JA”, co stwarza możliwość  zaprezentowania najciekawszych polskich i zagranicznych filmów dokumentalnych, poruszających problematykę tolerancji, wykluczenia osób niepełnosprawnych i umiejętności ich zgodnej koegzystencji z osobami sprawnymi. Zanim jednak w  Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich rozpoczęły się pokazy filmowe, nastąpiło oficjalne otwarcie – trwającego na dobrą sprawę już od wtorku 1 września – festiwalu.
– Jest to inicjatywa bardzo cenna i niezwykle potrzebna – mówiła wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk. – Wydarzeniu przyświeca szczytny cel: aktywizacja i integracja społeczna osób wykluczonych i z różnego rodzaju niepełnosprawnością!
Ciepłych słów inicjatorom i organizatorom festiwalu nie szczędzili też biskup Tadeusz Bronakowski oraz wicestarosta Lech Marek Szabłowski, a publiczność gromkimi brawami nagradzała każdy film i występ. Pokazy tradycyjnie rozpoczął już amerykański film „Cyrk motyli” o zwycięskim zmaganiu się z kalectwem młodego mężczyzny pozbawionego kończyn, po czym nastąpiła premiera obrazu „bracia” pracownika łomżyńskiego oddziału TVP Białystok Szymona Sinoffa. Jego bohaterami są: przykuty do wózka inwalidzkiego po wypadku samochodowym poeta Zenon Faszyński i opiekujący się nim od wielu lat, również niepełnosprawny, jego brat Ireneusz.
Pozbawiona patosu opowieść o niezwykłym oddaniu i więzi łączącej obu braci spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem widzów, którzy mogli obejrzeć jeszcze dwa filmy: angielski „Życie tam” o odchodzącym zwolenniku teorii, że miał kiedyś kontakt z Obcymi, a syn tuż przed jego śmiercią przebiera się za przybysza z kosmosu, by ojciec mógł umrzeć z satysfakcją, że nie mylił się oraz fiński film „Mama”, traktujący o miłości i przywiązaniu syna do chorej psychicznie matki.
W dalszej części imprezy wystąpili: grupa teatralna Gesty WTZ Bona w spektaklu „Powiedz mi”, czarny teatr Maskarnia z Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Bernatowicza z przedstawieniem „Bo jak śmierć potężna jest miłość..” , tancerze z CT Group oraz Studia Tańca B.K. Step oraz Wojciech Wojciechowski.
– Bardzo sobie cenimy udział w tym festiwalu i myślę, że to cenne przedsięwzięcie spowoduje to, że integracja nie stanie się jakimś pustym słowem, naprawdę w ciągu tych paru dni przez wystawy, występy, filmy, które będziemy mieli okazję obejrzeć, integracja stanie się żywa! – podkreśla Anna Starachowska, opiekunka grupy teatralnej Gesty.
– Nie można tu pozostać obojętnym! – dodaje Katarzyna Kuklińska, podkreślająca, że organizatorzy przygotowali w tym roku bardzo bogaty i interesujący program festiwalu. – Jeszcze dzisiaj  o godz. 19.00 warto zobaczyć spektakl „Cud” w Teatrze Lalki i Aktora, jutro mityng lekkoatletyczny osób niepełnosprawnych, „Młodszych Panów Trzech” o godz. 18.00 w Centrum Kultury na Sadowej i projekcje filmowe w teatrze o godz. 20.00 dla widzów pracujących - filmów naszych lokalnych twórców: ponownie „Bracia”, „Sybiracy” oraz koszalińskich, w tym nominowaną do Oscara „Naszą klątwę”. Zapraszamy też bardzo gorąco w sobotnie popołudnie i wieczór  na bulwary : na koncerty zespołów Droga na Ostrołękę, The Basement i naszych młodych lokalnych twórców, pokaz oprzyrządowanego samochodu dla osób niepełnosprawnych z robotem ładującym wózek inwalidzki do bagażnika, przelot na moto paralotni. W niedzielę zapraszamy zaś do katedry na mszę św. i wręczenie Aniołów, koncert Filharmonii Kameralnej oraz do Muzeum Przyrody w Drozdowie na wernisaż Zbigniewa Brzezińskiego, koncert szopenowski i zakończenie festiwalu.

Wojciech Chamryk



 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę