Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Moim zdaniem

Liczba kandydatów na przyszłego burmistrza Nowogrodu rośnie.

 

Liczba kandydatów na przyszłego burmistrza Nowogrodu rośnie.

Żadnemu z nich nie towarzyszy, niestety, informacja w imieniu jakiej grupy społecznej (partii, komitetu obywatelskiego) pragnie ubiegać się o ten zaszczyt.  Sytuacja ta nasuwa parę refleksji.

Mam nadzieję, że żaden z kandydatów nie zostanie wysunięty przez jakąś partię polityczną. W Nowogrodzie nie istnieje żadna z nich. Moim zdaniem, są one zainteresowane  wynikiem wyborów w małych miejscowościach ze względów statystycznych, a nie politycznych. Listy wyborcze partii politycznych są po prostu wprowadzeniem w błąd wyborców, gdyż nie ma  na nich członków partii. Są to ludzie z „łapanki”.

Warunki rozwoju społeczno-gospodarczego małych miejscowości, których dobrym przykładem jest Nowogród, są inne aniżeli w miejscowościach większych, chociażby w Łomży. A nawet w takich miejscowościach liczebność partii można policzyć na palcach. Cechą wspólną tych miejscowości jest brak ludzi chętnych do pracy społecznej i pracy w organach samorządowych takich, którzy zechcieliby wziąć na siebie obowiązek służenia innym. Czy diety są za małe?

Na stanowisko burmistrza chętnych nie brakuje.

W Nowogrodzie przy dziesięciu kandydatach na burmistrza, aby listy kandydatów były pełne i działały komitety wyborcze potrzeba ok.150 osób. Te osoby powinny być zaangażowane w życie społeczne, mieć pojęcie o gospodarce, oświacie, kulturze. Zakładam, że na rolnictwie wszyscy w gminie się znają. Takiej ilości kandydaci na burmistrza nie znajdą. W każdym razie będzie to namawianie na siłę, a kwestia diet nie jest sprawą drugorzędną.

Jeśli sprawy obsadzania personalnego list wyborczych będą załatwione, jawi się sprawa programu wyborczego. Jak przetworzyć program partii politycznej osadzonej w mieście na potrzeby społeczeństwa wiejskiego?

Partie polityczne powstają po to, by rządzić a nie spełniać życzenia wyborców. Partie istnieją ale spełniają interes własny lub grup nacisku. Odzwierciedlenie tej sytuacji mamy u nas w gminie.

Niewątpliwie stworzenie programu wyborczego odpowiadającego warunkom lokalnym w naszej gminie jest zadaniem trudnym. Nie może to być zlepek obietnic nigdy nie spełnionych, jakie 4 lata temu z sukcesem serwował obecny burmistrz. Nie może to być wyliczanka obietnic budowy dróg np. ul. Zielonej( trwa już 4 lata). Jeśli do tego dochodzi Rada Miejska, która gremialnie akceptuje wszystkie posunięcia burmistrza to mamy to co mamy. Ale nie mamy ani jednego euro z funduszy europejskich bo burmistrz nie potrafił napisać wniosku. Wydaje się, że wyborcy Nowogrodu takiego błędu jak 4 lata temu nie powtórzą.

Ażeby mieć szanse na lepszego od obecnego burmistrza trzeba oprzeć się na programach wyborczych kandydatów. Na programach, których zestawienie da nam najlepszą skalę porównawczą, decydującą o wyborze burmistrza.

Moim zdaniem, program wyborczy powinien:

1. Przedstawić wizję rozwoju gminy Nowogród.

2. Wytyczyć cele i zadania jak i sposób ich realizacji.

3. Stworzyć formy udziału społeczności lokalnej w realizacji planu rozwoju.

Tak sformułowanego programu wyborczego, partie polityczne nie przedstawią, bowiem nie mają oparcia w terenie, nie mają rozeznania potrzeb. Dlatego też jestem zdecydowanym zwolennikiem  oparcia wyborów na komitetach wyborczych wyborców, których nie powinno być więcej aniżeli 2-3. Nie trzeba bowiem partyjnych poglądów na stworzenie programu rozwoju, wystarczą w zupełności odwaga w podejmowaniu decyzji, uczciwość, pracowitość i oczekiwania mieszkańców.

                                                                                                      Napoleon Fortini

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę