Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 14 czerwca 2021 napisz DONOS@

Co słychać w powiecie ?

 Wizyta łotewskich partnerów z Powiatu Daugavpils (Łotwa) W dniach 10-13 maja 2006 r. na terenie powiatu łomżyńskiego przebywała 17-osobowa oficjalna delegacja partnerskiego powiatu Daugavpils z Łotwy. Do Polski przyjechały władze Powiatu: Janina Jalińska – Przewodnicząca Rady Powiatu oraz Vitalij Aizbalts – Dyrektor ds. wykonawczych i Wanda Kezika – Z-ca Dyrektora ds. wykonawczych Rady Powiatu, a także 4-ch wójtów gmin z władzami Gminy Naujene, która współpracuje z Gminą Mistkowo. W delegacji uczestniczyli także naczelnicy wydziałów i jednostek organizacyjnych Powiatu Daugavpils oraz przedstawiciele przedsiębiorstw i organizacji rolniczych.Program pobytu był bardzo zróżnicowany i zgodny z oczekiwaniami łotewskich samorządowców. Obejmował dziedziny, które są objęte szczególnym zainteresowaniem obu powiatów, a wiec gospodarkę, oświatę, kulturę i pomoc społeczną.Ze względu na fakt, iż powiat łomżyński posiada dynamicznie rozwijające się rolnictwo nasi łotewscy partnerzy zapoznali się ze strukturą i funkcjonowaniem Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy oraz poznali gospodarstwo rolne jednego z największych producentów mleka w powiecie – Krzysztofa Banacha z Kalinowa. Goście zapoznali się także z produkcją Wytwórni Wyrobów z Drewna „RYMEROL” w Rybakach gm. Miastkowo.Aspekt gospodarczy był tematem seminarium nt. współpracy i promocji gospodarczej podmiotów z naszego terenu podczas pobytu w firmie „FARGOTEX” w Łomży. W seminarium  uczestniczyły władze Łomżyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Łomży z Prezesem Maciejem Zajkowskim. Prezes Izby podkreślił już pierwsze efekty pobytu na Łotwie w listopadzie 2005 r. delegacji powiatu łomżyńskiego, podczas której firma „EDPOL” z Łomży zajmująca się handlem przyprawami spożywczymi nawiązała kontakty, a w chwili obecnej sprzedaje swoje wyroby na Łotwę.Samorządowcy z Łotwy zapoznali się także z systemem oświaty w Polsce. Poznali szkołę podstawową i gimnazjum w Piątnicy a także Zespół Szkół w Marianowie.Wielkie nadzieje samorządowcy wiążą ze współpracą w zakresie kultury. Gmina Maistkowo zaprosiła na wakacje do Polski zespół ze Szkoły Muzycznej z Gminy Naujene. Podczas pobytu w Kościele Parafialnym w Drozdowie Ks. Aleksander Suchocki wyraził nadzieję, że obchody Święta Niepodległości uświetni swym występem chór z Powiatu Daugavpils. Goście zwiedzili także Muzeum Przyrody w Drozdowie i obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą modernizacji i rozbudowy Dworku Lutosławskich pod względem historycznym i turystycznym.Goście z Łotwy zwiedzili także wystawę obrazów twórcy ludowego, malarza Kazimierza Kuskowskiego z Gminy Miastkowo.Władze Powiatu Daugavpils zaprosiły oficjalną delegację powiatu łomżyńskiego do przyjazdu na Łotwę. Szczegóły dotyczące terminu i zakresu dalszej współpracy będą uzgadniane w kontaktach bieżących.

fot.     W. Jemielity

                                                                                                                       Informacje przygotował                                                                                                                         Naczelnik Wydziału Promocji                                                                                                                         Rozwoju i Komunikacji Starostwa                                                                                                                        Powiatowego                                                                                                                         Jemielity Wiesław

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę