Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 145

Sprawdź ulgę na VAT-cie

Blisko 600 wniosków o zwrot różnicy w podatku VAT za materiały budowlane wpłynęło do łomżyńskiego urzędu skarbowego. Możliwości takie daje nam ustawa o "częściowym zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym", podpisana przez prezydenta we wrześniu ubiegłego roku. Fiskus przygotowuje się do wypłaty kilkuset tysięcy złotych w ramach zwrotów w Łomży. Petenci na ogół mają jeszcze czas na rozliczenie, ale nie wszyscy. Jeszcze tylko przez miesiąc wnioski o zwrot różnicy pomiędzy 22 a 7 proc. VAT-em mogą składać ci, którzy budowę czy remont zakończyli przed koniec roku.

Zwrot różnicy w podatku VAT za zakupione materiały budowlane wprowadzono po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Wraz z datą akcesji próg podatkowy wzrósł o 15 proc. Co wywołało w naszym kraju sporo kontrowersji. Protestowali zarówno klienci, którzy za materiały budowlane musieli więcej płacić jak i producenci, którzy drastycznie odczuwali spadek popytu i co za tym idzie obrotów. W obawie przed załamaniem się rynku budowlanego sejm przyjął ustawę wprowadzającą możliwość odliczeń.  W jednym tylko, pierwszym kwartale obowiązywania ustawy, czyli do końca marca tego roku łomżyński urząd skarbowy wydał decyzji o zwrocie na ponad 120  tys. zł.
Z dobrodziejstw nowego prawa może skorzystać każdy kto jest właścicielem nieruchomości lub to właśnie na niego figuruje wystawione pozwolenie na budowę. Ustawa precyzuje, że prawo do zwrotu podatku VAT uzyskujemy nie tylko po zakończeniu inwestycji, nie później jednak niż przed upływem 6 miesięcy od dnia jej zakończenia. Wnioski można składać też w trakcie budowy lub remontu, ale tylko raz w roku. Ostatni wniosek może być złożony nie później niż do dnia 30 czerwca 2008 r. Ci, którzy zakończyli inwestycję w ubiegłym roku mogą to zrobić jeszcze przez miesiąc. Zwrot podatku VAT obejmie tylko te materiały, które zostały obłożone 22% stawką tego podatku od maja 2004 roku. Podatek wzrósł m.in. na tarcicę podłogową, okna, drzwi, ościeżnice i progi drewniane, tapety papierowe i okładziny ścienne, cegły, dachówki i materiały ceramiczne, cement, wapno, gips, wełnę mineralną, konstrukcje stalowe, a także wyroby z betonu i gipsu (w tym pustaki), kotły centralnego ogrzewania, wodomierze i gazomierze. Również m.in. zlewy, umywalki ze stali nierdzewnej, wanny żeliwne i emaliowane, płytki ceramiczne. Z kolei warto pamiętać, że stawkę VAT w wysokości 22% płaciliśmy przed 1 maja ubiegłego roku m.in. za deski, płyty pilśniowe, sklejkę, blachę stalową, cynkowo-tytanową, miedzianą siatkę ogrodzeniową, słupki, kleje (np. do tapet), emalie, farby, lakiery, folie dachowe, izolacyjne . Nawet takie produkty jak:  gwoździe, wkręty, kołki rozporowe, a także kamień brukowy i kostkę granitową. Wykaz materiałów budowlanych, za zakup których możemy dochodzić zwrotu VAT-u publikowany jest między innymi na stronie internetowej Ministerstwa Transportu i Budownictwa. Wykazy są również dostępne w urzędach skarbowych. Maksymalna kwota zwrotu podatku VAT nie może przekroczyć kwoty ok. 22 400 zł w przypadku budowy domu, oraz ok. 11 400 zł w przypadku remontu domu lub mieszkania. Wysokość zwrotu będzie też zależała od ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, podawanej co kwartał przez Ministra Infrastruktury. Oprócz przyjmowania wniosków o zwrot różnicy w budowlanym VAT, urzędnicy rozliczają ciągle obywateli z podatku dochodowego. Oficjalne dane o tym ile do kasy państwa przekazali mieszkańcy Łomży i powiatu poznamy pod koniec czerwca lub na początku lipca.
W ubiegłym tygodniu łomżyński oddział fiskusa gościł kilkunastu naczelników urzędów skarbowych z terenów północno-wschodniej Polski. Urzędnicy przyjechali po to, by zapoznać się z wynikami działań urzędomatu. Urządzenia, które w Łomży przeszło test podczas przyjmowania zeznań podatkowych. Naczelnik Matejkowski jest zadowolony z wyników. Już wkrótce będzie można z niego korzystać również po godzinach pracy urzędu. Do 20-stej urządzenie będzie czynne w przedsionku budynku „skarbówki” przy ulicy Polowej.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę