Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 140

Czy ktoś może to zatrzymać?

W USA cena benzyny doszła do 3 dolarów za galon, czyli ok. 2,5 zł za litr. Prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush jr. zarządził przeprowadzenie dochodzenia w sprawie wzrostu cen detalicznych benzyny w ostatnich miesiącach pod kątem ewentualnych nielegalnych manipulacji rynkowych. Łomżanie za benzynę płacą niemal dwa razy tyle. W środę za 1 litr 98 Pb Ultimate trzeba było zapłacić już 4,45 zł.

W kwietniu ceny paliw na łomżyńskich stacjach wzrosły o kilkadziesiąt groszy. Jeszcze w Wielką Sobotę benzynę 95 Pb można było kupić poniżej 4 zł. Dziś na tej samej stacji jest ona o 25 groszy droższa. I to nie koniec podwyżek. We wtorek PKN Orlen po raz 52. w tym roku podniósł hurtowe ceny benzyny, a po raz 47. oleju napędowego. Poprzednia podwyżka była dzień wcześniej. W tyle nie pozostaje konkurencja. Lotos także w środę podniósł swoje ceny. Zdaniem przedstawicieli gigantów naftowych termin i wysokość zmian cen na stacjach paliw jest niezależną decyzją ich właścicieli. Zdaniem ekspertów podwyżki te dotrą na stacje paliwowe za kilka dni i objawią się wzrostem cen o kolejne 3 – 4 grosze na litrze. Kierowcy nie tylko z Łomży są oburzeni szybko rosnącymi cenami na stacjach benzynowych. Aby zatankować do pełna „malucha” trzeba wydać niemal 100 zł, a właściciele gierkowskiego cudu motoryzacji przejdą na tym około 300 km.Czym większy samochód, tym większy zbiornik, a więc i rachunek na stacji paliw wyższy... ale teoretycznie. Właściciele i pracownicy stacji paliw podkreślają, że tych co tankują do pełna można policzyć na palcach jednej ręki. Zazwyczaj tankuje się tyle, ile się zmieści... za 50 - góra 100 zł.

Taniej już było
Perspektywy obniżki cen paliw są tylko iluzoryczne. Cały czas drożeje ropa naftowa na światowych giełdach. Dodatkowo ministerstwo finansów juz zapowiedziało, że zamierza przywrócić poprzednią – wyższą o 25 groszy cenę akcyzy. Co prawda ma to nastąpić dopiero od przyszłego roku, ale... zdaniem ekspertów, będzie oznaczało, że cena benzyny w tym czasie może zbliżyć się nawet do 5 zł. Podatki bowiem stanowią największa część w cenie benzyny, jaką płacimy na stacjach. Szacuje się, że cena surowca wraz z jego obróbką to około 44 procent ceny detalicznej litra benzyny, a marże sprzedawców ponoć wynoszą około 4-5 procent.

Gaz coraz mniej opłacalny
Alternatywą jeszcze do niedawna była instalacja gazowa... i wielu z tej możliwości skorzystało. Dziś efekt jest taki, że Polska jest światowym mocarstwem w dziedzinie autogazu. Co szósty samochód świata jeżdżący na gazie jest „Polakiem”. Nawet w Ameryce nie ma tylu stacji autogazu co w Polsce, a być może tylko w Korei Południowej na tym paliwie jeździ nieco więcej samochodów niż u nas.
Dziś cena LPG na łomżyńskich stacjach wynosi od 1,88 zł do 1,99 zł za litr. Tyle tylko, że gaz drożeje systematycznie od września ubiegłego roku. Wtedy cena gazu stanowiła 40 procent ceny benzyny, dziś to już 50-60 procent. Tymczasem ministerstwo finansów zapowiada podwyżkę cen gazu od września. Ma ona wynieść 17 groszy na litrze. Ta podwyżka oznacza, że cena litra gazu może wzrosnąć nawet do 2,5 zł, a więc przejście z benzyny na gaz będzie jeszcze mniej opłacalne...
200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę