Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 26 lutego 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 130

Pijana Łomża

Piją mężczyźni i kobiety, upijają się coraz młodsi. Idzie przede wszystkim piwo i wódka. W Łomży na alkohol w ubiegłym roku wydaliśmy grubo ponad 37,5 mln. zł. Tak wynika z podsumowania, jakie sporządził Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego do którego napły-nęły oświadczenia o wartości sprzedaży poszcze-gólnych rodzajów napojów alkoholowych ze wszystkich legalnie działających punktów sprze-daży alkoholu w mieście. Oznacza to, że każdy mieszkaniec Łomży – wliczając noworodki, dzieci i abstynentów - na alkohol wydał ponad 575 zł.

Łomżanie na alkohol wydają krocie. Najwięcej na piwo. W sumie napojów o zawartości alkoholu do 4,5% oraz piwa poszło w 2005 roku za grubo ponad 21 mln zł. Ponad 13,5 mln wydaliśmy na alkohole mocne, czyli przede wszystkim różnego rodzaju wódki. Najmniejszą popularnością cieszą się wina. Przez cały 2005 rok w łomżyńskich sklepach, restauracjach i pubach poszło ich za 2,5 mln. zł.
Z ostatnich badań wynika, że po alkohol regularnie sięgają coraz młodsi. Dziennik Rzeczpospolita przedstawił wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Homo Homini wśród ponad tysiąca uczniów z dużych miast w wieku od 14 do 18 lat. Wyszło z nich, że 94 proc. nastolatków próbowało alkoholu, a niemal co trzeci przyznał, że w wyniku spożycia alkoholu utracił przytomność. Alkohol na imprezach to absolutna norma. Pije się przede wszystkim piwo, ale także wódkę, czasem nawet w bardzo dużych ilościach. Problemu z kupnem alkoholu właściwie nie ma – mówi Zenon Malinowski, przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomży. Komisja w ubiegłym roku przeprowadziła ponad 300 kontroli lokali, które sprzedają alkohol. Jak podkreśla, w czterech przypadkach udokumentowaliśmy sprzedaż alkoholu nieletnim... ale „ręce opadają, bo nic się z tym dalej nie dzieje. Koncesji zezwalających na sprzedaż alkoholu w Łomży nie zabiera się, a nawet jeśli sprawa trafi do prokuratury jest umarzana ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu” - podkreśla Malinowski.

W środę radni Łomży będą debatować nad „Łomżyńskim Programem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych”. Dokument analizuje pod tym kątem sytuację wśród nieletnich. Oto kilka z jego zapisów:
Komenda Miejska Policji odnotowała znaczny wzrost skarg o agresywnym zachowaniu wśród samej młodzieży jak i wzrost agresji tej grupy wobec nauczycieli, sąsiadów, osób starszych(...) Niepokojącym zjawiskiem jest systematyczny wzrost przemocy ze strony dziewcząt, które są bardziej bezwzględne niż chłopcy w popełnianiu przemocy fizycznej (pobicia) ale i psychicznej(...) Wzrasta ilość wypijanego alkoholu(...). Niepełnoletnia młodzież nie ma trudności z zakupem używek(...). Odnotowuje się wzrost liczby rodzin, w których występuje problem alkoholowy(...).
240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę