Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Suplementy dla biegaczy. Które z nich warto stosować?

Uprawiasz sport zawodowo lub trenujesz bieganie? Z pewnością wiesz, jak ogromne znaczenie ma dieta. Prawidłowo zbilansowana sprawia, że masz więcej energii na trening, a Twój organizm szybciej się regeneruje. Które składniki warto suplementować?

Szybkie tempo życia i natłok codziennych obowiązków sprawiają, że nie zawsze mamy czas, aby zastanowić się nad tym czy nasza dieta na pewno dostarcza nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Nawet jeśli jest odpowiednio zbilansowana, a Ty wybierasz tylko naturalne i nisko przetworzone produkty, może się okazać, że przy wzmożonym wysiłku Twój organizm będzie miał większe potrzeby. Z pomocą przychodzą suplementy dla biegaczy! Które substancje warto suplementować i jaką funkcję pełnią w naszym organizmie?

Kofeina

Stymuluje pracę ośrodkowego układu nerwowego oraz korzystnie wpływa na czujność i koncentrację. Wykazuje także pozytywny wpływ na funkcje mieśniowo-nerwowe. Redukuje uczucie zmęczenia podczas treningu oraz osłabia poziom odczuwanego bólu. Kofeinę zawierają m.in. kawa, herbata, żele energetyczne czy batony. Dostępna jest także w formie łatwoprzyswajalnych tabletek, które najlepiej zażywać na 30 do 60 minut przed treningiem.

Kolagen 

Bieganie jakkolwiek korzystne dla zdrowia, jest formą wysiłku fizycznego, który znacznie obciąża stawy. Intensywnie trenujący biegacze powinni wprowadzić do swojej diety produkty bogate w kolagen lub zadbać o jego suplementację. Kolagen stanowi ⅓ białek w ludzkim organizmie. Znajduje się w tkankach amortyzujących narządy wewnętrzne, a także wspiera prawidłową gęstość kości i chroni tkankę chrzęstną przed urazami, o które nietrudno podczas treningu. Udowodniono także pozytywny wpływ kolagenu na budowę masy mięśniowej.

Monohydrat keratyny

Poprawia adaptację organizmu do dużych obciążeń treningowych oraz zwiększa jego wydolność beztlenową. Jest polecany jako suplement diety zwłaszcza dla osób odbywających treningi o dużej intensywności. Monohydrat keratyny przyśpiesza regenerację powysiłkową oraz sprzyja budowaniu masy mięśniowej i siły. 

Wodorowęglan sodu

Suplementacja wodorowęglanu sodu polecana jest osobom, które chcą poprawić wyniki w krótkotrwałych ćwiczeniach o wysokiej intensywności, czyli m.in. biegaczom krótkodystansowym i sprinterom. Związek zwiększa objętość treningową oraz korzystnie wpływa na prędkość i wytrzymałość mięśniową. 

Witamina D

Ma działanie wielokierunkowe. Zwiększa przyswajalność tłuszczy wielonienasyconych oraz korzystnie wpływa na funkcje odpornościowe organizmu. Jej suplementacja zmniejsza ryzyko kontuzji i przyśpiesza regenerację po intensywnym treningu. 

Magnez

Odpowiednia ilość magnezu wpływa na prawidłowe działanie układu nerwowego. Pierwiastek wpływa także na pracę enzymów biorących udział w procesach metabolicznych organizmu. Jego niedobór może powodować skórze i drżenie mięśni, a w przypadku biegaczy skutkować obniżeniem wydolności. Suplementacja magnezu ma szczególne znaczenie podczas długotrwałych treningów lub zawodów, podczas których pierwiastek wytrącany jest wraz z potem. 

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę