Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 126

Cena za hipermarket

Już cztery osoby zostały zatrzymane przez policję w związku z prowadzonym od kilku miesięcy śledztwem dotyczącym lokalizacji w Łomży supermarketu. Trzem z nich Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku postawiła już zarzuty płatnej protekcji, czwarty zatrzymany, wczoraj był dowożony z Kielc do Białegostoku. Jak podkreślał szef Prokuratury Apelacyjnej, Sławomir Luks, jak na razie „łomżyńskim śladem w sprawie jest supermarket”.

Przypomnijmy, pod koniec listopada Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku zatrzymała dwóch mężczyzn – mieszkańców Białegostoku. Obu postawiono zarzuty płatnej protekcji, czyli obietnicy załatwienia sprawy, powołując się na wpływy... w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku. Tam rozpatrywana jest skarga na uchwałę Rady Miasta Łomży umożliwiającą budowę przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Zawadzkiej pierwszego w mieście hipermarketu. Jacek M. i Zbigniew K. mieli żądać od inwestora chcącego w Łomży wybudować hipermarket 50 tys. euro za obietnicę załatwienia korzystnego rozstrzygnięcia przed WSA. Obaj białostoczanie zostali przez sąd tymczasowo aresztowani... W miniony czwartek jeden z nich opuścił areszt. Jak informował, obecny w piątek w Łomży, szef Prokuratury Apelacyjnej Sławomir Luks „jeden z aresztowanych opuścił zakład karny po złożeniu satysfakcjonujących prokuraturę wyjaśnień”. Prokurator dodawał, że „sprawa rozwija się podmiotowo” i że „są typowania dalszych osób”, które miałyby być zamieszane w tę sprawę.
Długo na typy nie trzeba było czekać. We wtorek zarzut płatnej protekcji białostocka prokuratura postawiła jednemu z tamtejszych adwokatów. W zamian za pozytywne załatwienie tej samej sprawy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku żądał on 30 tys. euro. Prokuratura, zasłaniając się dobrem śledztwa, nie ujawnia na razie, od kogo mecenas domagał się łapówki i czy obietnica została zrealizowana. To też nie koniec. W środę policja zatrzymała biznesmena z Kielc. Rzecznik Prasowy Prokuratury Apelacyjnej, Janusz Kordulski podkreśla, że nie może na razie podawać żadnych szczegółów. Biznesmen z Kielc został zatrzymany w Kielcach „w związku ze śledztwem prowadzonym w sprawie lokalizacji jednego z supermarketów w Łomży”. Wczoraj biznesmen był przewożony do Białegostoku, gdzie miano mu przedstawić zarzutu.

Przypomnijmy, hipermarket w Łomży chce wybudować kielecka firma Echo Investment. Jeszcze pod koniec lat 90-tych nabyła ona tereny pod inwestycje, ale budowy nie można było rozpocząć ze względu na wykluczające to plany zagospodarowania przestrzennego. Przed rokiem radni plany zmienili, ale odpowiednią uchwałę zaskarżyła część mieszkańców sprzeciwiających się inwestycji. Sprawa znajduje się teraz w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku. Gdyby sąd skargę uznał, całą procedurę związaną ze zmianą planów trzeba by zaczynać od nowa. Tymczasem w połowie ubiegłego roku Echo Investment podpisała umowę z siecią „real” na budowę sklepu w Łomży. Szacunkowa wartość tej umowy to grubo ponad 11 mln. euro. Niemniej, zgodnie z tą umową kielecki developer musi do połowy tego roku nabyć działkę niezbędną pod realizację inwestycji (tzw. drogę starozawadzką, która dziś jest własnością miasta), a ostateczne pozwolenie na budowę obiektu uzyskać do połowy 2007 roku. Czas upływa, a Echo Investment póki co nie zrealizowało żadnego z warunków postawionych spółce przez sieć „real”. Prezydent Łomży, Jerzy Brzeziński twierdzi zaś, że nie będzie podejmował żadnych decyzji w sprawie sprzedaży „starozawadzkiej”, póki nie zakończą się wszelkie kwestie prawne związane z planem zagospodarowania przestrzennego umożliwiającym budowę przy skrzyżowaniu ulic Zawadzkiej i Sikorskiego centrum handlowego.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę