Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Państwowego coraz mniej

Główne zdjęcie
ul. Polowa 22, siedziba PRI

W 15. lat po rozpoczęciu procesu przekształceń własnościowych w Łomży pozostały już tylko cztery przedsiębiorstwa państwowe. Co ciekawe dwa z nich postawione są w stan upadłości, a dwa kolejne w najbliższym czasie albo zostaną sprzedane, albo zlikwidowane. Dziś w upadłości są Przedsiębiorstwo Produkcji Elementów Budowlanych „Fadom” i Łomżyńskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Prawdopodobnie do tego grona przedsiębiorstw dołączy także Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji. Państwowa firma, która dziś zatrudnia zaledwie 6. osób, a w ubiegłym roku osiągnęła przychód rzędu 278 tysięcy złotych.


Wojewoda Podlaski Marek Strzaliński ogłosił przetarg na sporządzenie analizy finansowej PRI dla potrzeb prywatyzacji. Zakres analizy ma objąć sytuację prawną majątku, stan i perspektywy rozwoju, ocenę realizacji obowiązków wynikających z tytułu wymagań ochrony środowiska i ochrony dóbr kultury oraz oszacowanie wartości przedsiębiorstwa.
W wypadku łomżyńskiego PRI szczególnego znaczenia nabiera zapis dotyczący realizacji obowiązków firmy wynikających z tytułu wymagań ochrony dóbr kultury. Siedzibą firmy jest bowiem zabytkowy budynek przy ul. Polowej 22 w Łomży, w którym przed wojną mieścił się sztab 33. Pułku Piechoty. Po wojnie budynek wyremontowany za publiczne pieniądze był siedzibą publicznych instytucji, a nawet przez jakiś czas mieścił się w nim urząd wojewódzki. W ostatnich latach instytucje z budynku są wyprowadzane, a znajdujące się tu pomieszczenia wynajmowane komercyjnym firmom.
Zabytek własnością PRI stał się w dość nietypowy sposób. Gdy firmę tworzono wojewoda budynek przekazał jej w zarząd. Kilka lat później zmieniło się prawo i to co było w zarządzie miało przejść na własność - po opłaceniu oczywiście pewnej kwoty. W przypadku budynku przy Polowej jego wartość ze względu na to, że to zabytek, i że ma być dla PRI obniżono o 50%. W ten oto sposób płacą jedynie nieco ponad 100 tysięcy nowych złotych państwowe PRI stawało się właścicielem budynku o powierzchni ponad 600 m2 i działki w centrum miasta, na której zabytek stoi. Tyle tylko, że firma nigdy tych pieniędzy nie zapłaciła. W 1993 roku miasto – reprezentując Skarb Państwa - na budynek nałożyło hipotekę – 107 173 zł. i obciążenie to – jak twierdzi wiceprezydent Łomży Marcin Sroczyński - wisi po dziś dzień.
Sztandarowym wytworem Państwowego Przedsiębiorstwa Realizacji Inwestycji jest łomżyński szpital i nowy sąd. Dziś jednak sam kierownik wydziału Skarbu Państwa i Przekształceń Własnościowych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku Antoni Stokowski twierdzi, że dla PRI nie ma pracy, i w obecnej formie firma nie ma szans na przeżycie. Trzeba coś z nią zrobić – najlepiej sprzedać – dodajmy wraz z budynkiem.
Odmiennego zdania są władze miasta. Prezydent Jerzy Brzeziński chciał aby budynek stał się własnością Łomży, a najlepiej by było jakby do niego przeprowadziło się Muzeum Północno-Mazowieckie, które musi wynieść się z Domu Pastora przy Krzywym Kole, który z kolei stał się w ostatnim czasie własnością Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.
W czerwcu ubiegłego roku z oficjalną prośbą o przekazanie budynku pod potrzeby Muzeum do wojewody wystąpił dyrektor Muzeum Jerzy Jastrzębski, ale wojewoda odpowiedział, że nie ma takiej możliwości. Identyczną odpowiedź miał usłyszeć także Brzeziński, gdy o ten budynek osobiście pytał Strzalińskiego.

Co z zabytkiem przy Polowej 22 będzie dalej?
Patrząc na to co w kraju się dzieje, nie trudno sobie wyobrazić, że zabytkowy budynek w centrum miasta, za stosunkowo niewielkie pieniądze jako swoisty “złom” kupi ktoś bogaty. Ktoś kto na jego wynajmie, lub sprzedaży zarobi kokosy. To oczywiście tylko domysły, ale...
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę