Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Domek Ślubów

- Miasto Łomża planuje przeniesienie Urzędu Stanu Cywilnego do Domku Pastora w całości, to znaczy biuro, sala ślubów i archiwum - potwierdza przypuszczenia inspektor Sylwia Marciniak z Urzędu Miejskiego w Łomży, w odpowiedzi na pytania z portalu 4lomza.pl. W XIX wieku i przed wojną 1939 w dworku działała plebania, po 1980 r. Muzeum, a więc koło historii wciąż się obraca. Możliwe, że siedzibę znajdzie też na piętrze Domku zasłużone Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

W połowie listopada 2021 r. Rada Miasta Łomża dokonała zmian w budżecie roku 2021, głosując na wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych. Radni zaaprobowali po 150 tysięcy złotych na dwa różne, ale przestrzennie związane ze sobą cele. Jedne 150 000 zł miałoby zostać przeznaczone na dostosowanie Domku Pastora przy ulicy Krzywe Koło na potrzeby USC. Natomiast drugie 150 000 zł byłoby na przebudowanie pomieszczeń na parterze w starym ratuszu, pozostawionych przez przeniesione USC, i przystosowanie ich na potrzeby Centrum Obsługi Mieszkańców, które mieści się na parterze nowego ratusza. Wstępnie w ratuszu mówiło się również o tym, żeby dwa pokoje na piętrze Domku Pastora wynająć jeszcze w tym roku oddziałowi Stowarzyszenia Wspólnota Polska.    

Rekreacja po ślubie
Zabytek w fatalnym stanie długo czekał na swój lepszy czas po przeprowadzce muzeum. Koszty inwestycji szacowane były na około 3 i pół miliona zł, których Miasto Łomża wówczas na remont generalny nie miało. Jednak szczęśliwie złożyło się, że znakomitą większość potrzebnych funduszy w wysokości prawie 3 mln zł przyznał na to z unijnej dotacji Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Projekt pod nazwą „Domek Pastora - centrum aktywności turystycznej i kulturalnej” jako główny element miał wyremontowanie i wyposażenie zabytkowego dworku z końca XIX w. Stoi dumnie na szczycie skarpy między klasztorem Kapucynów a Hotelem Gromada (dawny Polonez), gdzie przed wojną 1939 r. była plebania ewangelicko-augsburska. Zabytkowy Domek Pastora przy ul. Krzywe Koło od 2014 r. był wreszcie gruntownie remontowany, od czasu remontu w 1980 dla muzealników.

- Koncepcja działalności Domku Pastora jako Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej przewiduje, że budynek stanie się atrakcją turystyczną dla osób przyjezdnych oraz miejscem rekreacji dla mieszkańców Łomży –  mówił przed laty inspektor Łukasz Czech z ratusza. Z wielu powodów, lecz to nie wyszło. Za czasów rozpoczynającego projekt "Domek Pastora... " prezydenta Mieczysława Czerniawskiego planowano, że placówką po remoncie może zarządzać Miejski Dom Kultury DŚT, ale w  finale po zmianach pomysłu zarządzania i po skończeniu remontu w roku 2015 prezydent Mariusz Chrzanowski oddał Domek w gestię Centrum Współdziałania Społecznego, tj. wydziału kultury. Po 5 latach wygasła trwałość projektu unijnego, więc można będzie przeznaczyć dworek na coś zupełnie innego, na przykład, na Pałacyk Ślubów, choć w trochę skromniejszej skali. 

"Nie zapadły decyzje"
Zapytaliśmy Ratusz, między innymi, na jakim etapie są przymiarki do przekazania Domku Pastora na nową siedzibę USC? Czy trzeba by dokonać przebudowy na pokoje dla urzędników? Jeżeli tak, to w jakiej formie by to miało się odbyć? Czy jest projekt adaptacji, czy dopiero powstanie? Jakie mogą być koszty dostosowania Domku Pastora do potrzeb USC? Gdzie byłyby prowadzone prace i jakie? Jak przekazała nam Pani inspektor Marciniak, "biura i sala ślubów (sala po prawej stronie, z kominkiem) miałyby mieścić się na parterze, archiwum i salka bankietowa w piwnicy". 

- W tej chwili prowadzone są prace przygotowawcze, związane ze zmianą sposobu użytkowania obiektu oraz procedury, dotyczące przygotowania wytycznych do projektowania dokumentacji technicznej - informuje inspektor Marciniak. - Trwają również ustalenia, m.in. co do ewentualnych kosztów, z jakimi wiązałoby się to przedsięwzięcie, i zakresu prac, związanych z adaptacją obiektu na potrzeby USC. W związku z powyższym, nie zapadły jeszcze żadne ostateczne decyzje.

Kadra urzędników USC liczy obecnie 6 osób, w większości Pań. Piąty rok kierownikiem USC w Łomży jest Ewa Nowakowska. W roku 2019 USC zarejestrował 444 związki małżeńskie, czyli śluby cywilne zawarte w USC i kościelne, konkordatowe w kościołach. W 2020 r. małżeństw w obu formach zawarto 346, a do 24. listopada 2021 na ślubnym kobiercu stanęło 384 pary zakochanych.     

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę