Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Prezydent Łomży chce podnieść podatki w mieście

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski spotyka się z klubami radnych, celem przekonania ich do poparcia podniesienia podatków w mieście. Rozmowy trwają, a wyższe stawki nie są ostateczne.

Za około miesiąc prezydent powinien zaprezentować budżet na 2022 rok. Z uwagi na wprowadzenie „Polskiego Ładu” przyszły  rok może on być trudny dla samorządów. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, wspólnie ze skarbnik Miasta Elżbietą Parzych, spotyka się z klubami radnych, aby przekonać ich do podwyżki podatków od nieruchomości. Wzrost podatków zależy od kategorii. Uczestnicy spotkań przekazują, że pojawia się propozycja 70 % podwyżki podatków od pozostałych gruntów, a o ponad 20 % mają wzrosnąć podatki od gruntów pod działalność gospodarczą. Podatek od budynków mieszkalnych miałby wzrosnąć o około 13 %, a od budynków pod działalność gospodarczą o 5 %.

Tajne przez poufne

Spotkania odbywają się z każdym klubem radnych oddzielnie. Skarbnik Miasta przedstawia radnym racje, dla których powinni podnieść podatki. Wskazuje na 85-procentowy wzrost opłat za energię elektryczną i wzrost od nowego roku minimalnego wynagrodzenia pracowników, co wymusza takie działanie. Wprowadzenie „Nowego Ładu” będzie oznaczać wzrost kwoty wolnej od podatku i w związku z tym niższe wpływy do budżetu Miasta z podatku PIT. Przypomnijmy: prawie 40 % podatku PIT i prawie 7 % CIT (od firm mających siedzibę w mieście) wpływa do kasy gminy. Podczas spotkania skarbnik sygnalizuje także niższe wpływy z subwencji rządowych.

Przyszły rok zapowiada się na rok podwyżek. Rozstrzygnięty kilka dni temu przetarg na dostawę energii elektrycznej na potrzeby Miasta Łomża przyprawia o zawrót głowy. Najniższą ofertę w części I, czyli do lokali i obiektów miejskich, złożył na kwotę 3 268 756,61 zł Tauron Sprzedaż Sp. z o.o. z Krakowa. W stosunku do 2021 roku opłaty wzrastają o ponad 87 %.

Przetarg na energię elektryczną do zasilania łomżyńskich ulic (część II) kwotą 2 350 056,08 zł wygrała firma PGE Obrót SA  z Rzeszowa. W odniesieniu do 2021 roku cena wzrasta o około 80 %.

100 milionów zł 

Podnoszenie podatków nigdy nie będzie popularne, choć jest najłatwiejsze. W mieście podatki ostatnio podnoszono 10 lat temu, podwyżka więc w części wydaje się uzasadniona. Z podatków i subwencji powinniśmy utrzymać Miasto z jego strukturami i usługami. Zanim jednak władze sięgną do kieszeni mieszkańców, powinny zastanowić się nad  oszczędnościami, które wydatki są konieczne, a bez czego możemy się obyć. Inaczej pozostaje kredyt, ale życie na  kredyt, to życie na rachunek dzieci i wnuków. Zasada marnotrawstwa „po nas choćby potop” nie ma nic wspólnego z patriotyzmem i miłością do ojczyzny małej czy dużej. 

Przez 10 lat, gdy Rada Miasta nie podnosiła podatków, dług Łomży wzrósł z prawie 80 milionów zł na koniec 2011 roku do ponad 173 milionów zł prognozowanego na koniec 2021 roku. Stanowi to w ciągu dekady wzrost zadłużenia o blisko 100 milionów zł. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę