Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Trener Waldziński z UKS "Return" wydał monografię

- Czas pandemii jest bardzo trudnym okresem dla naszych tenisistów i całego Klubu, ponieważ nasi zawodnicy w ubiegłym roku trenowali zdecydowanie mniej na korcie, a treningi ogólnorozwojowe realizowali samodzielnie - mówi trener Tomasz Waldziński z III LO. Uczniowski Klub Sportowy „Return” Łomża został najlepszym tenisowym klubem województwa podlaskiego po raz dziewiąty z rzędu, a dr Tomasz Waldziński napisał monografię naukową o treningach z młodymi tenisistami.

- Zaszczytny tytuł najlepszego klubu tenisowego w Podlaskiem wynika z najnowszego, czyli za rok 2020, rankingu Polskiego Związku Tenisa - wyjaśnia trener Tomasz Waldziński, który jest również adiunktem w Wydziale Nauk o Zdrowiu PWSIiP w Łomży. - W skali kraju łomżyński klub plasuje się na 81. miejscu. Liderem rankingu jest KS Górnik Bytom, natomiast na 113. miejscu uplasował się AT Dzikiewicz Białystok. UKS Sokół Asy Białystok zajmuje miejsce 130. Sukcesy klubu to nie tylko moja zasługa, lecz także trenerów i instruktorów: Aleksandry Durzyńskiej, Zuzi Łempickiej i Marysi Rusieckiej, i fizjoterapeutki Ewy Waldzińskiej, realizującej program „Systemowe podejście do profilaktyki w tenisie”. Podziękowania należą się sponsorom "Returnu" i Krzysztofowi Pałusce i Norbertowi Sobocińskiemu, którzy w 2020 opiekowali się kortami na co dzień i podczas turniejów.

Tenis dla przedszkolaków i osób na wózkach
Prymat UKS "Return" w Podlaskiem w rankingu Polskiego Związku Tenisa cieszy, gdyż pod uwagę brane są: wyniki łomżyńskich tenisistów w turniejach wojewódzkich i krajowych, wykształcenie i kwalifikacje trenerów oraz ranga organizowanych imprez sportowych.
- Trenerzy propagują tenis w Publicznym Przedszkolu nr 2, Szkole Podstawowej nr 7, gdzie wdrożono ministerialny Narodowy Program Upowszechniania Tenisa - Tenis 10, i wśród osób niepełnosprawnych w klubowej sekcji tenisa na wózkach - opowiada trener Waldziński. - Studenci Wychowania Fizycznego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w ramach specjalizacji instruktorskiej z tenisa poznają tajniki gry tej dyscypliny sportu. Specjalizacja kończy się uzyskaniem dyplomu instruktora tenisa, akredytowanego przez Ministerstwo Sportu i Polski Związek Tenisowy. Dzięki temu przyszli nauczyciele wf posiądą kwalifikacje, aby wprowadzać tenis do szkół lub zacząć prywatną praktykę. 

Gotowy zestaw testów sprawnościowych
Praca naukowa dr. Tomasza Waldzińskiego pt. „Podstawy kontroli procesu treningowego młodych tenisistów” jest monografią, opartą na jego wieloletnim doświadczeniu, jakie zdobywał na kortach w Polsce i w trakcie pobytu w roli trenera w USA czy Hiszpanii. - Wartość książki jednoznacznie potwierdził mój recenzent profesor dr hab. Janusz Czerwiński, wybitny specjalista nauk o kulturze fizycznej - cieszy się dr Waldziński. Zdaniem prof. Czerwińskiego, "Podstawy kontroli procesu treningowego młodych tenisistów” to interesująca publikacja dla teoretyków i praktyków treningu tenisa. W monografii omówiono rolę koordynacyjnych zdolności ruchowych, dostrzegając rezerwy w poszukiwaniu skuteczności gry tenisistów. 163-stronicowa książka zawiera gotowy zestaw testów sprawnościowych do zastosowania podczas selekcji wstępnej dzieci i młodzieży, co pozwala lepiej zaplanować karierę sportowcom od najmłodszych lat. 

Po dwóch latach starań szansa na korty pod dachem 
Trzecia dobra wiadomość dla UKS "Return" jest taka, że w Łomży mogą powstać 2 kryte korty na stadionie przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Istniejące dwa korty przy hostelu zyskałyby nową nawierzchnię i dwie hale o lekkiej konstrukcji. - To umożliwi treningi i turnieje w niepogodę i w okresie jesienno-zimowym, co z pewnością  zaowocuje dynamicznym rozwojem tenisa w Łomży i w regionie – mówi Tomasz Poreda, prezes UKS „Return” Łomża.
W województwie podlaskim aktywnie działa pięć licencjonowanych klubów tenisowych: KT Okuła Białystok, UKS Sokół Asy Białystok, Akademia Tenisowa Dzikiewicz, TMKS Kamila Suwałki oraz UKS Return Łomża. Jego zawodnicy, jak na przykład: Wiktor Kosowski, Aniela Galińska i Bartek Biedrzycki, trenują na kortach ziemnych na świeżym powietrzu przy III LO. 

Mirosław R. Derewońko

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę