Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 15 czerwca 2021 napisz DONOS@

Piotr Domalewski z Paszportem Polityki

- Jeszcze na 5 minut przed ogłoszeniem werdyktu nie wiedziałem, że zostanę zwycięskim laureatem Paszportu "Polityki" w kategorii film - mówi Piotr Domalewski, 37-letni reżyser, scenarzysta i aktor z Łomży, absolwent SP 10 i I LO imienia Tadeusza Kościuszki. We wtorek utalentowany łomżyniak otrzymał prestiżową nagrodę, do której zgłaszają najlepsi krytycy i znawcy X Muzy w Polsce. - To niezwykle unikatowa nagroda - cieszy się Piotr, pracujący nad swoim nowym filmem dla Netfliksa.

Piotr Domalewski zdobył Paszport „Polityki” za swój drugi pełnometrażowy film pt. „Jak najdalej stąd”. Jury doceniło „konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji”. Podczas gali wręczenia Paszportów Piotr wyjawił, że inspiracją dla nagrodzonej fabuły stała się autentyczna historia operatora Piotra Sobocińskiego, który jako 17-latek z Polski przeżył śmierć ojca za granicą. - Podczas gali nie mieliśmy żadnej publiczności, ale przemawianie tylko do kamery, paradoksalnie, było jeszcze bardziej stresujące - opowiada o atmosferze za kulisami relacji na żywo Piotr. Krótka przemowa Piotra nie była przygotowana. - Raz w życiu przygotowałem mowę, ale nie mogłem jej użyć, bo nie dostałem nagrody - wspomina z rozbawieniem epizod sprzed 3 lat autor filmu "Cicha noc", nagrodzonego Złotymi Lwami w 2017 r. na Festiwalu w Gdyni, też opowiadającego historię bohatera zarabiającego za granicą. "Cicha noc" była nominowana do prestiżowych Paszportów, ale dopiero drugi film pełnometrażowy Paszport zdobył. Piotr w trakcie gali powiedział, że czuje się wyróżniony i doceniony nagrodą, którą dedykował "wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego filmu". O najnowszym, 3. filmie pełnometrażowym Piotra dowiemy się w lutym od Netflixa.

Kochana ekipa
W pracy reżyserskiej i realizacyjnej wspomaga go wiernie "kochana ekipa, moi ludzie", jak nazywa zespół świetnych fachowców i wspaniałych ludzi: drugiego reżysera, scenografa, charakteryzatorkę, kostiumografa i "wszystkich na planie". Zdjęcia zaczęli w grudniu 2020 i zamierzają sfinalizować w lutym 2021, więc wtedy dowiemy się, czym zajmował się laureat - również nagrody prezydenta Łomży sprzed 3 lat. Rok pandemii na twórczości Piotra nie odcisnął się zauważalnie, ponieważ 37-latek pilnie pracował nad scenariuszami do serialu Netflixa "Sexify" i reżyserował. Zajęty coraz to nowymi projektami, nie zastanawiał się, co przyniesie rok 2021. - Zobaczymy, na co pandemia pozwoli... - komentuje pytanie o plany na przyszłość. A kim jest tajemnicza Marianna Pietraszek, o której wspomniał ciepło na zakończenie mowy w TVN? - To babcia mojego kolegi z ekipy, za to, że trzymała za mnie kciuki - wyjaśnia z uśmiechem Piotr Domalewski.
Choć mało ma wolnego czasu, stara się odwiedzać w Łomży mamę Wiesławę i tatę Krzysztofa. Z sympatii do rodzinnego miasta i Redakcji i Czytelników portalu 4lomza.pl i "Gazety Bezcennej" wywiadu nie unikał, ale tłumaczy, dlaczego jest taki oszczędny w wyznaniach. - Jestem człowiekiem, który nie lubi, gdy wszyscy inni o mnie za dużo wiedzą - precyzuje Piotr. - To nie wynika z tego, że jestem niemiły. Po prostu, nie lubię o sobie opowiadać. Nie jestem człowiekiem mediów, nie lubię robić selfie i pozować do zdjęć. Ja jestem człowiekiem pracy, dlatego na wszystkie przemowy od 6 lat wychodzę w tej samej kurtce.

Mocni rywale
Piotr Domalewski rywalizował o Paszport Polityki z Maciejem Cuske (reżyserem, scenarzystą i operatorem filmów dokumentalnych) i Janem Holoubkiem (reżyserem, operatorem i aktorem). Zwycięzcy zdobyli po 25 tysięcy zł "diety", natomiast nominowani - 15 tys. zł. Tygodnik „Polityka” przyznaje nagrody kulturalne od 1993 r. w 7  kategoriach: film, teatr, literatura, muzyka poważna, sztuki wizualne, muzyka popularna i kultura cyfrowa wybitnych twórców tzw. młodego pokolenia. 

Mirosław R. Derewońko 

210521023159.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę