Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Moim zdaniem

Moim zdaniem Mamy nowy, odnowiony Sejm i nowego Prezydenta RP. Mamy nadzieję, że jakże często niechlubna przeszłość przechodzi do historii. Co nam, nowogrodzianom, naszej gminie, zmiany te przyniosą? Sami, czy też przy pomocy licznych mediów możemy wyciągnąć wnioski.
Moim zdaniem, to jeszcze nie koniec beznadziei.
Za rok – wybory władz samorządowych! Czy nie za wcześnie o nich mówić?
Myślę, że nie. W sytuacji gdy przegrane partie podejmują ten temat i szykują się do rewanżu za przegrane wybory parlamentarne, Nowogród będzie również kąskiem do zgarnięcia. Chciałbym, abyśmy się nad tym zastanowili i podeszli do sprawy poważnie. Wiemy, że obecny burmistrz – mający trzy lata temu być TYM, który wprowadzi gminę na drogę wspaniałego rozwoju – asystowany przez nieudolną Radę Miejską doprowadził gminę do głębokiej zapaści we wszystkich dziedzinach życia gospodarczo-społecznego. Rządy kolesiów sprawiły, iż dla rządzących liczy się wyłącznie własny interes, a nie dobro mieszkańców Nowogrodu.
„Głos Nowogrodzki” piętnuje stale karygodne rządy Szczepana Zalewskiego. Nie widzę też powodu aby je przypominać. Nie mogę się jednak oprzeć przed wytknięcie NAJWIĘKSZEGO niedbalstwa. KARYGODNEGO zaniechania jakim jest niewykorzystanie ani 1 złotówki, czy jak kto woli, 1 Euro z pomocy unijnej, ze środków unijnych.
Jest to błąd zasługujący na pociągnięcie burmistrza do odpowiedzialności za działanie na szkodę gminy i mieszkańców. Pisaliśmy o tym w „GN” wielokrotnie, zastanawiałem się dlaczego mieszkańcy nie protestują? Nie mogę znaleźć odpowiedzi. Wystarczy spojrzeć na najbliższych sąsiadów, ile skorzystali z pomocy unijnej (GN
nr. 6 ).
Jestem głęboko przekonany, że istnieje wielka potrzeba zmiany władzy samorządowych w Nowogrodzie. Potrzeba nam władzy, która zaczęłaby myśleć i działać nie w osobistym interesie, nie w partyjnym interesie, lecz władzy skupiającej ludzi z różnych środowisk, władzy chcącej działać dla dobra gminy i wszystkich jej mieszkańców, władzy uczciwej.
Istnieje potrzeba wybrania takiej władzy, która potrafi stworzyć WIZJE ROZWOJU naszej gminy. Wizję, uwzględniającą realne możliwości gminy, przy wykorzystaniu środków zewnętrznych, opartą na zdecydowanej woli i zaangażowaniu społeczeństwa, pragnącego wyprowadzić gminę z zapaści spowodowanej aktualnymi rządami. Wyłonienie takiej władzy, która tak jak dotychczas nie pochodziłaby ze zebranych ad hoc obywatelskich lub partyjnych komitetów wyborczych organizowanych na m-c przed wyborami, wymaga w pierwszym rzędzie przeszkolenia odpowiedniej grupy ludzi oraz stałego informowania społeczeństwa o lokalnych potrzebach. Ludzie, pragnący aktywnie działać na rzecz rozwoju gminy, powinni być odpowiednio przeszkoleni. Brak odpowiedniego przeszkolenia do pełnienia funkcji radnego wypłynął z okazji oceny pracy Rady Miejskiej w Łomży. W badaniach przeprowadzonych przez Łomżyńskie Forum Gospodarcze, Łomża w dziedzinach jak m.in. wysokość podatków od ludności, czasu rejestrowania własnej firmy, współpracy samorządu z lokalnym biznesem itp. wypadła najgorzej w porównaniu z innymi miastami Podlasia. Są to jednak problemy Łomży. Wszakże co mnie interesuje w tym miejscu, a moim zdaniem powinno dać do myślenia świadomym mieszkańcom naszej gminy jest przyczyna zaistnienia takiej sytuacji. Pojawiają się głosy, które obarczają odpowiedzialnością radnych łomżyńskich, którzy nie znają się na sprawach gospodarczych, nie są przygotowani do pełnienia funkcji radnego, a wręcz w trakcie omawiania spraw gospodarczych jest grupa radnych, która nigdy nie zabiera głosu i wstrzymuje się przy głosowaniu. Wszystko rozbija się o ścianę niewiedzy i ignorancji. Nauka płynąca z przykładu łomżyńskiego jest prosta. Trzeba dopomóc chętnym do sprawowania funkcji radnego.
Dlatego też, w trosce o odnowę życia publicznego w Nowogrodzie, składam propozycję Zarządowi Stowarzyszenia Przyjaciół Nowogrodu, aby Klub Dyskusyjny „Panorama”, któremu mam przyjemność przewodniczyć, mógł zająć się organizacją spotkań-dyskusji na tematy ogólnospołeczne , dotyczące życia społeczno-gospodarczego w Nowogrodzie. Planuję spotkania np. o funkcjonowaniu Urzędu Gminy, Rady Miejskiej, obowiązków i odpowiedzialności radnych, a także ordynacji wyborczej. Spotkania podjęłyby tematykę oświaty w gminie, kultury i gospodarki. Takie spotkania pozwoliłyby z jednej strony zapoznanie się z daną problematyką, a z drugiej strony umożliwiłyby uczestnikom przedstawienie własnej koncepcji np. w kulturze, turystyce, oświacie itp.
Moim zdaniem, takie spotkania powinny być otwarte dla wszystkich, nie tylko dla członków Stowarzyszenia, a swobodna nawet kontrowersyjna dyskusja dopomogłaby ukształtowaniu programu rozwoju gminy. Taki cykl spotkań, relacjonowanych w „GN” i jego edycji internetowej przyczyni się z pewnością do ożywienia życia publicznego w Nowogrodzie, odnosząc jednocześnie wpływ na poziom przygotowania kandydatów na radnych w nowym samorządzie.
Napoleon Fortini

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę