Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 08 listopada 2024 napisz DONOS@

Sonda

Wszystkich głosów 230

Czy weźmiesz udział w kweście TPZŁ na ratowanie nagrobków starego cmentarza w Łomży



Poseł Krajewski prosi wiceminister Gawin o "osobisty nadzór"

Główne zdjęcie
Poseł Stefan Krajewski

"Mając na uwadze to, jak bezcenne wykopaliska w Łomży zostały odkryte, oraz to, jak ważne jest ich odpowiednie wyeksponowanie i wykorzystanie, zwracam się do Pani z prośbą o objęcie osobistym nadzorem tej sprawy" - napisał do wiceminister kultury Magdaleny Gawin, Generalnego Konserwatora Zabytków, poseł Stefan Krajewski (PSL). Poselska "interpelacja w sprawie ochrony oraz odpowiedniego wyeksponowania pozostałości po XVI-wiecznym ratuszu na Starym Rynku w Łomży" powstała prawie 5 miesięcy po "Liście Otwartym Mieszkańców Łomży do Wicepremiera Piotra Glińskiego" z inicjatywy Mirosława R. Derewońko, znanego dziennikarza portalu 4lomza.pl.

- Uważam, że tego rodzaju świadectwa wielkiej historii naszego miasta powinny być odpowiednio wykorzystane i na stałe włączone do przestrzeni architektonicznej, aby przyciągać turystów i uczyć kolejne pokolenia, jak bogatą przeszłość ma Łomża - uzasadnił w komunikacie Stefan Krajewski, który urodził się i uczył w Zambrowie, lecz w naszej Łomży przez 4 lata do 2015 r. był dyrektorem oddziału podlaskiego ARiMR. Przypomnę, że "List Otwarty Mieszkańców Łomży do Wicepremiera Piotra Glińskiego" został mu wręczony - także jako ministrowi kultury - przez autora w imieniu 46 Sygnatariuszy w Hali Kultury (d. Hala Targowa) na Starym Rynku podczas wizyty wicepremiera i ministra kultury w Łomży 3. lipca 2020. Pod interpelacją podajemy linki z artykułami w 4lomza.pl: 

1. treść "Listu Otwartego..." i nazwiska 46 Sygnatariuszy, proszących ministra kultury o pomoc;
2. wizytacja prof. Glińskiego, gdy archeolog Mieczysław Bienia przedstawił ruiny z XV i XVI w.; 
3. propozycja Sygnatariuszy ekspozycji: fundamentów ratusza jako trwałej ruiny i zieleni na rynku;
4. spotkanie w październiku wojewódzkiego konserwatora zabytków z wiceprezydentem Łomży.

Mirosław R. Derewońko  

 

Interpelacja posła Stefana Krajewskiego

Szanowna Pani Minister,

Rewitalizacja Starego Rynku w Łomży przyniosła niespodziewane odkrycie archeologiczne. Chodzi o doskonale zachowane fundamenty, relikty późnośredniowiecznego ratusza (XVI wiek), które zostały odpowiednio zabezpieczone i poddane badaniom archeologów. Tego rodzaju wykopaliska są szczególnie cennym elementem dziedzictwa kulturowego regionu, które powinny być widocznym elementem historycznej architektury. Są o tyle cenne, że mogą stanowić zarówno walor turystyczny, jak i edukacyjny. 

_MG_6342.jpg
Wiceminister Kultury Magdalena Gawin

 

Nie dziwi więc fakt, iż wystosowany został w tej sprawie list do władz miasta, a także Ministerstwa Kultury, podpisany przez reprezentantów wielu ważnych i opiniotwórczych środowisk łomżyńskich. Wiem, że sprawa była omawiana również w siedzibie Wojewódzkiego Konserwatora

Zabytków w Białymstoku, gdzie spotkali się reprezentanci władz miasta Łomży, firmy, która

zaprojektowała zrewitalizowany rynek, oraz pracownicy urzędu konserwatorskiego.

Mając na uwadze to, jak bezcenne wykopaliska w Łomży zostały odkryte, oraz to, jak ważne jest ich odpowiednie wyeksponowanie i wykorzystanie, zwracam się do Pani z prośbą o objęcie osobistym nadzorem tej sprawy. Korzystając z uprawnień poselskich, kieruję również pytanie:

1.  Czy sprawa, dotycząca ochrony, odpowiedniego zachowania oraz wkomponowania w zrewitalizowany Stary Rynek ruin XVI-wiecznego ratusza w Łomży, została przedłożona w Ministerstwie Kultury i czy została o niej Pani poinformowana jako Generalny Konserwator Zabytków? Jeśli tak, to jakie kroki zostały przez Państwa podjęte?

2.  Czy Ministerstwo Kultury i Pani osobiście wystosują wytyczne, dotyczące wykorzystania tego rodzaju bezcennych odkryć archeologicznych w procesie rewitalizacji zabytkowego placu w Łomży?

3.  Czy Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku prowadzi oficjalnie tę sprawę i czy wydał jakieś wiążące władze miasta decyzje?

4.  Czy odkryte pozostałości XVI-wiecznego ratusza w Łomży zostały już wpisane do rejestru zabytków?

Z wyrazami szacunku,

Stefan Krajewski
Poseł na Sejm RP

 

List Otwarty Mieszkańców Łomży do Wicepremiera Piotra Glińskiego

Wicepremier Gliński wśród ruin średniowiecznej Łomży

Studnia życia i ruiny ratusza w kwiatach na Starym Rynku

Szansa na mur ratusza z XVI w. i drzewa na Starym Rynku...?

Foto: Poseł Stefan Krajewski
Foto: Wiceminister Kultury Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków (w holu 1 LO, szkoły, którą kończyła)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę