Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 876

Tragiczny weekend nad Narwią

Pierwszy miał 34 lata i był mieszkańcem jednej z nadnarwiańskich wsi w gminie Piątnica, drugi miał 55 lat i mieszkał w Łomży. Obaj stracili życie w nurtach Narwi. Pierwszy utopił się prawdopodobnie w sobotę, drugi w niedzielę późnym popołudniem, w miejscu gdzie do soboty funkcjonowało kąpielisko miejskiej. W sobotę wieczorem z zniknęły boje, liny i ratownicy WOPR, którzy przez 4 tygodnie pilnowali bezpieczeństwa kapiących się przy moście Hubala. Po Narwi pływają jeszcze ich patrole. Jeden z nich przepłynął przez byłe kąpielisko kilka minut przed ostatnim wejściem do wody 55-letniego mieszkańca Łomży.

Płynące Narwią ciało pierwszego z topielców zauważano w niedzielę po godzinie 14. Do śmierci doszło prawdopodobnie dzień wcześniej. Siostra zmarłego miała mówić policjantom, że od soboty nie mogła skontaktować się z bratem. 34-latek mieszkał w jednej z wsi nad Narwią.
Drugi tragiczny wypadek wydarzył się przy plaży w Łomży po godzinie 17. Mieszkaniec Łomży w wieku 55 lat wszedł do wody popływać. Wyglądało jakby chciał przepłynąć na druga stronę i nagle zniknął pod wodą. Po chwili ciało wypłynęło na powierzchnię wody kilkanaście metrów dalej. Pomimo szybkiego wyciągnięcia na brzeg i reanimacji nie udało się go uratować.

- Narew jest niebezpieczną rzeką – ostrzega Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. - Ogólnie rzecz biorąc każda rzeka nie jest miejscem bezpiecznym do kąpieli. W przypadku Narwi stosunkowo szybko może zmienić się np. układ dna. Pojawiają się wypłycanie, ale i głębokie doły. Takie zmiany mogły spowodować duże masy wody przemieszczające się wiosną. Osoby od lat kąpiące się w jednym miejscu mogą być zaskoczone utratą podłoża pod nogami. To jest szok dla ludzi, którzy wpadają w panikę i niestety prowadzi do tragedii – podkreśla Mariusz Sachmaciński.  
Kolejnymi niebezpieczeństwami w naszej Narwi są wiry. Niektóre z nich są widoczne na powierzchni rzeki, ale są także takie, których z brzegu nie widać. 
- Jak się płynie łódką po Narwi gdzie dno jest w miarę na jednakowej głębokości i nagle wpływa się w miejsca, gdzie są doły na 8-10 metrów głębokie, to nawet silnik łódki odczuwa, że woda inaczej płynie i musi ciężej pracować. Dla człowieka taka zmiana zachowania się wody musi być szokiem i jest wielkim niebezpieczeństwem – mówi dyrektor ŁPKDN wskazując, że takich miejsc, gdzie nagle zmienia się głębokość Narwi jest wiele.
Jedno z nich jest w bardzo bliskiej odległości do miejsca, gdzie zwykle kąpią się mieszkańcy Łomży. 
- Po drugiej stronie plaży miejskiej w rzece ciągnie się głęboka rynna. Niektórzy próbują przepłynąć na drugi brzeg i oczekują, że będą mogli wyjść łagodnie na brzeg, ale tam głębina zaczyna się już pół metra od brzegu – ostrzega Sachmaciński dodając, że także końcówka plaży jest bardzo niebezpieczna. - Tam znowu rzeka schodzi w dołek i dalej jest kolejna brzegowa burta i następna głęboka rynna. Wiele osób idąc w wodzie przy brzegu nagle traciło grunt pod nogami. 
Niebezpieczne są także zwężenia rzeki, które powodują przyspieszenie nurtu.
- Ludziom wydaje się, że jak jest rzeka wąska, to można przejść na drugi brzeg, a często jest to niemożliwe choćby przez silny nurt wody, który potrafi przewrócić i ponieść osobę. Podobna sytuacja może się wydarzyć na rafie w Czarnocinie. Skacząc po kamieniach można się poślizgnąć i przewrócić, a później prąd wody może pociągnąć taką osobę i z zabawy może stać się tragedia – mówi dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi zaznaczając, że niebezpieczeństwo kąpieli w Narwi potęguje niewielka przejrzystość wody. Przez nią nie widać dna rzeki i czyhających tam niebezpieczeństw.

Ratowników już nie ma 
Jedyne miejsce w 60-tysięcznym mieście, gdzie w wakacje można za darmo wypocząć na świeżym powietrzu nad wodą, już w 2018 roku było „czynne” jedynie przez miesiąc. W 2019 roku na plaży w ogóle nie było ratowników, bo opiekujący się nią przez poprzednie lata MOSiR ogłosił – a prezydent na to przystał - że Narew do kąpieli się w ogóle nie nadaje. W tym roku społeczni działacze Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego udowodnili, że jednak w Narwi, pod okiem przeszkolonych ratowników, można kąpać się bezpiecznie. Chcieliby, aby w przyszłym roku w Łomży przez całe wakacje funkcjonowało kąpielisko nad rzeką. 
- Według naszych obliczeń przekształcenie miejsca przy moście Hubala w kąpielisko i jego prowadzenie kosztowałoby około 200 tysięcy – szacuje Tomasz Malinowski, prezes zarządu Okręgowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Łomży. Dodaje, że obecne miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli należy lekko przesunąć oraz wyposażyć teren w kontener sanitarny i doprowadzić do niego bieżącą wodę. Niezbędne będzie też wykonanie profilu wody. 
W piątek Grzegorz Daniluk, kierownik Kancelarii Prezydenta Łomży przekazał, że prezydent Mariusz Chrzanowski w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i w odpowiedzi na ich potrzeby, zlecił  przeprowadzenie analiz wymagań przepisów prawa i dokonanie szacunku niezbędnych nakładów inwestycyjnych w celu ustalenia czy są prawne, organizacyjne i techniczne możliwości, aby przekształcić miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli w kąpielisko spełniające wymogi stawiane przez obowiązującą ustawę Prawo wodne. Ustawę, którą uchwalono trzy lata temu...

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę