Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 872

Zakażonych szybko nam przybywa

Według oficjalnych danych w środę rano w Łomży kronawirusem zakażonych było 53 mieszkańców miasta i 6 osób z najbliższej okolicy. To osoby, które zostały zakażone w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Największym źródłem zakażenia jest teraz Zgromadzenie Sióstr Służek NMP Niepokalanej. W domu zakonnym w Łomży mieszka 17 sióstr, a wirusa potwierdzono już u 15 z nich. Zakonnice te nie noszą jednolitego stroju i posługują w kilku miejscach miasta m.in. prowadząc Niepubliczne Przedszkole Katolickie. Po wykryciu zakażeń kwarantanną objęto ponad 200 osób. Zamknięte jest przedszkole, Kuria Diecezjalna i klasztor i kościół Ojców Kapucynów.

W Łomży koronawirus „odżył” w połowie czerwca, po ponad miesiącu braku nowy zakażeń. Ogniskiem zakażenia stała się miejska spółka wodociągowo-kanalizacyjna MPWiK. Kolejnymi źródłami zakażeń okazały się imprezy rodzinne – wesele i pierwsza komunia święta, na których pojawiły się osoby zakażone SARS-CoV-2. Kolejnym źródeł zakażenia jest Zgromadzenie Sióstr Służek NMP Niepokalanej.

Dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej mieści się przy ul. Wojska Polskiego, a prowadzone przez zakonnice przedszkole w budynku przy ul. Radzieckiej. W sumie mieszkać i posługiwać ma tu 17 zakonnic. Do zakażenia łomżyńskich sióstr doszło prawdopodobnie po odwiedzinach w domu zakonnym. 
- Ktoś je odwiedził i osoba ta była chora – mówiła Julia Gulanowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży.
Zakażenie szybko przeniosło się na żyjące wspólnie zakonnice. Po pierwszych badaniach wszystkich zakonnic zakażenie wykryto u 15 z nich.
Służby sanitarne ustaliły wszystkie osoby z ich kontaktów. Osoby te są na kwarantannie i mają skierowanie na testy mające wykryć ewentualne zakażenie koronawirusem. 
Do czasu wyjaśnienia sytuacji zamknięte zostało prowadzone przez siostry zakonne przedszkole, do którego na co dzień uczęszczała setka maluchów.

W poniedziałek, po informacjach o możliwości zakażenia, ogłoszono zamknięcie Klasztoru Ojców Kapucynów.
- Drodzy Parafianie i Przyjaciele naszego kościoła, z powodu możliwości zakażenia wirusem COVID-19, została podjęta decyzja o ZAMKNIĘCIU NASZEGO KOŚCIOŁA I KLASZTORU OD DZIŚ (czyli od poniedziałku 29 czerwca, od godz. 12.00) DO ODWOŁANIA.
Nie będzie można uczestniczyć we Mszach św. ani w nabożeństwach czerwcowych, nasz kościół będzie zamknięty do odwołania. W związku z tym nieczynne do odwołania pozostaną również: zakrystia, kancelaria parafialna i furta klasztoru. Przy furcie nie będzie wydawana pomoc potrzebującym. W pilnych sprawach (np. chrztu św. lub pogrzebu) prosimy o kontakt pod numerem tel. +48506421261 – napisali Kapucyni z Łomży na swojej stronie internetowej dodając: Polecamy się Waszej modlitwie i sami o niej zapewniamy, pamiętając o Waszych intencjach przed miłosiernym Bogiem. Czekamy na możliwość ponownego spotkania z Wami. 

W związku z potwierdzeniem zakażeń wśród sióstr Służek wprowadzono także „zamknięcie” Kurii Diecezjalnej w Łomży. Jak tłumaczy ks. Jan Krupka, Kuria przeszła na pracę zdalną.  
- Podobnie jak było to w urzędach administracji państwowej czy samorządowej, prosimy najpierw o kontakt telefoniczny, o przedstawienie sprawy, aby móc podjąć decyzję o tym jak może być ona bezpiecznie załatwiona – mówił ks. Jan Krupka, rzecznik Kurii. 
Duchowny podkreśla, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce obostrzeniami, w Kościele łomżyńskim obowiązują ograniczenia kontaktów osobistych i utrzymywania dystansu społecznego. 

W środę rano Julia Gulanowska z łomżyńskiego Sanepidu informowała, że we wtorek wydano tu 200 decyzji dotyczących kwarantanny. Zdecydowana większość z nich dotyczyła osób z kontaktów z zakażonymi SARS-CoV-2 zakonnicami. W związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem objętych jest nią już 223 mieszkańców Łomży i 80 z okolicy miasta. Sanepid spodziewa się kolejnych zakażeń, tym bardziej, że wykryto także nowe źródło zakażenia. Miało ono być w jednej z łomżyńskich szkół podstawowych na terenie powiatu łomżyńskiego. Służby sanitarne nie ujawniają, która to szkoła. W środę miały być podejmowane decyzje dotyczące objęcia opieką epidemiologiczną osób z tego środowiska. Dotyczyć to będzie personelu szkoły, bo uczniowie od miesięcy byli na nauce zdalnej. 

Służby sanitarne apelują o zachowanie dystansu społecznego i przestrzeganie zasad higieny. Te podstawowe zasady bezpieczeństwa to: częste mycie rąk lub odkażanie ich płynem do dezynfekcji, stosowanie 2 metrów dystansu od innych ludzi lub zasłanianie ust i nosa oraz bezwzględne zasłanianie usta i nos w środkach komunikacji i ogólnodostępnych pomieszczeniach zamkniętych typu sklepy. Proszą także wszystkie osoby, które  w ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 o bezzwłoczne, telefoniczne powiadomienie stacji sanitarno-epidemiologicznej. 

W środę za zakażonych w całym województwie podlaskim uznawano 377 osób. 53 osoby z nich to mieszkańcy Łomży, a 6 kolejnych jest z okolic miasta. 

Oto jak wzrasta liczba potwierdzanych przypadków zakażenia koronawirusem w Łomży i najbliższej okolicy:

 • 16 czerwca, wtorek - 1 Łomża 
 • 17 czerwca, środa - brak potwierdzeń
 • 18 czerwca, czwartek - 1 Łomża 
 • 19 czerwca, piątek - 1 Łomża
 • 20 czerwca, sobota - 6 Łomża 
 • 21 czerwca, niedziela - 2 Łomża
 • 22 czerwca, poniedziałek - 4 Łomża + 1 powiat łomżyński
 • 23 czerwca, wtorek - 5 Łomża
 • 24 czerwca, środa - 1 Łomża
 • 25 czerwca, czwartek - 4 Łomża + 1 powiat łomżyński
 • 26 czerwca, piątkę - 2 Łomża
 • 27 czerwca, sobota - 1 Łomża + 2 powiat łomżyński
 • 28 czerwca, niedziela - 6 Łomża
 • 29 czerwca, poniedziałek - 8 Łomża + 2 powiat łomżyński 
 • 30 czerwca, wtorek - 5 Łomża
 • 1 lipca, środa - 1 Łomża

 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę