Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 871

Druga fala koronawirusa

W ciągu tygodnia w Łomży potwierdzono ponad 20 przypadków zakażenia koronawirusem. Według danych z środy Łomża jest czwartym „ośrodkiem” koronawirusa w województwie podlaskim, gdzie za zakażonych uznawane są 304 osoby – najwięcej od początku pandemii. Więcej zakażonych jest w Białymstoku i powiecie białostockim, oraz w powiecie grajewskim. W Łomży koronawirus „odżył” w ubiegłym tygodniu, po ponad miesiącu braku nowy zakażeń. Ogniskiem zakażenia stała się miejska spółka wodociągowo-kanalizacyjna MPWiK. Do piątkowego poranka potwierdzano zakażenie wśród czterech pracowników tej spółki. Od tego czasu władze MPWiK nie odpowiadają na żadne pytania w tej sprawie. Tymczasem w mieście szybko przybywa także osób z nakładaną przez Sanepid kwarantanną w związku z podejrzeniem zakażenia po kontakcie z chorym. W środę rano było to już 168 osób.

W województwie podlaskim „druga fala” zakażeń jest większa niż pierwsza z kwietnia. Wówczas, w szczytowym momencie, za zakażonych uznawano 276 osób, a teraz jest ich ponad 300. 

W Łomży koronawirus „odżył” w ubiegłym tygodniu, po ponad pięciu tygodniach braku nowych zakażeń i dwa tygodnie po ozdrowieniu ostatniego z zakażonych w „pierwszej fali”.  W ubiegły wtorek wykryto zakażenie u wiceprzewodniczącego rady Miejskiej Łomży Macieja Borysewicza. Ze względu na stan zdrowia przebywa on w szpitalu w Łomży. W czwartek zakażenie wykryto u młodego mężczyzny z Łomży, który przebywał w szpitalu MSWiA w Warszawie, a w piątek rano u czterech kolejnych osób. Trzy z nich to pracownicy MPWiK, czyli miejskiej spółki wodociagowo-kanalizacyjnej, w której od niedawna pracuje Borysewicz. 
O kolejnych przypadkach zakażenia w Łomży informowano w kolejnych dniach. W sumie do środowego przedpołudnia wirusa wykryto u 21 mieszkańców Łomży i jednego z powiatu łomżyńskiego. Pięć osób z nich trafiło do szpitala.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży apeluje o ostrożność i rozwagę. Ostatnio osoby zakażone koronawirusem miały brać udział w kilku imprezach rodzinnych organizowanych w mieście. Osoba zakażona była na weselu, inny zakażony był na uroczystości pierwszej komunii świętej, a kolejny na jeszcze innej imprezie rodzinnej. Tak powstają nowe ogniska zakażeń.    

Służby sanitarne apelują o zachowanie dystansu społecznego i przestrzeganie zasad higieny. Te podstawowe zasady bezpieczeństwa to:

  • częste mycie rąk lub odkażanie ich płynem do dezynfekcji
  • stosowanie 2 metrów dystansu od innych ludzi lub zasłanianie ust i nosa
  • bezwzględne zasłanianie usta i nos w środkach komunikacji i ogólnodostępnych pomieszczeniach zamkniętych typu sklepy.

Po wykryciu kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem zwiększa się także liczba osób, na które Sanepid nakłada obowiązkową kwarantannę. Dotyczy ona osób z tzw. „bezpośredniego kontaktu” z zakażonym, w związku z podejrzeniem zakażenia. W środę rano kwarantanną objętych było już 168 mieszkańców Łomży. To o 14 osób więcej niż we wtorek i o ponad 100 osób więcej niż przed tygodniem.  Na obszarze powiatu łomżyńskiego w kwarantannie jest dziś 71 kolejnych osób.

Najwięcej zakażonych jest teraz w Białymstoku. Według danych ze środy to 101 osób. 71 zakażonych jest w powiecie białostockim, a 58 w  Grajewie i powiecie grajewskim. 
W sumie w województwie podlaskim odnotowano do tej pory 749 potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. 435 osób zwalczyło wirusa, 10 osób po zakażeniu zmarło.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę