Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Stacja dializ w Łomży będzie odmrożona

Główne zdjęcie
Stacja dializ w Łomży

Oddział nefrologii ze stacją dializ szpitala wojewódzkiego w Łomży ponownie zacznie przyjmować pacjentów bez koronawirusa. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podjął już decyzję, która jutro rano ma zostać publicznie ogłoszona. Jolanta Gryc ze szpitala potwierdza te informacje. O odmrożenie zablokowanej ponad trzy miesiące temu stacji dializ do wojewody apelowali lekarze i ponad 80 pacjentów, którzy teraz muszą jeździć na dializy do Białegostoku, Grajewa, Suwałk, Ełku, Ostrołęki czy Makowa Mazowieckiego.

Po przekształceniu w marcu szpitala w Łomży w szpital jednoimienny zakaźny tylko dla pacjentów z koronawirusem szybko musiano ewakuować wszystkich pacjentów. Niedługo później rozpoczął się koszmar dla ponad 80 pacjentów stacji dializ. Szybko musiano znaleźć im „wolne” miejsca w stacjach w kilku miastach północno-wschodniej Polski. „Odmrażając” szpital od 1 czerwca wojewoda nie otworzył stacji dializ, która nadal miała pozostać tylko dla zakażonych koronawirusem. O odmrożenie stacji dializ na początku miesiąca apelowali pacjenci i poseł Stefan Krajewski (PSL) 

zobacz:   Proszą o przywrócenie stacji dializ w łomżyńskim szpitalu

Dr Henryk Perkowski, były ordynator oddziału nefrologii i kierownik stacji dializ Szpitala Wojewódzkiego w Łomży przestrzegał, że niektórzy z pacjentów dowożonych z Łomży do stacji w innych oddalonych o dziesiątki kilometrów nie podołają aż tylu uciążliwym i czasochłonnym transportom, ponieważ są schorowani i osłabieni, i zwykle po 60-ce. Groźniejsze będą jesień i zima, ze względu na chłody i infekcje.
- Stacja dializ w Łomży pracuje od ponad 20 lat i nigdy się nie zdarzyło, żeby ktokolwiek wyłączył ją z funkcjonowania dla ratowania zdrowia i życia pacjentów – mówił dwa tygodnie temu 4lomza.pl Gazeta Bezcenna.

zobacz: Doktor Perkowski radzi wojewodzie Paszkowskiemu

Do wojewody w tej sprawie zwracali się także samorządowcy z zarządu województwa, który jest organem właścicielskim szpitala. I jak wynika z naszych informacji wojewoda wysłuchał argumentów i przychylił się do tej prośby. 

Jolanta Gryc ze szpitala potwierdza te informacje.
- W dniu dzisiejszym, jako odpowiedź na wniosek dyrektora Szpitala Jarosława Pokoleńczuka, otrzymaliśmy decyzję Wojewody Podlaskiego na mocy której, uznając słuszny interes społeczny od dnia 23 czerwca 2020 r. Stacja Dializ oraz Oddział Nefrologiczny naszego szpitala powraca do świadczenia usług medycznych zakontraktowanych z NFZ - podaje Jolanta Gryc zaznaczając, że zgodnie z decyzją wojewody w Oddziale Nefrologicznym 1 łóżko pozostaje wydzielone dla nagłych pacjentów zakażonych, bądź z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. - Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia personel Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ przed rozpoczęciem przyjęć pacjentów powinien przejść 14-dniową kwarantannę lub badania w kierunku SARS-CoV-2. W związku z powyższym przyjęcia pacjentów będą realizowane od 1 lipca 2020 r. - dodaje Jolanta Gryc.

Nowa decyzja Wojewody Bohdana Paszkowskiego w sprawie odmrożenia stacji dializ ma być ogłoszona we wtorek rano. Anna Dzierszko rzecznik prasowy wojewody Bohdana Paszkowskiego zapowiada na godzinę 9.30 „briefing prasowy dotyczący zwiększenia dostępności świadczeń zdrowotnych w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży dla pacjentów bez podejrzenia i bez stwierdzonego COVID”. 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę