Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 111

Ziomale z Łomży najlepsi w świecie

Zaje fanie. Crazy Twisting Group – łomżyńska formacja tańca młodzieżowego zdobyła tytuł Mistrza Świata w breakdance. Łomżanie, mimo kontuzji, nie mieli sobie równych podczas rozegranych w miniony weekend w Niemczech mistrzostw Hip Hop Days 2005. To tu grupa zdobyła tytuł World Championship Breakdance Teams.

Tytuł World Championship Breakdance Teams w niemieckim Bremen wytańczyła grupa w składzie Robert Adamczuk, Maciej Dąbrowski, Marcin Fabiszewski, Marek Kisiel, Artur Lipowski, Paweł Orłowski i Arkadiusz Statkiewicz. Mają od 15 do 20 lat za wyjątkiem Marka Kisiela - (26 lat), który jest twórcą, opiekunem i instruktorem.
Formacja tańca break dance Crazy Twisting Group powstała w lutym 2002 roku. Dojście na sam szczyt nie było łatwe. „Poprzedziły to całe lata treningów, pot, a ostatnio także i stres” mówi Kisiel „Gdy jechaliśmy na mistrzostwa do Bremen ,dwóch chłopaków miało poważne kontuzje. W busie przeszli chyba najszybszą na świecie rehabilitację” – teraz śmieje się Kisiel i przyznaje, że w uśmierzeniu bólu pomogły środki stosowane na ringach bokserskich i meczach piłkarskich. Tańcząc w Niemczech w finałowej walce łomżanie pokonali tancerzy z Węgier, a wcześniej uległy grupy m.in.: z Niemiec, Austrii, Słowenii, Chorwacji, Ukrainy, Słowacji. Do domu poza tytułem najlepszej na świecie grupy tańca breakdance łomżanie przywieźli niewiele – puchar, złote medale i dyplomy. „W tego rodzaju konkursach niestety nie ma nagród rzeczowych” – podkreśla Marek Kisiel. „Sam tytuł Mistrza Świata jednak rekompensuje te braki” - dodaje.

Crazy Twisting Group działa przy Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży. To tu młodzi – kilkunastoletni tancerze trenują przed kolejnymi występami. Spotykają się trzy razy w tygodniu i ćwiczą za każdym razem przez trzy godziny. To dużo, ale jak widać się opłaca. Sukcesy są wprost proporcjonalne do talentu i wysiłku wkładanego na treningach. „To nie jest ta sama grupa, z którą zaczynaliśmy ponad trzy lata temu” - podkreśla Kisiel. Jedni odchodzą, w ich miejsce przychodzą nowi. „Tak prawdę mówiąc, to chyba jakiś cud, że w Łomży udało się zbudować grupę tancerzy breakdance najlepszych na świecie” - mówi Marek Kisiel. Grupa od pierwszych miesięcy zaczynała odnosić sukcesy. Pierwszy przyszedł już w niecałe pół roku od powstania. W czerwcu 2002 roku Crazy Twisting Group wygrała Międzynarodowy Festiwal Tańca Młodzieżowego w Białymstoku. Później było coraz więcej występów i coraz więcej coraz ważniejszych nagród zarówno w kraju jak i za granicą. Już w ubiegłym roku łomżyńscy tancerze podczas Mistrzostwa Polski Break Dance w Wołominie zajęli pierwsze miejsce i wywalczyli kwalifikację na Mistrzostwa Świata w Bremen. Wówczas wrócili jeszcze bez medali. W klasyfikacji ogólnej zajęli siódme miejsce. Rok 2005 pod tym względem okazał się znacznie lepszy. W czerwcu zdobyli Mistrzostwo Polski Break Dance, po czym teraz w Bremen podnieśli to do tytułu Mistrzostwa Świata.

„WIRUJĄCA STREFA”
Wraz z grupą Crazy Twisting Group w mieście rozwija się także Turniej Tańca Młodzieżowego „Wirująca strefa”. Począwszy od 2003 roku w październiku do Łomży przyjeżdżają ziomale z całego kraju. W turnieju uczestniczą soliści i formacje różnych stylów - break dance, electric boogie, funky, hip hop, freestyle, disco. W pierwszej edycji wzięło udział około 300 uczestników, w tegorocznej – trzeciej edycji – będzie ich dwa – trzy razy więcej. To już w tę sobotę i niedzielę w sali Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Nowej 2 będzie można podziwiać najlepszych... Łomżę reprezentować mają grupy: „Crazy Twisting Grupe” (World Championship Breakdance Teams) i „Twist” prowadzona przez Beatę Kisiel.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę