Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 862

Koronawirus

- Na dzień dzisiejszy nie ma potwierdzonych przypadków wystąpienia koronawirusa na terenie województwa podlaskiego – mówiła w środę przed godziną 14. Elżbieta Kraszewska, Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku zapewniając, że służby sanitarne są przygotowane do działań. Trzy godziny wcześniej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce „podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie”. Decyzja dotyczy placówek publicznych i niepublicznych. W czwartek i piątek w szkołach podstawowych i przedszkolach mogą jeszcze odbywać się zajęcia opiekuńcze, ale do poniedziałku wszystkie placówki muszą być zamknięte. Tak będzie co najmniej do 25 marca. Prezydent Łomży zdecydował, że w tym czasie zamknięte będą także miejskie obiekty sportowe, w tym Park Wodny przy ul. kard. Wyszyńskiego i pływalnia przy ul. Niemcewicza. Odwołano również wszystkie wydarzenia w instytucjach kultury Miasta Łomża i zawieszono zajęcia w Klubie Seniora i Dziennym Domu Senior +. Władze miasta apelują do mieszkańców o ograniczenie wizyt w Urzędzie Miejskim.

- Dla naszych dzieci najważniejsze jest niewychodzenie z domu, bo dzieci mogą być nosicielami wirusa. To zachowanie, które jest bardzo odpowiedzialne, bo mogą w sposób nieświadomy zarazić swoich dziadków. Wiemy, że dzieci, gdy mają koronawirusa, zazwyczaj przechodzą go w sposób łagodny - mówi premier Mateusz Morawiecki. - Widzimy, że w innych krajach wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko. Niech zatem rozsądek idzie ze zdrowiem. Ten rozsądek nakazuje, że w okresie wylęgania się kolejnych wirusów zmniejszyć możliwość ich rozprzestrzeniania się, dlatego zamknięcie placówek oświatowych na dwa tygodnie - tłumaczy Morawiecki podkreślając, że „rząd musi działać natychmiast”, „aby minimalizować skutki rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce”.
Towarzyszący premierowi Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, powiedział, że decyzja rządu nie wpływa na termin zakończenia roku czy przeprowadzenia tegorocznych egzaminów maturalnych.

Po decyzji rządu, dodatkowe obostrzenia wprowadzono także w Łomży. Prezydent Mariusz Chrzanowski zdecydował o zamknięciu od 12 do 25 marca obiektów sportowych, w tym m.in. Parku Wodnego przy ul. kard. Wyszyńskiego, pływalni przy ul. Niemcewicza, kompleksów „Moje Boisko – Orlik 2012”, a także o odwołaniu wydarzeń w instytucjach kultury Miasta Łomża – poinformował Łukasz Czech z ratusza po środowym posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone koronowirusowi.  
Władze miasta zawiesiły również zajęcia w Klubie Seniora i Dziennym Domu Senior +. 
- Wszyscy pracownicy tych jednostek są dostępni dla osób starszych i samotnych – zaznacza Łukasz Czech dodając, że w sprawie ewentualnego wsparcia należy kontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30 pod numerami telefonów: 86 2164888 lub 86 2165851.
To swoista odpowiedź na apel, jaki dzień wcześniej do prezydenta Chrzanowskiego skierowali radni z klubu Przyjazna Łomża, aby „włączył miejskie służby w pomoc osobom starszym, samotnym w codziennych czynnościach takich jak zakupy artykułów spożywczych, farmaceutycznych itp.” Radny Dariusz Domasiewicz proponował np., aby wzorem działającego w Suwałkach programu „Złota Rączka”, w ramach którego seniorzy mają zapewnioną bezpłatną pomoc w drobnych naprawach domowych, w Łomży uruchomić telefon, za pośrednictwem którego starsi i schorowani mieszkańcy będą mogli poprosić o pomoc w zakupach.     
- Na takie rzeczy środki muszą być. Mamy rezerwy, ale są środki promocyjne. Myślę, że jeżeli my jako samorząd szybko zajmiemy się tą sprawą, będzie to prawdziwa promocja miasta – mówił radny nawiązując do wydatkowych przez prezydenta setek tysięcy złotych na zawodowe gale MMA i boksu. 

W związku z wprowadzonym zawieszeniem funkcjonowania szkół od poniedziałku autobusy MPK w Łomży będą kursować według wakacyjnego rozkładu jazdy. Łukasz Czech podaje, że Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji sp. z o.o. dezynfekuje w pojazdach komunikacji miejskiej poręcze, przyciski i kasowniki, a kierowcy autobusów posiadają również żele dezynfekujące.

Władze miasta apelują także o ograniczenie wizyt w Urzędzie Miejskim. 
- W przypadku konieczności załatwienia spraw urzędowych rekomendujemy korzystanie z możliwości ich załatwienia drogą elektroniczną bądź telefoniczną. Sugerujemy także dokonywanie czynności płatniczych poprzez bankowość elektroniczną – czytamy w przekazanym komunikacie z ratusza, w którym zaznaczono, że Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, funkcjonujące w strukturach Urzędu Miejskiego, jest w stałym kontakcie z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, pełniąc całodobowe dyżury pod numerem telefonu 86 2156722.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę