Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Sportowcy odebrali potwierdzenia stypendiów na rok 2020

Główne zdjęcie
Rafał Pogorzelski LŁKS „Prefbet Śniadowo” Łomża, prezydent Mariusz Chrzanowski i radny Andrzej Wojtkowski

W sali konferencyjnej ratusza zasiedli piękni i młodzi, utalentowani i pracowici, a przy tym dobrze znani w mieście i dość rozpoznawalni w kraju sportowcy z łomżyńskich klubów, którym prezydent Łomży przyznał stypendia w kwocie od 200 do 700 zł miesięcznie. Na 23 stypendia zawodników z kilku dyscyplin aż 11 otrzymali piłkarze Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926 Łomża. Łącznie miasto wydało 120 tys. zł, żeby wspierać promujących Łomżę i motywować do rozwoju. Prezydent Mariusz Chrzanowski zapowiedział im zwiększenie kwoty na stypendia dla dorosłych sportowców.

Uroczystość prowadził radny Andrzej Wojtkowski, przewodniczący ok. 20-osobowej Rady Sportu, złożonej głównie z trenerów i działaczy klubowych. Gdy prezydent pół żartobliwie, pół serio dodał, że do podniesienia kwoty na stypendia potrzebna jeszcze jest zgoda radnych, przewodniczący dodał  „Będzie”. Tegoroczne stypendia mają więc niespodzianie symboliczną wymowę: jest ich dokładnie tyle co radnych w Łomży, zaś piłkarze ŁKS-u 1926 dostali akurat tyle, ilu jest rajców opozycyjnych wobec prezydenta Chrzanowskiego. A może po prostu tylu, ile wynosi podstawowy skład drużyny...

„Jesteśmy z wami, doceniamy waszą działalność”
Prezydent przypomniał, że z budżetu miasta wypłacane są stypendia uczniom za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe od lat, natomiast jemu zależało również na objęciu pomocą stypendialną tych, którzy kończą szkoły średnie. Odświeżył też niedawną historię: w 2016 roku były 3 stypendia na 36 tys. zł; w 2017 prawie 34 tys. zł dla 5 stypendystów; w 2018 dla 17 sportowców 120 tys. zł; w 2019 dla 18 stypendystów różnych dyscyplin 120 tys. zł plus 39 tys. zł dla 13 piłkarzy ŁKS 1926 Łomża. Zdaniem prezydenta Chrzanowskiego, dla tych 23 wyróżnionych i nagrodzonych najważniejsze nie są jednak pieniądze, tylko „rozwijać swoją kulturę fizyczną, dawać przykład  i osiągać sukcesy”. Te stypendia to znak – jak ujął rzecz prezydent – „że jesteśmy z wami, doceniamy waszą działalność”.

24-letnia Beata Trzonkowska czuje się doceniona przyznanym jej po raz 5. stypendium sportowym. Trenuje w barwach klubu lekkoatletycznego LŁKS Prefbet Śniadowo – Łomża od 2009 roku i jest 4-krotną medalistką Mistrzostw Polski: raz srebro i trzy razy brąz. W pchnięciu kulą o wadze 4 kg osiągnęła rekord życiowy 14 m 18 cm, a w rzucie kilogramowym dyskiem – 49 m 38 cm. - Właśnie wybieram się na halowe Mistrzostwa Polski do Torunia, chciałabym w mieście Kopernika poprawić  życiówkę – wyjawia stypendystka rodem z Wąsosza, od 5 lat będąca jednocześnie swoim trenerem. Konsultacji w zakresie poprawy techniki udzielał sympatycznej i mocarnej Beacie trener z czasów licealnych w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Białymstoku Przemysław Zabawski. Zawodniczka 600 zł ze stypendium w Łomży zamierza przeznaczyć na buty i stroje sportowe, i zdrową żywność. - W imieniu nagrodzonych sportowców chcę podziękować prezydentowi i radnym – mówi Beata Trzonkowska, tłumacząc, że pieniądze pozwalają poświęcić się pasji, którą tak jak ona kontynuuje pierwszy stypendysta, medalista europejski Maciej Tercjak, zawodnik Łomżyńskiego Klubu Karate.     

Z Grzegorzem Lato i Andrzejem Szarmachem
W sprzęt sportowy i opłacenie kosztów przygotowań do zawodów zamierza zainwestować również swoje 600 zł na miesiąc Rafał Pogorzelski z „Prefbetu”. Ambitny 20-latek biega długie dystanse od 2014 r. i jest wychowankiem trenera Andrzeja Korytkowskiego. To -5-krotny medalista Mistrzostw Polski: złot, dwa razy srebro, dwa razy brąz. Rekordy życiowe wynoszą: na 3000 m z przeszkodami 9 minut 14 sekund, a na  5 km – 15 min 32 s. Rafał pokonał milę charytatywną dla chorej biegaczki  Justyny Korytkowskiej (również stypendystki miasta) w 4 minuty 21 sekund – to 4 okrążenia wokół bieżni stadionu miejskiego przy Zjeździe. O takich triumfach na skalę kraju dopiero może marzyć 28-letni kapitan Tomasz Brzozowski z drużyny piłkarskiej ŁKS 1926 Łomża. 200 zł stypendium też mu się przyda, jednak od tego nie zależy jego utrzymanie, bo pracuje w Drukarni Kamil Borkowski. Kapitan deklaruje w imieniu kolegów i działaczy szacownego klubu z ponad 90-letnią tradycją, że zrobią „wszystko, co w naszej mocy, żeby poprawić sytuację i wyniki”. Na razie należą do IV ligi podlaskiej, są na 5. poziomie rozgrywkowym. Może wiosna i cieplejszy wiatr dodadzą im skrzydeł. Zachętę do treningów i postępów dał 70-letni radny Andrzej Podsiadło: w latach 50. biegał i grał w piłkę nożną. Kiedyś grał w meczu towarzysko nawet z Grzegorzem Lato i Andrzejem Szarmachem.

Mirosław R. Derewońko

Lista stypendystów

Stypendia po 700 zł miesięcznie 

 1. Patryk Wieryszko Spółdzielnia Socjalna „Black Horse” MMA
 2. Weronika Łuba - Arnista Klub Uczelniany AZS PWSIP Łomża Tenis stołowy
 3. Karolina Maria Łada Klub Uczelniany AZS PWSIP Łomża Tenis stołowy

Stypendia po 600 zł miesięcznie 

 1. Hubert Sulewski Stowarzyszenie Sportów Walki Fight Club Łomża MMA, Jiu Jitsu
 2. Rafał Pogorzelski LŁKS „Prefbet Śniadowo” Łomża Lekka atletyka/biegi 
 3. Beata Trzonkowska LŁKS „Prefbet Śniadowo” Łomża Lekka atletyka/kula, dysk
 4. Justyna Korytkowska LŁKS „Prefbet Śniadowo” Łomża Lekka atletyka/biegi
 5. Adam Kozłowski LKS „Narew Kurpiewski” Łomża Lekka atletyka, skok wzwyż

Stypendium po 500 zł miesięcznie

 1. Przemysław Łyskawy LŁKS „Prefbet Śniadowo” Łomża Lekka atletyka/ trójskok
 2. Maciej Tercjak Łomżyński Klub Karate Karate Kyokushin

Stypendia po 400 zł miesięcznie

 1. Łukasz Korzeniecki Łomżyński Klub Sportowy 1926
 2. Konrad Adamczyk Łomżyński Klub Sportowy 1926
 3. Bartosz Długołęcki Łomżyński Klub Sportowy 1926
 4. Dawid Pastorczyk Łomżyński Klub Sportowy 1926
 5. Krystian Pawczyński Łomżyński Klub Sportowy 1926
 6. Wiktor Walczak Łomżyński Klub Sportowy 1926

Stypendium po 250 zł  miesięcznie

 1. Damian Turowski Trójbój Siłowy 
 2. Klaudia Lanczewska Łomżyński Klub Karate Karate Kyokushin 

Stypendia po 200 zł miesięcznie 

 1. Jakub Kotowski Łomżyński Klub Sportowy 1926
 2. Daniel Kacprzyk Łomżyński Klub Sportowy 1926 
 3. Krystian Boguski Łomżyński Klub Sportowy 1926
 4. Tomasz Brzozowski Łomżyński Klub Sportowy 1926
 5. Przemysław Milewski Łomżyński Klub Sportowy 1926
230804070022.gif
Foto: Rafał Pogorzelski LŁKS „Prefbet Śniadowo” Łomża, prezydent Mariusz Chrzanowski i radny Andrzej Wojtkowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Góra od lewej Dawid Pastorczyk (obrońca), Łukasz Korzeniecki (pomocnik), Daniel Kacprzyk (pomocnik), Krystian Boguski (obrońca), Konrad Adamczyk (pomocnik), Bartosz Długołęcki (bramkarz), Krystian Pawczyński (pomocnik), Tomasz Brzozowski (pomocnik), Wiktor Walczak (pomocnik)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę