Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 840

Bezpłatne przejazdy dla uczniów... nie wszystkich

Uczniowie spoza Łomży w mieście eMPeKami jadą za darmo, a z miasta poza Łomżą muszą płacić. Od wtorku uczniowie mogą bezpłatnie jeździć autobusami komunikacji miejskiej. Zwolnienie z konieczności kupowania biletów - na podstawie ważnej legitymacji szkolnej - dotyczy wszystkich uczniów łomżyńskich szkół – mieszkańców miasta, ale i okolicznych miejscowości do ukończenia 22 roku życia. Jest jedno ale... Zwolnienie obowiązuje tylko w granicach administracyjnych Łomży. W autobusach do Piątnicy, Kupisk, Konarzyc, czy Starej Łomży bilety są konieczne... zarówno dla mieszkańców tych miejscowości jak i dla wszystkich mieszkańców Łomży. To oznacza, np. że uczniowie z Łomży dojeżdżający do szkoły w Marianowie muszą kupować bilety, tak jak dotychczas. Bez nich tym uczniom grozi kara za jazdę bez biletu także po Łomży.

Bezpłatne przejazdy dla uczniów łomżyńskich szkół to obietnica Mariusza Chrzanowskiego z ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Zapowiadał, że do 1. stycznia 2019 roku uczniowie będą mogli jeździć autobusami komunikacji miejskiej bezpłatnie, ale stosowny wniosek do Rady Miejskiej złożył dopiero w sierpniu, ze wskazaniem, że zwolnienie z opłat ma obowiązywać od 1. października 2019 roku. Radni, choć początkowo chcieli wprowadzić zwolnienie jedynie dla mieszkańców Łomży, których rodzice tu płacą podatki, ostatecznie – na wniosek prezydenta - przyznali jej wszystkim uczniom łomżyńskich szkół, także tym mieszkającym poza miastem. Stosowna uchwała została podjęły jednomyślnie. 
Okazuje się, że nie wszyscy zdawali sobie sprawę, że konsekwencją uchwały jest utrzymywanie dotychczasowego stanu dla wszystkich uczniów dojeżdżających eMPK-ami do Łomży z okolicznych miejscowości.  
- Jakaś totalna ignorancja tu chyba szaleje – napisała do redakcji jedna z oburzonych czytelniczek z podłomżyńskiej miejscowości. - Jednak dzieci z gmin mają dalej i drożej, a wygląda na to, że władze to pomijają milczeniem. 
- Rada Miejska mogła zdecydować o bezpłatnych przejazdach tylko w granicach administracyjnych  Łomży – mówi Janusz Nowakowski, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży. - Uczniowie dojeżdżający autobusami komunikacji miejskiej do Łomży zobowiązani są kupić bilety, tak samo jak mieszkańcy Łomży wyjeżdżający autobusami poza miasto – podkreśla. 

Wykluczeni  
Ceny biletów zamiejskich są takie same jaki dotychczas, czyli bez obniżki na bezpłatne przejazdy po Łomży. W przypadku uczniów dojeżdżających do miasta np. z Piątnicy, Kupisk, Konarzyc, czy Starej Łomży to 80 zł miesięcznie za tańszy e-bilet. 
Okazuje się, że dotyczy to także uczniów z Łomży dojeżdżających do szkoły rolniczej w Marianowie. Chcąc jechać tam autobusem komunikacji miejskiej, którego pętla jest tuż przy szkole, za tańszy e-bilet miesięczny muszą zapłacić 85 zł. Dopiero wykupując go zyskują prawo do jazdy eMPeKami także po Łomży, tak jak ich koledzy z podwórka, którzy mają to za darmo. 
Warto dodać, że przy okazji podejmowania decyzji o bezpłatnych biletach dla uczniów władze miasta z wcześniej obowiązującej uchwały wykreśliły słowa „i Gminie Łomża” w paragrafie dotyczącym określenia grupy mieszkańców, której bezpłatne przejazdy się należą. To oznacza, że prawo do bezpłatnych przejazdów eMPeKami po Łomży stracili seniorzy mieszkający na terenie Gminy Łomża, którzy dotychczas – na podstawie porozumienia pomiędzy samorządami - byli traktowani tak samo, jak mieszkańcy Łomży. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę