Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 30 LIPCA:


- Święty Hatebrand z Oldenklooster (+1198)

Był założycielem tego opactwa, nazywanego w średniowieczu Claustrum Vetus.Położone w Felwert, w diecezji Groningen (Holandia), promieniowało na całe połacie Fryzji. O samym założycielu tyle właściwie wiadomo, że był jego pius pater. Miał je założyć w r. 1183. Śmierć Hatebranda przypadałaby tedy na r. 1198, zapewne na dzień 30 lipca. Jego późna Vita mało jest wiarogodna i zapewne powstała bardzo późno. Czczono go jednak bardzo intensywnie w Antwerpii, w której kościół Najśw. Zbawiciela szczycił się posiadaniem relikwii błogosławionego.
===
- Święta Ermengyta (+680)

Siostra św. Ermenbergi. Wstąpiła do klasztoru benedyktyńskiego w Minster na wyspie Thanet, gdzie przełożoną była Ermenberga.
===
- Święty Tatwin Canterbury (+734)

Pochodził prawdopodobnie z Tercji, w Anglii. Wstąpił do klasztoru w Brendon. Później został wybrany opatem benedyktyńskim arcybiskupem w Canterbury w 731 roku jako następca Brytwalda. Choć jego rządy były krótkie, był bardzo szanowany przez św. Będę. Według Bedy, Tatwin był autorem kilku prac o gramatyce i zagadkach.

Święty Hatebrand z Oldenklooster (+1198)
Święty Hatebrand z Oldenklooster (+1198)
S. Stefania OSB
wt, 30 lipca 2019 08:46
Data ostatniej edycji: śr, 04 sierpnia 2021 08:32:48

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę