Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 20 LIPCA:


-Święty Wulmar (+689)- patrz obok
===
- Święty Ansegiz z Fontenelle (770 - 833 lub 834)

Urodził się około 770 roku w pobliżu Lyonu. Gerwold, benedyktyński opat z Fontenelle, stawszy się jego przełożonym, przedstawił go Karolowi Wielkiemu. W 807 roku został Ansegiz benedyktyńskim opatem St.-Germer de Flay pod Beauvais. Przyczynił się do wzrostu jego znaczenia. Cesarz wezwał go potem do Akwizgranu, aby mu powierzyć doniosłe misje. Od Ludwika Pobożnego otrzymał ponadto godność opata benedyktyńskiego w Luxeuil i w Fontenelle. To ostatnie opactwo odnowił i wzbogacił w bibliotekę i „scriptorium”. Tam też spędził ostatnie lata swego życia i tam z nim się rozstał 20 lipca 833 roku.
===
- Święta Eteldwita (+903)

Anglo-Saksońska księżniczka nazywana również Elsita. Wyszła za mąż za króla Wielkiej Brytanii Alfreda. Ufundowała klasztor benedyktyński w Winchester, gdzie po śmierci męża wstąpiła i została wybrana ksienią. Była nią aż do śmieci. Jej córka Etelgiva również została ksienią.
===
- Święty Paweł z St. Zoilus (+851)

Był diakonem w Kordobie, w Hiszpanii. Wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w St. Zoilus w Kordobie. Poświęcił się bardzo by pomóc tamtejszym chrześcijanom więzionym przez muzułmanów. Został ścięty razem z innymi przez władze islamskie.
===
- Święta Severa (+750)

`Ksieni w benedyktyńskim klasztorze w Trier w Niemczech.

Święty Wulmar (+689)

	Nazywany jest również Vulmar, Ulmar i Vilmer urodził się 
w pobliżu Boulogne w Pikardii we Francji. Był żonaty ale później roztał się z żoną i wstapił do klasztoru benedyktyńskiego jako brat laik 
w Hautmont w Hainault. Został wyświęcony na kapłana  i założył klasztor benedyktyński w Samer w pobliżu Boulogne, gdzie został wybrany opatem. To opactwo zostało nazwane Saint-Vulmaire na jego cześć.
Święty Wulmar (+689) Nazywany jest również Vulmar, Ulmar i Vilmer urodził się w pobliżu Boulogne w Pikardii we Francji. Był żonaty ale później roztał się z żoną i wstapił do klasztoru benedyktyńskiego jako brat laik w Hautmont w Hainault. Został wyświęcony na kapłana i założył klasztor benedyktyński w Samer w pobliżu Boulogne, gdzie został wybrany opatem. To opactwo zostało nazwane Saint-Vulmaire na jego cześć.
S. Stefania OSB
pt, 19 lipca 2019 17:13
Data ostatniej edycji: nie, 25 lipca 2021 10:15:22

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę