Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 19 LIPCA:


- Święty Ambroży Autpert (+ ok. 778)

Pochodził z Prowansji. Zrazu był dworzaninem króla Pepina Małego, ale wcześnie wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru Św. Wincentego w Volturno pod Benewentem, gdzie zasłynął z nauki i cnoty. W 777 roku mnisi frankońscy wybrali go na opata, ponieważ jednak Lombardczycy opowiedzieli się za kandydatem własnym, udał się do Rzymu, żeby rozstrzygnąć spór, i zmarł w drodze. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę pisarską, która dotąd nie jest dostatecznie przebadana. Niewątpliwie on to był autorem wielu pism, które przez długi czas przypisywano świętym Augustynowi, Ambrożemu, Leonowi W. itd. Z wszystkich tych pism przebija wielka pobożność, którą u Autperta podziwiali również współcześni. Stąd też potomni, np. Mabillon, bollandyści i inni, uważali go za świętego, jakkolwiek nie ma na to żadnego potwierdzenia w martyrologiach. Zmarł ok. 778 roku. Był cenionym pisarzem w wiekach średnich. Za dzień poświęcony jego czci uchodzi 19 lipca.
===
-Święta Aurea z Kordoby (+856)

Urodziła się w Kordobie, w Hiszpanii. Gdy owdowiała i przyjęła wiarę chrześcijańską wstąpiła do klasztoru w Cuteclara. Została wydana przez swoją rodzinę Maurom. Została aresztowana i ścięta ze swoją wiarę.
===
-Święty Stefan del Lupo (+1191)

Był mnichem w opactwie San Liberatore di Majella we Włoszech. Później założył opactwo benedyktyńskie św. Piotra w Vellebona w pobliżu Manopello, we Włoszech. Jego imię oznacza „od wilka”. Wywodzi się z opowieści, że miał specjalnego przyjaciela wilka; podobnie jak św. Franciszek z Asyżu miał przyjaciela wilka z Subiaco.

S. Stefania OSB
cz, 18 lipca 2019 18:44
Data ostatniej edycji: so, 24 lipca 2021 08:43:17

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę