Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 14 LIPCA:


-Święty Ulryk z Zell (+1093)

Otrzymał habit zakonny z benedyktyńskim opactwie w Cluny w 1061 roku. Potem został przeorem w benedyktyńskich klasztorach : w Marcigny, Peterlingen i Rüggersburg. Założył nowy klasztor benedyktyński w Zell w Czarnym Lesie, któremu nadał konstytucje kluniackie. Zmarł w 1093 roku. Jego wspomnienie obchodzi się 14 lipca.
===
- Święty Bonifacy z Canterbury (+1270) - patrz obok
===
-Święty Libert (+783)

Był benedyktyńskim mnichem. Wykształcenie zdobył u św. Rumoldusa. Libert zginął z rąk najeźdźców w opactwie Saint-Trond we Francji.
===
-Święty Marcelin z Deventer (+762) - patrz obok
===
-Święty William z Breteuil (+1130)

Był opatem w benedyktyńskim klasztorze w Breteuil koło Beauvais we Francji. Odbudował klasztor po tym jak zostało zniszczone przez Normanów.

Święty Ulryk z Zell (+1093)
Święty Ulryk z Zell (+1093)
Święty Bonifacy z Canterbury (+1270)

Urodził się około roku 1206 jako jedenasty syn Tomasza I, hrabiego Sabaudii. Wcześnie wstąpił do Wielkiej Kartuzji. W r. 1232 kapituła w Beley powołała go na tamtejszą stolicę biskupią. Potem zarządzał także diecezją w Viterbo, osieroconą po nieoczekiwanej śmierci biskupa Wilhelma, jego brata. Gdy zaś siostra Eleonora poślubiła Henryka III, króla Anglii, powołano go na stolicę metropolitalną w Canterbury. Zmarł w swym zamku Sainte-Hél-ne des Milli-res 14 lipca 1270 r. Niektórzy z potomnych osądzali go surowo. Mimo to jego kult zaaprobował Grzegorz XVI w r. 1838. Pełnej i dociekliwej biografii Bonifacego potąd nie sporządzono.
Święty Bonifacy z Canterbury (+1270) Urodził się około roku 1206 jako jedenasty syn Tomasza I, hrabiego Sabaudii. Wcześnie wstąpił do Wielkiej Kartuzji. W r. 1232 kapituła w Beley powołała go na tamtejszą stolicę biskupią. Potem zarządzał także diecezją w Viterbo, osieroconą po nieoczekiwanej śmierci biskupa Wilhelma, jego brata. Gdy zaś siostra Eleonora poślubiła Henryka III, króla Anglii, powołano go na stolicę metropolitalną w Canterbury. Zmarł w swym zamku Sainte-Hél-ne des Milli-res 14 lipca 1270 r. Niektórzy z potomnych osądzali go surowo. Mimo to jego kult zaaprobował Grzegorz XVI w r. 1838. Pełnej i dociekliwej biografii Bonifacego potąd nie sporządzono.
Święty Marcelin z Deventer (+762)

	Nazywany jest również Marchelm lub Markulf i znany jest jako „Apostoł Holandii”. Był Anglo-Saksonem i uczniem św. Wilibrorda. Przybył z nim do Holandii by pracować wśród Fryzów. Towarzyszył również św. Bonifacemu w drodze do Rzymu w 738 roku. Pomagał św. Lebuinowi w nawracaniu Saksonów. Po śmierci jego ciało zostało przeniesione do Deventer (Holandii).
Święty Marcelin z Deventer (+762) Nazywany jest również Marchelm lub Markulf i znany jest jako „Apostoł Holandii”. Był Anglo-Saksonem i uczniem św. Wilibrorda. Przybył z nim do Holandii by pracować wśród Fryzów. Towarzyszył również św. Bonifacemu w drodze do Rzymu w 738 roku. Pomagał św. Lebuinowi w nawracaniu Saksonów. Po śmierci jego ciało zostało przeniesione do Deventer (Holandii).
S. Stefania OSB
nie, 14 lipca 2019 10:21
Data ostatniej edycji: pon, 19 lipca 2021 08:54:44

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę