Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 2 LIPCA:


- Święty Swithin z Winchesteru (+862)

Nazywany jest również Swithun. Był popularnym świętym w średniowieczu. Urodził się w Wessex a wykształcenie otrzymał w opactwie benedyktyńskim w Winchesterze. Został wyświęcony na kapłana i był kapelanem króla Zachodniej Saksonii, Egberta. Był także wychowawcą królewskiego księcia Authelwulfa. Gdy został on królem stał się jego doradcą a w 852 roku został wybrany biskupem Winchesteru. Przez swoje zaangażowanie uczynił swoją diecezję jedną z najbardziej wspaniałych w dziejach. Budował kościoły, wspomagał biednych i miał znaczny wpływ na umiar?, miłosierdzie i sprawiedliwośc w całym Wessex.
===
-Święty Lidan z Sezze (ok. 1026–1118)

Urodził się około 1026 roku w Antinie, na Sycylii. Wcześnie wstąpił na Monte Cassino do benedyktynów. Potem założył klasztor benedyktyński pod wezwaniem św. Cecylii koło Sezze i był pierwszym opatem. Jako taki przyczynił się walnie do osuszenia błot. Zmarł w 1118 roku. W Sezze obrano go patronem miasta. Wspomnienie obchodzono w dniu 2 lipca, ale w Sezze także 27 kwietnia i 18 lipca.

Święty Swithin z Winchesteru (+862)
Święty Swithin z Winchesteru (+862)
Święty Lidan z Sezze (ok. 1026–1118)
Święty Lidan z Sezze (ok. 1026–1118)
S. Stefania OSB
wt, 02 lipca 2019 08:36
Data ostatniej edycji: nie, 07 sierpnia 2022 11:50:42

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę