Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 825

Wolny czas i radość na wakacje

Iwo Listowski kończy z sukcesem i uśmiechem 1. klasę Katolickiej Szkoły Podstawowej w Łomży, gdzie świadectwa i dyplomy otrzymało prawie 9 tysięcy uczniów podstawówek, gimnazjów, liceów i techników. Iwo wyróżniono za wysokie wyniki w nauce, bardzo dobre zachowanie i aktywność w życiu szkoły przy Sadowej. - Fajnie się uczyło w tym roku z podręcznika, poznałem literki, cyferki i zwierzątka leśne – chwali swoją wychowawczynię Agnieszkę Bałdygę–Krupińską chłopiec, który w pierwszy dzień wakacji ma obiecaną przez rodzinę niespodziankę: wyjazd nad jezioro na Mazury. W kuźni talentów przy Bernatowicza dyrektor I LO Jerzy Łuba życzył licealistom, ażeby zdrowo, wesoło i bezpiecznie wypoczywali w wakacje na świeżym powietrzu i szczęśliwi wrócili do szkoły.

Uroczystości zakończenia roku szkolnego 2018 / 2019 i wręczanie świadectw łomżyńskie szkoły zorganizowały w środę o godzinie 9. W auli I LO imienia Tadeusza Kościuszki dyrektora Jerzego Łuby słuchało ok. 350 uczniów z klas pierwszych – 188 i drugich 167. Zdaniem kierującego I LO, „miniony rok był bardzo trudny, zarówno organizacyjnie, jak i edukacyjnie”. - Dla mnie osobiście też był trudny, ze względu na strajk płacowy nauczycieli, ale poza tym zajęcia lekcyjne przebiegały spokojnie, nic spektakularnego się nie wydarzyło – dzielił się z nami opinią przed finałem roku. Do wydarzeń satysfakcjonujących zalicza sukcesy 15 uczniów w olimpiadach ogólnopolskich, m.in.: w ekologicznej – Monika Lis (opiekun Ewa Urbańska, ucząca biologii), literatury i języka polskiego – Julia Głębocka (w dziedzinie teatru, polonistka Jolanta Szabuńko), wiedzy o Unii Europejskiej – 2. w Polsce Mateusz Tyszka (historyk Katarzyna Tyszka), „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” – 10. w kraju Jakub Rogiński (historyk Adam Choiński). 69-oro uczniów zasłużyło na świadectwa z czerwonym paskiem, uzyskując średnią ocen przynajmniej 4,75. Najwyższą średnią zdobyła Marta Obiedzińska – 5, 60. Dyrektor I LO liczy, że zacznie się budowa szatni z prawdziwego zdarzenia...

Dyrektor II LO Jolanta Kossakowska wybrała się do sanatorium, dlatego na placu przed gmachem sprzed ponad 100 lat dzielnie zastępowała ją wicedyrektor  Elżbieta Nieciecka. Z przemową mogła trafić do 319 uczennic i uczniów klas 1. i 2. Inaczej niż w I LO, w „Drugim” nagradza się dzieci za 100-procentową frekwencję z roku na rok, a nie po zakończeniu 3-letniej edukacji. Ekipa tej „setki” liczyła 8 osób, które wykazały hart ducha, bo nie zrobiły sobie jednego dnia wolnego od nauki. Na podium naukowym najwyżej stanęły dziewczęta: Martyna Grzymała – 5, 38, Weronika Grzymała – 5, 31, Klaudia Dłużniewska – 5, 25. - Każdy z Was może sobie po cichu lub głośno pogratulować różnych, małych i większych sukcesów, które stały się jego udziałem w kończącym się dzisiaj roku szkolnym – pocieszała innych wicedyrektor II LO. Przypomniała, że „nauka trwa przez całe życie”.

W zakończeniu roku w sali gimnastycznej III LO mogło łącznie wziąć udział 268 uczniów, spośród których po raz kolejny wyróżniła się średnią ocen 5, 27 Zuzanna Tarnacka (rok temu 5, 13, dlatego ponownie zasłużyła na stypendium prezesa Rady Ministrów). Identyczną jak rok temu stypendystka średnią uzyskała Magdalena Świderska z 1. klasy. Dyrektor III LO Grażyna Chodnicka postanowiła wyróżnić pochwałą przewodniczącego samorządu uczniowskiego Huberta Lemańskiego, 18-latka, który ściga się zawodowo rowerem jako zawodnik LKK Warmia Biskupiec. Zdobył drugie miejsce w zawodach międzynarodowych z udziałem ponad 200 kolarzy z Polski, Rosji, Białorusi i Litwy. - Nie byłem świadomy predyspozycji, ale forma rosła, odkąd dostałem pod choinkę 4 lata temu rower i trenowałem na nim jazdę nawet w zimę – wspomina Hubert, chcący zostać jednak informatykiem. Dyrektor III LO uhonorowała Olę Twardowską, paraolimpijkę w jeździectwie, „za determinację w uprawianiu trudnej dyscypliny i pokazanie ludziom pełnosprawnym, jak walczyć ze słabościami”. Przypomniała, że rok szkolny obfitował w wydarzenia: 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę i 600-lecie nadania praw miejskich Łomży, o czym konkurs wygrała reprezentacja III LO.

Wielką triumfatorką przed wakacjami została historyczka w Szkołach Katolickich Edyta Zielińska, której uczeń gimnazjalista Stanisław Świerżewski zajął 11. miejsce w Polsce w konkursie o losach żołnierzy i bitew. Zwycięstwom cenionej nauczycielki nie ma końca, bo jej wychowanek z klasy 5. KSP Stanisław Wiszniewski pokonał w walce na stopnie wszystkich, osiągając 5, 92. - Dużo talentu do nauki mam w genach po mamie, trochę po tacie, a najwięcej po dziadku – ocenia rezolutny Staś, mając na koncie debiut literacki: „Mama Basia i kryształ energii”, pozwalający magicznie utrzymać pokój na świecie. Najlepsza Czytelniczka SzK Michalina Sęk przeczytała ponad 30 powieści w tym roku. Z debiutem na razie czeka i skupia się na analizie akapitów, motywów i konstrukcji u innych pisarzy. Pola Grzech po 1. klasie Katolickiego Liceum szczyci się najwyższą średnią, choć myślami jest nie wśród literek i cyferek, tylko z mamą nad jeziorem na Mazurach. A na wszystko z nostalgią patrzy doświadczona matematyczka Elżbieta Bukowska, której uczeń Paweł Zalewski triumfował w wojewódzkim konkursie matematycznym. Po 42 latach w zawodzie to 42. zakończenie roku. Ustąpi chętnie miejsca młodym, by zrobili kolejną reformę oświaty dla dobra dzieci i młodzieży w Łomży. W łomżyńskich szkołach uczy ok. 1200 nauczycieli, więc po wakacjach będzie komu reformować. 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę