Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 15 CZERWCA:


- Święta Edburga z Winchester (+ ok. 960)- patrz obok

===
- Święty Hadelin z Lobbes (+ok. 686)- patrz obok

===
- Święty Landelin z Crespin (+686)- patrz obok
===
-Błogosławiony Abraham

Abraham był opatem w cysterskim klasztorze Pratea (prawdopodobnie to klasztor św. Piotra de Pradelle w Langwedocji). Jest przez niektórych zaliczany do błogosławionych a przez innych tylko do pobożnych. Wg Bucelina charakteryzował się łagodnością, czystością serca, doskonałością oraz przez całe życie zachował nienaruszone dziewictwo.
===
-Święty Domicjan z Lobbes (+ok. 686)

Uczeń św. Landelina. Wstąpił do benedyktyńskiego opactwa w Lobbes w Belgii.
===
-Święty Konstyntyn z Beauvais (+706)

Był mnichem w benedyktyńskim klasztorze w Jumiéges, gdzie opatem był św. Filibert. Został wybrany biskupem w Beauvais, we Francji.
===
-Błogosławieni Tomasz Green, Tomasz Reding, Tomasz Scryven (+1537)

Tomasz Green studiował w kolegium św. Jana w Cambidge. Wstąpił w Londynie do kartuzów w Charterhouse, gdzie złożył śluby zakonne i święcenia kapłańskie. Został aresztowany przez króla Henryka VIII przypisywał sobie duchowe zwierzchnictwo nad Kościołem angielskim. Tomasz Green został aresztowany z dwoma innymi kartuzami , bratem laikiem Tomaszem Scryven i Tomaszem Redingiem i czterema innymi towarzyszami. Wszyscy zginęli z głodu w Newgate.

Święta Edburga z Winchester (+ ok. 960)

Miała podobno trzy lata, kiedy to ojciec, król Mercji i Wessexu, ofiarował jej cenne zabawki oraz kielich i ewangeliarz. Bez wahania wybrała te ostatnie. Interpretowano później to wydarzenie jako zapowiedź jej przyszłej świętości. Edburgę przyjęto do ufundowanego przez jej babkę benedyktyńskiego klasztoru w Winchesterze. Budowała tam wszystkich pokorą i łagodnością. Urzędu ksieni, jak potem chcieli niektórzy, nie piastowała. Zmarła około r. 960. Pisał o niej przede wszystkim Wilhelm z Malmesbury, autor Gesta Regum Anglorum. Wspomnienie Edburgi obchodzono 15 czerwca.
Święta Edburga z Winchester (+ ok. 960) Miała podobno trzy lata, kiedy to ojciec, król Mercji i Wessexu, ofiarował jej cenne zabawki oraz kielich i ewangeliarz. Bez wahania wybrała te ostatnie. Interpretowano później to wydarzenie jako zapowiedź jej przyszłej świętości. Edburgę przyjęto do ufundowanego przez jej babkę benedyktyńskiego klasztoru w Winchesterze. Budowała tam wszystkich pokorą i łagodnością. Urzędu ksieni, jak potem chcieli niektórzy, nie piastowała. Zmarła około r. 960. Pisał o niej przede wszystkim Wilhelm z Malmesbury, autor Gesta Regum Anglorum. Wspomnienie Edburgi obchodzono 15 czerwca.
Święty Hadelin z Lobbes (+ok. 686)

Uczeń św. Landelina. Wstąpił do benedyktyńskiego opactwa  w Lobbes w Belgii.
Święty Hadelin z Lobbes (+ok. 686) Uczeń św. Landelina. Wstąpił do benedyktyńskiego opactwa w Lobbes w Belgii.
Święty Landelin z Crespin (+686)

Był rozbójnikiem przez jakiś czas ale żałował swojego postępowania i został wyświęcony na księdza. Był wychowankiem św. Autberta 
z Cambrai we Francji. Założył opactwo Lobbes w 634 roku i trzy inne opactwa w tym Crespin gdzie był opatem i zmarł.
Święty Landelin z Crespin (+686) Był rozbójnikiem przez jakiś czas ale żałował swojego postępowania i został wyświęcony na księdza. Był wychowankiem św. Autberta z Cambrai we Francji. Założył opactwo Lobbes w 634 roku i trzy inne opactwa w tym Crespin gdzie był opatem i zmarł.
S. Stefania OSB
so, 15 czerwca 2019 08:35
Data ostatniej edycji: pon, 20 czerwca 2022 08:46:56

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę