Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 27 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 14 CZERWCA::


- Święty Anastazy z Kórdoby (+853)

Był diakonem. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Kórdoby w Hiszpanii. Anastazy został porwany przez Maurów. Ze św. Feliksem i św. Digną( mniszką benedyktyńską) został ścięty za wiarę.
===
-Święta Digna z Kórdoby (+853)

Była mniszką w benedyktyńskim klasztorze w Kórdobie. Została aresztowana i torturowana. Razem z Anastazym i Feliksem została ścięta gdyż odrzuciła wyparcie się wiary.
===
-Święty Gerwold z Evreux (+806)

Karierę rozpoczynał jako kapelan królowej Bertrady. Dzięki niej wstąpił potem na stolicę biskupią w Evreux. Nieco później zrezygnował z urzędu na rzecz jakiegoś Gerbeda i wówczas został opatem benedyktyńskim w Fontenelle. Z tego tytułu prowadził jakąś działalność dyplomatyczną na dworze Mercji. Oznaczał się gorliwością w promowaniu wiedzy i liturgii. W opactwie otworzył szkołę, w której najbardziej czynnym nauczycielem był niewątpliwie Harduin (+ 811). Zachowały się rękopisy z jego pismem i kopie sporządzane jego ręką. Do Fontenelle wprowadził liturgię rzymską i wiele nowych pieśni. Opactwo zawdzięczało mu także wiele prac budowlanych i renowacji. Pod koniec życia zdołał odzyskać dla niego dobra, zastawione ongiś dla pokrycia kosztów wypraw Karola Wielkiego. W r. 806 zachorował w Pierrepont. Tam też 14 czerwca zmarł. W Fontenelle wspominano go w liturgii. W Evreux zaliczono do grupy świętych biskupów.
===
-Święty Lotariusz (+ok. 756)

Był założycielem klasztoru benedyktyńskiego w lesie w Argentan we Francji i był tam nichem. Póżniej został biskupem w Séez przez więcej niż 30 lat. Zmarł wykonując swoje obowiązki.

S. Stefania OSB
pt, 14 czerwca 2019 08:58
Data ostatniej edycji: nie, 19 czerwca 2022 10:07:58

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę