Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 824

Teatralna „Walizka”

Animowaną miniaturą z Łomżą i Pegazem w rolach głównych rozpoczął się 32. Międzynarodowy Festiwal Teatralny„Walizka”. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali jego dyrektor Jarosław Antoniuk i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, a pierwszym spektaklem zaprezentowanym w konkursie był „Kōtuku i księżycowe dziecko” nowozelandzkiego Birdlife Productions. – Chcemy stworzyć bardzo dobry festiwal, na przyzwoitym poziomie artystycznym, który nie tylko jest znany w kraju, ale również poza jego granicami – mówił Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora i Festiwalu „Walizka”

Widzowie i goście festiwalu przyzwyczaili się już do tego, że jego każdą edycję otwiera etiuda przygotowana przez aktorów Teatru Lalki i Aktora, ale tym razem inauguracja „Walizki” okazała się zaskakująca. Jak podkreśla Jarosław Antoniuk, w każdym aspekcie trzeba szukać nowych rozwiązań, stąd pomysł wykorzystania animowanej miniatury, pokazującej w zwartej i efektownej formie miasto, teatr, festiwal i jego symbol Pegaza, stworzonej przez animatora Krzysztofa Raczkowskiego, Przemysława Karwowskiego i wzbogaconej muzyką Bogdana Szczepańskiego.

– Dzisiaj Łomża jest stolicą województwa w dziedzinie kultury! – podkreślał podczas otwarcia wicemarszałek Marek Olbryś, a prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zachęcał mieszkańców miasta do zaproszenia magicznego świata teatru do naszych domów. 

Od środy do soboty zaprezentowanych będzie 13 przedstawień konkursowych w wykonaniu  teatrów z całego świata: Chin, Hiszpanii, Niemiec, Nowej Zelandii, Rosji, Serbii, Słowenii, Słowacji i Włoch. W konkursie wezmą też udział cztery teatry z Polski. Ocenia je jury w składzie: Joanna Braun, Michał Derlatka, przewodniczący Wojciech Kobrzyński, Andrej Moskwin i Bożena Sawicka. Wyboru pretendentów do nagród dokonano spośród 130 zgłoszeń. 

– Siłą naszego festiwalu, w porównaniu do innych festiwali tego typu, a jest ich w kraju ponad 500, jest to, że jest to festiwal niepowtarzający się, w sensie zespołów teatralnych. Dlatego w większości spektakle promowane w Łomży później są zapraszane na inne przeglądy teatralne. Zależy mi również na tym, żeby ten festiwal był poszukujący, penetrujący, żeby pokazywał również pewne trendy, które się dzieją w teatrach formy czy teatrach małych form, a do tego był festiwalem artystycznym, ale miejskim, żeby nie były to tylko widowiska adresowane do małych dzieci, ale też spektakle dla młodych ludzi oraz dla ludzi dorosłych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę