Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 listopada 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 11 CZERWCA:


- Święta Adelajda (Aleydis) z Schaerbeek (+1250)

Do klasztoru cysterskiego w Brukseli wstąpiła w młodym wieku. Dotknięta trądem w wieku 22 lat, została zmuszona do życia w izolacji. Znosiła cierpienie z wielką cierpliwością i poddaniem. Pociechą były jej wizje i ekstazy, którymi Bóg ją nawiedzał. Niedługo przed śmiercią oślepła, a jej ciało było całkowicie pokryte ranami, z wyjątkiem języka, którego nadal używała, by śpiewać Bogu pieśni uwielbienia. Zmarła w 1250 roku. Kult jej zatwierdzony został w 1907 roku.
===
Święty Paryzjusz (ok. 1151-1267)

Urodził się około r. 1151 w Bolonii. Gdy miał dwanaście lat, przywdział habit kamedulski we wspólnocie pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana. Kiedy miał trzydzieści pięć lat, powierzono mu duchowe kierownictwo sióstr kamedułek z klasztoru Św. Krystyny pod Treviso. Przebywał na tym stanowisku osiemdziesiąt lat. Budował wszystkich, zwłaszcza chorych z pobliskiego hospicjum, którymi się także zajmował. Nigdy nie korzystał z jakichkolwiek dyspens. Zmarł 11 czerwca 1267 r., mając sto szesnaście lat. Dwukrotnie, w r. 1316 i 1346, wystąpiono o jego kanonizację, ale starań tych sukcesem nie uwieńczono. I dopiero Baroniusz wpisał Paryzjusza do swego martyrologium.
===
-Święty Rembert (Rimbert) z Hamburga (+888)- patrz obok

Święta Adelajda (Aleydis) z Schaerbeek (+1250)
Święta Adelajda (Aleydis) z Schaerbeek (+1250)
Święty Rembert (Rimbert) z Hamburga (+888)

Urodził się około 825 roku w rodzinie szlacheckiej na terenie Flandrii. Wykształcenie zdobył w Torhout, pod Brugią. Tam też przyjął benedyktyński habit z rąk św. Oskara, który przybył do klasztoru, aby zdobyć współpracowników dla swej misjonarskiej działalności.  Gdy w 862 roku wielki misjonarz zmarł, Remberta, chociaż był dopiero diakonem, jednogłośnie obrano na jego następcę. Uczestniczył też w obradach episkopatu niemieckiego w Wormacji (868) i we Frankfurcie (873). 
Na synod w Kolonii (887) wysłał już swego reprezentanta. Od 885 r. cierpiał na przewlekłe zapalenie stawów i musiał ograniczać swoją aktywność. Zmarł 11 lutego 888 r. Zawdzięczamy mu żywot św. Oskara (Ansgara), bogaty w informacje o działalności i sposobie apostołowania jego mistrza. Utrzymywał też korespondencyjny kontak z Ratramnem  z Korbei. W średniowieczu wspominano go w dniu 4 lutego. Obecnie  w diecezjach hamburskiej i bremeńskiej jego pamięć czczą 11 czerwca.
Święty Rembert (Rimbert) z Hamburga (+888) Urodził się około 825 roku w rodzinie szlacheckiej na terenie Flandrii. Wykształcenie zdobył w Torhout, pod Brugią. Tam też przyjął benedyktyński habit z rąk św. Oskara, który przybył do klasztoru, aby zdobyć współpracowników dla swej misjonarskiej działalności. Gdy w 862 roku wielki misjonarz zmarł, Remberta, chociaż był dopiero diakonem, jednogłośnie obrano na jego następcę. Uczestniczył też w obradach episkopatu niemieckiego w Wormacji (868) i we Frankfurcie (873). Na synod w Kolonii (887) wysłał już swego reprezentanta. Od 885 r. cierpiał na przewlekłe zapalenie stawów i musiał ograniczać swoją aktywność. Zmarł 11 lutego 888 r. Zawdzięczamy mu żywot św. Oskara (Ansgara), bogaty w informacje o działalności i sposobie apostołowania jego mistrza. Utrzymywał też korespondencyjny kontak z Ratramnem z Korbei. W średniowieczu wspominano go w dniu 4 lutego. Obecnie w diecezjach hamburskiej i bremeńskiej jego pamięć czczą 11 czerwca.
Święty Paryzjusz (ok. 1151-1267)

MODLITWA:

Wszechmogący Boże, wysłuchaj łaskawie nasze prośby † i za wstawiennictwem świętego Paryzjusza, pustelnika, * udziel nam daru zbawiennej wstrzemięźliwości. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Święty Paryzjusz (ok. 1151-1267) MODLITWA: Wszechmogący Boże, wysłuchaj łaskawie nasze prośby † i za wstawiennictwem świętego Paryzjusza, pustelnika, * udziel nam daru zbawiennej wstrzemięźliwości. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
S. Stefania OSB
wt, 11 czerwca 2019 08:47
Data ostatniej edycji: cz, 16 czerwca 2022 10:26:25

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę