Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 10 CZERWCA:


- Święty Bardo z Moguncji (ok.980 - 1053)- patrz obok

===
- Błogosławiony Bogumił (Piotr II) z Dobrowa (+ok. 1203)- patrz obok
===
-Święta Amelberga (+690)

Była krewną błogosławionego Pepina z Landen i matką świętych Guduli, Emeberta, i Renildy. Kiedy mąż hrabia Witger wstąpił do klasztoru ona także wstąpiła do benedyktyńskiego klasztoru.
===
-Święty Eberhard z Salem (Rohrdorf) (+1245)

Urodził się około 1160 roku w Rohrdorf (Badenia- Wirtembergia) w Niemczech. Od 1191 roku był opatem cystersów w Salem (Badenia- Wirtembergia), który to klasztor doprowadził do rozkwitu. W 1240 roku ustąpił ze swego urzędu z powodów zdrowotnych. Zmarł 10 czerwca 1245 roku, prawdopodobnie w Salem.
===
-Święty Ewermund z Fontenay (+ok. 720)

Pochodził z Bayeux. W r. 690 założył opactwo w Fontenay-l-s-Louvets. Ponieważ zostało ono później zniszczone przez Normanów, a jego relikwie przeniesiono do Saint-Evroult d'Ouche, w Legendzie była także mowa o założeniu drugiego klasztoru. Fundator zmarł około r. 720. Wspominano go 10 czerwca.
===
-Święty Itamar z Rochester (+655)

Urodził się pod koniec VI wieku w Kencie. Wstąpił do benedyktynów. W 644 roku został pierwszym z anglosaskich następców św. Paulina z Yorku. Objął biskupstwo w Rochester. r. Sakrę przyjął z rąk Honoriusza z Canterbury. Wymienionym dorównywał nauką i świętością. Zmarł może 10 czerwca 655 r. Wspomnienie obchodzono w tym lub następnym dniu.
===
-Święty Landeryk z Paryża (+1050)

Mnich benedyktyński. Został utopiony w rzece przez grupę nieskruszonych przestępców, których upominał.

Święty Bardo z Moguncji (ok.980 - 1053)

Urodził się około r. 980 jako syn Adalberona i Krystyny. Wcześnie został weFuldzie mnichem. Był potem przeorem  u Św. Andrzeja, a następnie benedyktyńskim opatem  w Kaiserwerth i w Hersfeld. W r. 1031 Konrad II powołał go na stolicę biskupią w Moguncji. W pięć lat później konsekrował nową katedrę. W październiku 1049 r. gościł u siebie papieża Leona IX oraz metropolitów cesarstwa, zgromadzonych na synodzie narodowym. Podjęto uchwały przeciw symonii i konkubinatowi księży. Leon IX mianował go wówczas swym legatem dla Niemiec. Był dobrym mówcą. Zmarł w Dornloh pod Paderborn 25 maja 1053 r. Wspomnienie obchodzono w dniu 10 czerwca.
Święty Bardo z Moguncji (ok.980 - 1053) Urodził się około r. 980 jako syn Adalberona i Krystyny. Wcześnie został weFuldzie mnichem. Był potem przeorem u Św. Andrzeja, a następnie benedyktyńskim opatem w Kaiserwerth i w Hersfeld. W r. 1031 Konrad II powołał go na stolicę biskupią w Moguncji. W pięć lat później konsekrował nową katedrę. W październiku 1049 r. gościł u siebie papieża Leona IX oraz metropolitów cesarstwa, zgromadzonych na synodzie narodowym. Podjęto uchwały przeciw symonii i konkubinatowi księży. Leon IX mianował go wówczas swym legatem dla Niemiec. Był dobrym mówcą. Zmarł w Dornloh pod Paderborn 25 maja 1053 r. Wspomnienie obchodzono w dniu 10 czerwca.
Błogosławiony Bogumił (Piotr II) z Dobrowa (+ok. 1203)

 W kościele parafialnym znajdował się mianowicie grób Bogumiła, wzniesiony nieco ponad posadzkę, i do tego to grobu w dniu 12 czerwca napływały rzesze ludu wielkopolskiego. Tutaj też miał Bogumił spędzić w surowej ascezie 12 lat swego życia. Był w świadomości ludu pustelnikiem, ale przedtem, zanim na skutek jakichś trudności lub zamiłowania do samotności osiadł w Dobrowie, miał piastować godność arcybiskupa gnieźnieńskiego.Tu przez wiele lat prowadził życie eremity i tu dokonał żywota w opinii świętości. Początkowo pochowany został w kościele w Dobrowie. Grób jego stał się miejscem kultu i pielgrzymek osób z całej Wielkopolski i kraju. Przy grobie biskupa Bogumiła dochodziło do licznych cudów, uzdrowień i uzyskanych łask. Sława osoby i miejsca zataczała coraz większe kręgi.
Błogosławiony Bogumił (Piotr II) z Dobrowa (+ok. 1203) W kościele parafialnym znajdował się mianowicie grób Bogumiła, wzniesiony nieco ponad posadzkę, i do tego to grobu w dniu 12 czerwca napływały rzesze ludu wielkopolskiego. Tutaj też miał Bogumił spędzić w surowej ascezie 12 lat swego życia. Był w świadomości ludu pustelnikiem, ale przedtem, zanim na skutek jakichś trudności lub zamiłowania do samotności osiadł w Dobrowie, miał piastować godność arcybiskupa gnieźnieńskiego.Tu przez wiele lat prowadził życie eremity i tu dokonał żywota w opinii świętości. Początkowo pochowany został w kościele w Dobrowie. Grób jego stał się miejscem kultu i pielgrzymek osób z całej Wielkopolski i kraju. Przy grobie biskupa Bogumiła dochodziło do licznych cudów, uzdrowień i uzyskanych łask. Sława osoby i miejsca zataczała coraz większe kręgi.
Błogosławiony Bogumił (Piotr II) z Dobrowa (+ok. 1203)

MODLITWA:

Panie, nasz Boże, wysłuchaj błagania oddanego Ci całym sercem ludu; †przez modlitwy błogosławionego Bogumiła, biskupa, zachowaj go w zdrowiu duszy i ciała * i spełnij wszystkie jego prośby. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Błogosławiony Bogumił (Piotr II) z Dobrowa (+ok. 1203) MODLITWA: Panie, nasz Boże, wysłuchaj błagania oddanego Ci całym sercem ludu; †przez modlitwy błogosławionego Bogumiła, biskupa, zachowaj go w zdrowiu duszy i ciała * i spełnij wszystkie jego prośby. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
S. Stefania OSB
pon, 10 czerwca 2019 08:35
Data ostatniej edycji: śr, 15 czerwca 2022 08:34:10

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę