Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 9 CZERWCA:


- Święty Ryszard z Andrii (+XII w.)- patrz obok
===
-Święty Kummian (+VIII w.)

Nazywany był również Kumian lub Kumin. Zrezygnował z biskupstwa i udał się do klasztoru benedyktyńskiego w Bobbio we Włoszech. Tam też wstąpił a później został wybrany opatem.
===
-Święty Maksymian z Syrakuz (+594)

Był Sycylijczykiem. Habit benedyktyński przywdział u Św. Andrzeja w Rzymie. Potem do życia mniszego zaprawiał przyszłego papieża Grzegorza Wielkiego. Towarzyszył mu, gdy ten jako apokryzjariusz przebywał w Konstantynopolu. Kiedy Grzegorz wstąpił na tron papieski, on został przełożonym wspólnoty mniszej, zorganizowanej w pałacu papieskim. Około r. 590 zasiadł na stolicy biskupiej w Syrakuzach. Zmarł tam w listopadzie 594 roku. Opinię świętości oraz miejsce w Martyrologium Rzymskim pod dniem 9 czerwca zawdzięcza kilku wypowiedziom Grzegorza Wielkiego.
===
-Święty Sylwester z Val di Sieve (ok. 1278-1348)

Urodził się około 1278 roku w ubogiej rodzinie włoskiej. Był potem gręplarzem, ale gdy doznał wizji Ukrzyżowanego, usunął się do pustelni w Val di Marina. W 1318 roku wstąpił we Florencji do kamedułów. U nich także nadal doświadczał przeżyć mistycznych. Po upływie czterech lat uwolnili go dlatego od wszelkich zajęć zewnętrznych, mógł natomiast przyjmować kapłanów i świeckich, którzy przybywali do niego po radę. Zmarł w czasie epidemii, 9 czerwca 1348 roku. Otoczył go natychmiast spontaniczny kult wiernych.

Święty Ryszard z Andrii (+XII w.

Do Italii przybył z Anglii. Nie było w tym nic niezwykłego, skoro 
w czasie dominacji normandzkiej wielu stamtąd emigrowało na kontynent. Na stolicę biskupią powołany został zapewne między 1154  a 1159 rokiem, za pontyfikatu Hadriana IV, który także był benedyktynem, pochodzącym z Anglii. W 1179 roku Ryszard uczestniczył w trzecim soborze lateraneńskim. Potem przewodniczył translacji relikwii męczenników Poncjana i Erazma. Przypisywano mu długi pontyfikat, ale dokładnych dat nie znamy. Kanonizowano go może w 1300 roku. W Andrii czczono go intensywnie, a w legendach stał się jednym z pierwszych apostołów chrześcijańskich w Italii. Wspomnienie przypada 9 czerwca.
Święty Ryszard z Andrii (+XII w. Do Italii przybył z Anglii. Nie było w tym nic niezwykłego, skoro w czasie dominacji normandzkiej wielu stamtąd emigrowało na kontynent. Na stolicę biskupią powołany został zapewne między 1154 a 1159 rokiem, za pontyfikatu Hadriana IV, który także był benedyktynem, pochodzącym z Anglii. W 1179 roku Ryszard uczestniczył w trzecim soborze lateraneńskim. Potem przewodniczył translacji relikwii męczenników Poncjana i Erazma. Przypisywano mu długi pontyfikat, ale dokładnych dat nie znamy. Kanonizowano go może w 1300 roku. W Andrii czczono go intensywnie, a w legendach stał się jednym z pierwszych apostołów chrześcijańskich w Italii. Wspomnienie przypada 9 czerwca.
S. Stefania OSB
nie, 09 czerwca 2019 10:49
Data ostatniej edycji: wt, 14 czerwca 2022 08:55:14

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę