Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 04 października 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 3 CZERWCA:


-Święty Morand z Cluny (+ok 1115)

Pochodził z okolic Wormacji. Tam też w przykatedralnej szkole otrzymał wykształcenie, a potem święcenia kapłańskie. Wybrał się następnie jako pielgrzym do Composteli. Gdy wracał, wstąpił do Cluny i został mnichem benedyktyńskim . Opat Hugo I wysłał go następnie jako przeora do Owernii,a około r. 1106 do Alzacji, gdzie w Altkirch miał kierować nową fundacją.Rozwinął w niej działalność duszpasterską, a tak zasłużył sobie na tytuł Apostoła Sundgau. Zmarł 3 czerwca około r. 1115. Pochowano go w kościele klasztornym, który rychło stał się celem pielgrzymek. Część jego czaszki za Rudolfa IV Habsburga powędrowała do wiedeńskiej katedry Św. Szczepana. W samym Altkirch zachował się stary grobowiec, który mu wystawiono. Uchodził za patrona winogradników oraz rodziny Habsburgów. Przedstawiano świętego jako mnicha lub pielgrzyma, potem także z winnym gronem lub z nożem do obcinania latorośli.
===
-Święty Albert z Como (+1092)

Nazywany był również Aribert. Albert zaczynał życie monastyczne jako pustelnik. Póżniej został mnichem a następnie opatem w benedyktyńskim klasztorze San Carpofero. Pod koniec swojego życia został wybrany biskupem w Como.
===
-Święty Izaak z Kordoby (+852)

Chrześcijanin, który dobrze znał arabski. Służył Maurom zanim wstąpił do klasztoru w pobliżu Kórdoby. Zdemaskował Mahometa w publicznej debacie w lokalnym urzędzie i został aresztowany. Był okrutnie torturowany i zamordowany mając 27 lat.
===
-Święty Konus z Lukanii (+1200)

Mnich w benedyktyńskim klasztorze w Cardossa w Lukanii we Włoszech. Jego relikwie znajdują się w rodzinnym mieście Diano.

Święty Morand z Cluny (+ok 1115)
Święty Morand z Cluny (+ok 1115)
Święty Konus z Lukanii (+1200)
Święty Konus z Lukanii (+1200)
S. Stefania OSB
pon, 03 czerwca 2019 08:28
Data ostatniej edycji: śr, 08 czerwca 2022 08:50:20

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę