Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 31 maja 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 2 CZERWCA:


- Święty Adalgis z Thiérarche (+ok. 670)

Urodził się w Irlandii. Nie pochodził, jak niektórzy sądzą z królewskiego rodu. Miał bardzo pobożnych rodziców. Był uczniem św. Furseya, biskupa Szkocji. Otrzymał od niego święcenia kapłańskie i razem z innymi Irlandczykami udał się do Francji, gdzie pracował jako misjonarz w Arras i Laon. Tam za zgodą króla Clodovaus w lesie Tierache w Pikardii zbudował celę klasztorną w miejscu , gdzie woda wytrysnęła, gy wetknął tam swoją laskę. Później założył klasztor w Picardy, gdzie też wstąpił. Opinia o jego świętości rozeszła się dalej i przywiodła tam mnóstwo ludzi z okolic. Z pielgrzymki do Rzymu sprowadził kilka relikwii, które w podarunku otrzymał. Umarł jako bogaty w zasługi około roku 670. Ciało jego przeniesiono w 970 roku z jego celi w lesie położonej blisko klasztoru św. Michała, do biskupstwa Laon, stamtąd jednak jego sława dotarła aż do Miroilles. Dokumentacja tego świętego zawiera jednak wg Bollandisten bardzo wiele nieprawidłowości. W niektórych miejscowościach obchodzi się jego święto 10 lipca.
===
-Święty Stefan ze Szwecji (+1075)

Wypada go utożsamić z Stenfinnem, mnichem z Korbei, którego Adam Bremeński wspomina w swych Gesta Hammaburgensis Ecclesiae Pontificum; zredagowano je wkrótce po 1070 r. Arcybiskup Bremy Adalbert wysłał Stefana do Szwecji. W 1060 r. udał się tam razem z Adalwardem, z którym też otrzymał sakrę. Kiedy jednak Adalward zajął się ewangelizowaniem okolic Sigtuny, Uppsali i Sztokholmu, on udał się bardziej na północ. Tam też zginął, zabity przez pogańskich Skridfinnów. Miało się to stać 2 czerwca po 1072 r. W Norrala (w pobliżu Söderhamn) Stefana żywo czczono aż po 1532 r. Uważano go za apostoła i męczennika. W Korbei natomiast umieszczono jego statuę z błędnym napisem: Episcopus Upsalensis in Suecia

S. Stefania OSB
nie, 02 czerwca 2019 10:51
Data ostatniej edycji: wt, 07 czerwca 2022 08:48:43

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę