Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 1 CZERWCA:


-Święty Enekon z Oña (ok. 990–1057)

Pochodził z okolic Bilbao. Żył najpierw jako pustelnik. Potem wstąpił do benedyktynów w Pena, w Aragonii. Po jakimś czasie znów wrócił do eremu. Gdy Sanchez, król Nawarry, chciał w 1010 roku opactwo benedyktyńskie w Oña (Kastylia) podporządkować obserwie kluniackiej, wezwał go do objęcia rządów w tym ośrodku. Dzięki Inigonowi opactwo zakwitło. Zmarł 1 czerwca 1057 roku. Nie jest rzeczą pewną, czy Aleksander III kanonizował go formalnie w 1163 roku. Klemens XII przychylił się do prośby króla Hiszpanii Filipa V i kazał go wpisać do Martyrologium Rzymskiego jako Eneko. Popularnie nazywano go Inigo. Pod tym też imieniem otrzymał go na chrzcie jako swego patrona Ignacy Loyola.
===
-Święty Atto z Oña (+1044)

Wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w Starej Kastylii w Hiszpanii pod św. Enekonem. Potem został biskupem.
===
-Święty Bernard z Poblet (+1180)

Te dzieci Almanzora kalifa Muslima z Léridy w Katalonii naprawdę nazywały się Achmed, Zoraida i Zaida. Achmed (Bernard) nawrócił się i wstąpił do cysterskiego klasztoru w Poblet koło Tarragony. Nawrócił obie swoje siostry Marię i Garcię i próbował też przywieźć do wiary swojego brata. Almanzor aresztował ich ściął im głowy.
===
-Święty Gaudenty z Ossero (+1044)

Był przyjacielem św. Piotra Damiani. Gaudenty został biskupem w Istrii w Chorwacji w 1030 roku. Był szykanowany przez innych przywódców religijnych, którzy udali się do Rzymu by go odwołano ale rozchorowali się w Ankonie. Zrezygnował z biskupstwa w 1042 roku i wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego Spędził swoje ostatnie dni na nieustannej modlitwie.

Święty Enekon z Oña (ok. 990–1057)
Święty Enekon z Oña (ok. 990–1057)
S. Stefania OSB
so, 01 czerwca 2019 08:34
Data ostatniej edycji: pon, 06 czerwca 2022 08:27:52

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę