Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 04 października 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 22 MAJA:


-Święty Atton z Pistoia (1070-1155)

Urodził się w 1070 roku, prawdopodobnie w Val de Peza, gdzie znajdował się słynny klasztor Passignano i gdzie przechowywano relikwie św. Jana Gwalberta. Był już kapłanem, gdy wstąpił do wallumbrozjanów. Niebawem został u nich opatem, a potem w 1120 roku, generałem zakonu. Jako taki pozakładał kilka nowych klasztorów. Około 1133 roku powołano go na stolicę biskupią w Pistoi, na której był następcą Hildebranda. Oddał się wtedy szeroko zakrojonej działalności: bronił dóbr kościelnych, walczył z symonią i konkubinatem księży, był mediatorem w sporach między sąsiadami itd. On też sprowadził z Compostelli relikwie św. Jakuba. Zmarł w 1143 roku, pozostawiając po sobie kilka pism, zwłaszcza Vita Ioannis Gualberti(BHL 4398), może także Żywot św. Bernarda z Parmy (BHL 1249). Spocząłw katedrze w Pistoi.
==
-Święty Boethian

Był Irlandczykiem. Wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego i był uczniem św. Furseusza. Zbudował opactwo Pierrepoint w pobliżu Laon we Francji. Został zamordowany przez zbuntowanych mnichów.
==
-Święta Humilita z Faenzy (1226-1310)- patrz obok
==
-Święty Jan z Parmy (+985)

Jan z Parmy jest do dziś jednym z patronów tego miasta. Urodził się ok. 910 roku w Parmie, na południu Włoch. Podobno aż sześć razy pielgrzymował do Ziemi Świętej. Tam w Jerozolimie wstąpił do benedyktynów. Od 973 roku aż do śmierci, 22 maja 985 roku pełnił funkcję opata klasztoru benedyktyńskiego św. Jana Ewangelisty w Parmie.

patrz poniżej

22 MAJA: 

Święty Atton z Pistoia (1070-1155)
22 MAJA: Święty Atton z Pistoia (1070-1155)
22 MAJA: 

Święta Humilita z Faenzy (1226-1310)

Urodziła się w 1226 roku w możnej rodzinie Negusantich w Faenzy. Mając piętnaście lat, poślubiła patrycjusza Ugoletta dei Caccianenucci. Urodziła mu dwóch synów, którzy jednak wcześnie zmarli. Po sześciu latach pożycia za obopólną zgodą małżonkowie wstąpili do klasztorów. Wtedy to imię Rozanna zamieniła na Humilitas, pod którym przeszła do historii. W 1254 roku zamknęła się w rekluzji w pobliżu klasztoru walumbrozjanów, zwanego San Apolinare. Na nalegania biskupa Jakuba Petrella opuściła później rekluzję po 12 latach, aby kierować nowo założonym klasztorem wallombrozjańskim przy kościele S. Maria Novella w Malcie pod Faenzą. Potem sama założyła klasztor i wybudowała kościół pod wezwaniem św. Jana ewangelisty we Florencji.
22 MAJA: Święta Humilita z Faenzy (1226-1310) Urodziła się w 1226 roku w możnej rodzinie Negusantich w Faenzy. Mając piętnaście lat, poślubiła patrycjusza Ugoletta dei Caccianenucci. Urodziła mu dwóch synów, którzy jednak wcześnie zmarli. Po sześciu latach pożycia za obopólną zgodą małżonkowie wstąpili do klasztorów. Wtedy to imię Rozanna zamieniła na Humilitas, pod którym przeszła do historii. W 1254 roku zamknęła się w rekluzji w pobliżu klasztoru walumbrozjanów, zwanego San Apolinare. Na nalegania biskupa Jakuba Petrella opuściła później rekluzję po 12 latach, aby kierować nowo założonym klasztorem wallombrozjańskim przy kościele S. Maria Novella w Malcie pod Faenzą. Potem sama założyła klasztor i wybudowała kościół pod wezwaniem św. Jana ewangelisty we Florencji.
Święta Humilita z Faenzy (1226-1310)

c.d.Wielkie nabożeństwo żywiła do aniołów stróżów. Zmarła 22 maja 1310 roku. Jej kult zaaprobowano w  1720 roku, przy czym na wspomnienie wyznaczono dzień 23 maja. Humilitas zostawiła po sobie nieco pism, przede wszystkim wygłaszane przemówienia. Uległy one rozproszeniu i potąd pozostają w rękopisie.
Święta Humilita z Faenzy (1226-1310) c.d.Wielkie nabożeństwo żywiła do aniołów stróżów. Zmarła 22 maja 1310 roku. Jej kult zaaprobowano w 1720 roku, przy czym na wspomnienie wyznaczono dzień 23 maja. Humilitas zostawiła po sobie nieco pism, przede wszystkim wygłaszane przemówienia. Uległy one rozproszeniu i potąd pozostają w rękopisie.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę