Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 17 MAJA:


- Błogosławiony Rasso (Ratho) z Grafrath (ok. 900 - 953)

Urodził się ok. 900 roku, prawdopodobnie w Bawarii (Niemczech). Pochodził ze starego bawarskiego rodu Diessen-Andechs. Początkowo walczył z powodzeniem z najeżdżającymi Bawarie Węgrami. Później opromieniony sławą wódz Rasso wyruszył na pielgrzymki do Ziemi Świętej i do Rzymu. Przywiózł stamtąd cenne relikwie męczenników, dla których u stóp swego zamku wzniósł niewielki klasztor benedyktyński w Werde, do którego tez sam wstąpił. Przywiezione przez hrabiego relikwie dały początek słynnemu „Skarbowi relikwii z Andechsu, przechowywanemu dziś w klasztorze Andechs Am Ammersee (niedaleko Grafrath). Bogobojny fundator zmarł 19 czerwca 953 roku. W Grafrath istnieje kaplica, w której przechowywano jego własne szczątki; bogato przystrojone, leżą w dużej szklanej trumnie nad ołtarzem głównym kościoła noszącego jego imię. Rasso był olbrzymiego wzrostu, mierzył ok. 2,5 m. . Odnowiono ją w 1695 roku. Po dziś dzień jest ona celem pielgrzymek. Ratbod uchodzi za orędownika cierpiących na skutek kamieni żółciowych lub złamania.

17 MAJA: 

Błogosławiony Rasso (Ratho) z Grafrath (ok. 900 - 953)
17 MAJA: Błogosławiony Rasso (Ratho) z Grafrath (ok. 900 - 953)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę